Odustajanje Rusije od projekta Južni tok izgleda da nije izazvalo previše uzbuđenja ni u Rusiji ni u EU, bez čije saglasnosti izgradnja još jedne gasne mreže od Rusije ka njenim sadašnjim i potencijalnim članicama nije moguća.

Teško je proceniti ko je u ovoj stvari pobednik, ali ne čini se da je Rusija utučena. To što je šef Gasproma Aleksej Miler hladno ocenio da je Južni tok mrtav, ide u prilog analizama ne samo ruskih već i evropskih analitičara, često nesklonih Moskvi, da se Rusija okreće istočnim tržištima.

O tome konkretnije govore postignuti aranžmani Rusije, pre svega sa Kinom, koja će postati najveći potrošač ruskog gasa. Kako između Moskve i Pekinga nema političkih nesporazuma, radovi su već počeli, pošto su predsednici Putin i Si u maju potpisali sporazum „težak“ 400 milijardi dolara. Drugi aranžman postignut sa Turskom koji se smatra alternativom za Južni tok na Zapadu se tumači kao poraz Rusije. Tako Njujork tajms tvrdi da je Erdogan ostvario „dubinsku pobedu“, čak da je neku pobedu iz svega za sebe izvukla i EU. U redu, Južni tok je mrtav. Ali seća li se ko još evropskog projekta Nabuko, koji je Južnom toku trebalo da parira? On je još „mrtviji“.

Ne izgleda da je bilo ko sada trijumfovao. Poznato je da ekonomski pritisci Zapada imaju štetne posledice na Rusiju. Ogledaju se u gubitku tržišta, istorijskom padu rublje, padu standarda. Jezikom brojki, prema ruskom ministru finansija Antonu Siluanovu, gubici bi mogli da iznose i do 140 milijardi dolara. S druge strane, sankcije ove godine EU koštaju 40 milijardi evra (ruske procene). Otud i dileme oko sankcija u njenim državama i nezadovoljstvo biznis sektora.

Brojke, dakle, kazuju da Rusija više trpi. Ali proklamovani cilj sankcija – promena ruske spoljne politike – čini se nedostižnim, i to na duže vreme.

Smešne su ocene da je za propast Južnog toka odgovorna Bugarska, koja je kao članica EU obavezna da sledi zajedničku spoljnu politiku. U Srbiji aktuelna podsećanja na bilanse – koliko smo pomoći dobili od EU, a koliko od Rusije – još više važe za Bugarsku, za njen slučaj, jer priliv iz Evrope od njenog učlanjenja u klub 2007. meri se milijardama evra.

Razrešenje globalne napetosti nije na vidiku. Portretisanje Putina kao babaroge na Zapadu i Putinova opsednutost svim mogućim fašistima koji su se protiv njega urotili nisu ohrabrujući.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari