Pravnik i stručnjak za crkveno kanonsko pravo Željko Žugić Kotoranin obratio se Ministarstvu vera sa zahtevom za zaštitu ustavnog poretka Srbije od akata i delovanja SPC. Pozivajući se na sinodske i saborske odluke i akta Žugić tvrdi da je u „slučaju“ episkopa umirovljenog raško-prizrenskog Artemija“ SPC prekršila Ustavom Srbije zagarantovana građanska prava i slobode – pravo na pravično suđenje, slobodu kretanja i nastanjivanja.


Žugić traži da resorno Ministarstvo reaguje u skladu sa Zakonom o crkvama i verskim zajednicama, koji štiti njihovu autonomiju, ali ih i obavezuje da deluju u skladu sa Ustavom i zakonima države Srbije. U Ministarstvu vera naš list nije uspeo da dobije komentar na Žugićev zahtev.

Željko Žugić kaže za Danas da, iako je zahtev predao 2. jula, dosad nije dobio nikav odgovor iz Ministarstva vera, čak ni broj protokola pod kojim je njegov akt zaveden. Objašnjava da su prilikom predaje na njegov dokument stavljeni pečat i datum, s obećanjem da će mu broj predmeta naknadno poslati poštom, što se do juče nije dogodilo.

Na pitanje zbog čega se ovakvim zahtevom, za koji i sam kaže da je prvi u istoriji SPC, obratio Ministarstvu vera, Žugić odgovara da“svaki građanin Srbije ima pravo da se obrati nadležnim izvršnim vlastima, ukoliko smatra da su ustavni i pravni poredak ugroženi“.

– Rok za odgovor je 30 dana, a pošto je ovde reč o komplikovanijem slučaju 60 dana. Ukoliko mi u tom roku Ministarstvo vera ne odgovori, podneću ustavnu žalbu Ustavnom sudu Srbije – napominje Žugić.

On smatra da primer vladike Artemija nije usamljen u praksi SPC, ali da je „ilustrativan budući da se radi o episkopu – nosiocu najvišeg crkvenog čina“. Žugić u zahtevu Ministarstvu vera ocenjuje da je Sveti arhijerejski sinod SPC u „slučaju“ vladike Artemija prekršeno pravo na suđenje u prisustvu, na saslušanje, odbranu, iznošenje dokaza, kao i pravo da bude obavešten o dokazima prikupljenim protiv njega. Sinod je, kako navodi Žugić, u nekoliko navrata spojio funkcije tužioca i sudije, čime je „prestao da bude nepristrastan sud“. On kao „vanpravnu“ dovodi u pitanje i saborsku odluku o oduzimanju prava upravljanja eparhijom raško-prizrenskom (ERP) vladici Artemiju.

Žugić smatra da je odlukom Sinoda da vladika Artemije samo uz saglasnost privremenog administratora ERP može da prima posete u Gračanici i da se kreće po Eparhiji, prekršeno njegovo pravo na slobodu kretanja, kao i da je saborskom odlukom da ne može da ostane da živi u ERP prekršeno pravo na slobodu nastanjivanja.

„Klevete“ na račun Crkve i države

Informativna služba ERP saopštila je juče da oslobađajuća presuda raščinjenom arhimandritu Simeonu Vrhovnog suda Grčke nema nikakvog uticaja na njegov crkveno-kanonski status, niti sa statusom vladike Artemija. Tvrdnje da je Vilovski žrtva verskog i političkog progona ocenjene su kao „sumanute“ i „grubo klevetanje SPC i države Srbije“.

Crkvena optužnica u pripremi

– Protiv monaštva koje je napustilo ERP već je pokrenut crkveno-sudski postupak i u toku je priprema optužnica, saopštila je juče Informativna služba ERP. Njima će, kako se navodi, biti pružena prilika da budu saslušani pred eparhijskim sudom i data mogućnost da se vrate u svoje manastire. U protivnom, Crkva će postupiti u skladu sa postojećim kanonima i pravilima. Nedavnu najavu monaštva da će se vratiti u ERP, ukoliko se na čelo Eparhije vrati vladika Artemije, Informativna služba ERP ocenila je kao „ucenu i nepoštovanje Sabora SPC“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari