Suđenje po tužbi načelnika Generalštaba Vojske Srbije LJubiše Dikovića protiv Nataše Kandić i Fonda za humanitarno pravo odloženo je juče za 25. decembar zbog bolesti sutkinje Gordane Aranđelović. I pored velikog interesovanja medija, ulazak u sudnicu novinarima ni juče nije bio dozvoljen, baš kao ni na prethodnom ročištu, održanom u septembru.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Tada je sutkinja isključila javnost sa obrazloženjem da je sudnica mala i da nema mesta za novinare.

Obe strane, i zastupnik tužitelja i tuženi tvrde da im je u interesu da javnost bude prisutna. Na jučerašnjem ročištu, koje je trajalo nekoliko minuta, ispred vrata sudnice bilo je obezbeđenje koje predstavnicima medija nije dozvolilo ulazak. Novinari su, dok su vrata bila otvorena, primetili da bi neko od medija sigurno mogao da prisustvuje ročištu, jer je bilo mesta. Takođe, snimateljima i fotoreporterima bio je zabranjen ulazak u zgradu suda, pa su bili napolju po prilično lošim vremenskim uslovima.

Diković, koji Kandićevu i FHP tuži zbog navoda da je umešan u ratne zločine na Kosovu kao komandant 37. motorizovane brigade VJ, nije se pojavio na ročištu, a kako je novinarima rekao njegov pravni zastupnik Đuro Čepić, nije ni bio pozvan. Čepić je istakao da je njegov i interes tužioca da javnost prisustvuje suđenju, pa je čak predložio da se zatraži veća sudnica. On je, takođe, ukazao da nema potrebe za novim ispitivanjem Dikovića, pošto su ga „na jednom od prethodnih ročišta zastupnici tužene strane ispitivali više od tri sata“.

Na pitanje da prokomentariše predistražni postupak Tužilaštva za ratne zločine po krivičnoj prijavi FHP protiv Dikovića i još tri lica, Čepić je odgovorio: „Ovo je odlično pitanje. Ako je neko pratio iskaz Nataše Kandić mogao je da dobije odgovor upravo na ovo pitanje o predistražnim radnjama. Naime, Nataša Kandić je u svom iskazu navela da je više desetina svedoka saslušano od strane Tužilaštva i da svi ti dokazi koje je Tužilaštvo izvelo u odnosu na generala Dikovića i postupanje 37. motorizovane brigade jasno ukazuju da nema nikakvih elemenata za krivično gonjenje generala“.

S druge strane, Kandićeva je upravo zabranu ulaska novinara u sudnicu ocenila kao pokušaj da pitanje o predistražnom postupku ostane bez odgovora. Prema njenom mišljenju, otkrivanje masovne grobnice u Rudnici je glavni razlog da se u procesu po privatnoj tužbi Dikovića izbegne priča o ratnim zločinima. Diković i njegov zastupnik, dodala je, smatraju da ova parnica mora da ostane izvan pitanja o ratnim zločinima i o tome šta se dogodilo u vreme rata na Kosovu, „kada je u opštinama Glogovac i Srbica u svim selima i šumama neposredno prisutna 37. brigada“. Kandićeva je ukazala da je o tome zabranjeno da se govori u procesu, kao i da postoji zabrana pristupa dokumentaciji o tome.

Podsetimo, kako je Danas prvi pisao, FHP je u maju podneo krivičnu prijavu protiv Dikovića, Dejana Ranđelovića i dva N. N. lica zbog ratnog zločina u selu Rezala, a u toku je predistražni postupak Tužilaštva za ratne zločine. Inače, Tužilaštvo je još 2012. saopštilo da nije postojao nijedan osnov za sumnju da je Diković odgovoran za ratne zločine.

Tužba

General Diković je tužbu podneo zbog navoda iz dosijea „LJubiša Diković“, koji je FHP objavio 2012. Dosije, kako ističu u FHP, daje na uvid činjenice i dokaze o zločinima počinjenim u zoni odgovornosti 37. motorizovane brigade VJ na Kosovu, kojom je komandovao Diković. Takođe, u januaru 2015, FHP je objavio dosije „Rudnica“ u kome ponovo govori o učešću ove brigade u četiri zločina nad albanskim civilima na Kosovu, kao i uklanjanju njihovih tela 1999, koja su pronađena 2014. u masovnoj grobnici u Rudnici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari