Oštećeni u SMS prevari, u kojoj je organizovana kriminalna grupa u televizijskim kvizovima „izlicitirala“ više od 150 automobila i 17 stanova, jesu drugi igrači kojima je uskraćena mogućnost dobitka, ali ne i organizatori igre na sreću, saznaje Danas iz izvora bliskog istrazi.

Tumačenje prema kojem oštećeni nisu organizatori već igrači kojima je uskraćena mogućnost ravnopravnog licitiranja, zasniva se na pretpostavci da su organizatori upravo i priredili igru kako bi nagrade bile podeljene. Sa druge strane, nameštanjem dobitaka prevarom i korišćenjem računara i drugih nedozvoljenih sredstava, oštećeni su igrači koji su slali licitacione poruke bez ikakve šanse da dobiju premiju.

Kako Danas saznaje, istraga će, osim direktnih organizatora prevare, od kojih se većina već nalazi u pritvoru, obuhvatiti i „srećne dobitnike“ koji su za novčanu nadoknadu od 200 do 500 evra pristajali da glume učesnike u prevari i preuzimaju stanove i automobile. Iako su svi „glumci“ svesno učestvovali u prevari, istraga će se u tom smislu, ipak, bazirati na dokazivanju stepena upletenosti „glumaca“ u prevaru, odnosno da li su direktno povezani sa organizatorima ili su birani „na ulici“ po principu slučajnosti. Tako će se pojedinci naći i među optuženima. Ostali će biti svedoci koji treba da potkrepe dokaze koji će biti prikupljeni nakon pregleda hard diskova računara koji su korišćeni u nameštanju licitacija.

Prema prvim rezultatima u obrađivanju predmeta u vezi sa SMS prevarama u televizijskim kvizovima, istraga će najverovatnije biti proširena i van granica naše zemlje. Naime, prvoosumnjičeni Predrag Bećirić suvlasnik je beogradske firme „Interaktiv medija servis“, koja je od 2007. poslovala kao filijala istoimene bugarske firme. Preduzeće sa sedištem u Sofiji za glavnu delatnost ima organizovanje SMS nagradnih igara na televiziji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari