vakcinafoto EPA-EFE/Juan Carlos Cardenas

Jedan od najčešćih oblika karcinoma među ženama, rak grlića materice svake godine odnese oko 600 života. Još oko 1.500 žena oboli, pa se Srbija nalazi u evropskom vrhu i po obolevanju i po umiranju od ove bolesti.

Stručnjaci se slažu da je razlog velikog umiranja od ove vrste tumora to što se bolest na vreme ne otkriva. Iz Instituta za javno zdravlje Batut ranije su stizale procene da manje od deset odsto žena odlazi na godišnje preventivne ginekološke preglede, gde bi se ovaj tumor mogao otkriti.

Na drugoj strani ovo nije ni bolest koja se ne može izbeći. Jedan broj zemlja uključujući i susede Srbije poput Slovenije, skoro ju je iskorenio između ostalog i uz pomoć vakcine protiv humanog papiloma virusa (HPV), koji je jedan od najčešćih izazivača raka grlića materice.

Upravo ova vakcina od danas bi trebalo da bude dostupna u domovima zdravlja širom Srbije o trošku Fonda, a moći će da je prime devojčice i dečaci uzrasta od devet do 19 godina, s tim da je preporučeno da se vakcina primi od 12. do 14. godine pre prvih seksualnih odnosa.

Ginekološkinja Narodnog fronta Snežana Rakić objašnjava za Danas da HPV virusna infekcija najčešća polno prenosiva bolest.

– Smatra se da svaka treća ili četvrta osoba ima HPV infekciju. Nekad ta infekcija prođe asimptomatski, nekad sa manifestnim promenama na genitalnim organima. HPV virus može dugotrajnim prisustvom u organizmu da dovede do raka grlića materice u kasnijem periodu, jer mu treba dosta da napravi takve promene. Rak grlića materice uglavnom je izazvan HPV virusom, mada može biti prouzrokovan i hroničnom infekcijom koja prezistira na grliću druge etiologije, objašnjava dr Rakić.

Vakcina koja je dostupna u srpskim domovima zdravlja štiti od devet tipova HPV-a.

– Ranije su postojale vakcine koje štite od dva najzloćudnija tipa HPV virusa, ali ova je proširena i pokriva veliki HPV spektar, što je dovoljna zaštita, kaže sagovornica Danasa.

Vakcina je preporučena i za devojčice i za dečake, s tim što lekari iz domova zdravlja navode da je trenutno značajno veće interesovanje devojčica. Dr Rakić kaže da je važno da vakcinu prime i dečaci jer su oni takođe prenosioci HPV virusa, a i kod njih mogu da nastanu promene u smislu maligniteta genitalnih organa.

Preporuka je da se vakcina primi pre seksualnog odnosa u uzrastu od 12 do 14 godina. Upitana da li vakcinu mogu da prime i tinejdžeri koji su već imali seksualni odnos, ona odgovara potvrdno.

– Poželjan period da se vakcina primi jeste od 12 do 14 godina pre seksualnih odnosa. Ali ako je neko imao seksualne odnose on i dalje može da primi vakcinu. Na zapadu se u određenim slučajevima kada se skinu promene na genitalnim organima, dakle kada se infekcija već ispoljila, vakcina daje u terapijske svrhe, ističe dr Rakić.

HPV vakcina nije obavezna već preporučena. Roditelji dece uzrasta do 15 godina se obraćaju izabranom lekaru deteta u Domu zdravlja, dok se deca sa navršenih 15 godina života i starija, mogu i sama javiti svom izabranom lekaru.

Vakcina Gardasil protiv HPV koja će se davati u Srbiji smanjuje broj slučajeva raka grlića materice za 90 odsto. Ovo su pokazali rezultati britanske studije koja je pratila devojčice koje su 2008. primile ovu vakcinu. Studija je procenila da je vakcinacija sprečila oko 450 karcinoma i 17.200 pretkancerogenih izraslina.

Kako je Bi-Bi-Si preneo radi se tek o „vrhu ledenog brega“ jer su vakcinisani još mladi da bi oboleli od raka, tako da će broj preveniranih slučajeva vremenom samo rasti.

Raspored doza

U Srbiji se daje vakcina Gardasil, a prema uputstvu za lek koje prati ovu vakcinu deca od 9 do 13 godina, vakcinu primaju u dve doze u razmaku od šest meseci.

„Ako se druga doza vakcine primeni ranije od šest meseci nakon prve doze, uvek se mora primeniti i treća doza. Takođe, Gardasil se može primeniti prema rasporedu za tri doze: prva injekcija: na odabrani datum, druga injekcija: dva meseca nakon prve injekcije, treća injekcija: šest meseci nakon prve injekcije. Drugu dozu treba primeniti najmanje jedan mesec nakon prve doze, a treću dozu treba primeniti najmanje tri meseca nakon druge doze. Sve tri doze treba dati u periodu od 1 godine“, piše u uputstvu. Stariji od 14 godina primaju tri doze po gore objašnjenom rasporedu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari