Slavoljub Stajković, poslanik Demokratske stranke, koga se niko ne seća po diskusijama o predloženim zakonima, postao je ovih dana poznat po „korišćenju privilegija“. Ovaj poslanik iz Surdulice, odnosno njegova supruga, iznajmili su za svega 150 evra luksuzni stan od 89 kvadrata na šest meseci, koji je u sudskom procesu oduzet Branislavu Uskokoviću, bivšem direktoru Elektrodistribucije Beograd. Skupštinski propisi omogućili su mu i da ujedno podigne oko 480.000 dinara za putne troškove, budući da on navodno nije živeo u iznajmljenom stanu.


– Svako ima pravo da se pojavi pred Direkcijom za privremeno upravljanje oduzetom imovinom i da uzme u zakup nekretninu koja se daje u zakup. U tom smislu ne postoji neko ko je privilegovan, pa samim tim nije privilegovan ni narodni poslanik DS, Slavoljub Stajković iz Surdulice, na koga se pokrenula neviđena hajka. Oglasi za izdavanje tih stanova su javni i objavljuju se u Halo oglasima, pa svako može da se javi na njih, kaže za Danas Nada Kolundžija, šefica poslaničkog kluba ZES.

Kolundžija pojašnjava da je Stajković ugovor sklopio na šest meseci i on je istekao još u maju. U ovom stanu niko nije stanovao.

– Dakle supruga narodnog poslanika Stajkovića, koja takođe ima potrebe da dolazi i boravi u Beogradu, iznajmila je taj stan. Ali obzirom na činjenicu da je stan potpuno prazan i da je skupo da takav stan opremaju, nikada se nisu ni uselili u njega. Ponavljam, ugovor je istekao u maju i od tada oni nemaju nikakve veze sa pričom koja se sada iskopava, po mom dubokom uverenju, zato što je to nečija namera da napadne ili pojedinca ili političku stranku, a što je još verovatnije da napadne čitav koncept oduzimanja imovine, napominje Kolundžija.

Na pitanje ko je pokrenuo tu hajku, Kolundžija kaže da priča ima političku pozadinu, ali da ne isključuje mogućnost da iza toga stoje i nekakve kriminalne grupe koje žele da uspostavljeni sistem oko primene Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela dovedu u pitanje.

– To je pomalo atak i na Direkciju koja upravlja tom privremeno oduzetom imovinom, i na sam zakon, jer se radi o tome da neki, ukoliko budu pravosnažnom odlukom osuđeni, mogu da računaju da će tu imovinu i trajno izgubiti. I tu su onda interesi i razlozi da se napravi hajka i priča skrene na potpuno drugi kolosek, napominje Kolundžija i dodaje da je Direkcija do sada napravila 66 ugovora o zakupu, a mnoge objekte je dala bez nadoknade, između ostalog za dečije obdaništa, za decu koja napuštaju domove za nezbrinutu decu kada napune 18 godina, porodicama dece obolele od raka.

Dobar deo tih objekata, objašnjava naša sagovornica, još nije dat u zakup, niti su dati na korišćenje.

„Zakonom o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela predviđeno je da direktor Direkcije za privremeno upravljanje oduzetom imovinom ima pravo da nekretninu ostavi vlasniku bez nadoknade, da da u zakup pravnom ili fizičkom licu , i da bez nadoknade u razne humanitarne svrhe, zaključuje Kolundžija.

Iako je iznajmio stan u centru Beograda, Slavoljub Stajković naplatio je sa skupštinske blagajne i 480.000 dinara za putne troškove, odnosno za korišćenje privatnog automobila u službene svrhe. Kako je Stajković mogao da bude istovremeno u stanu i automobilu juče nismo mogli da ga pitamo, jer nam je rečeno da nije u skupštinskoj sali, ali nam je generalni sekretar Skupštine Srbije Veljko Odalović rekao da naknade za troškove putovanja, odnosno upotrebu privatnog vozila za službene svrhe, reguliše odluka Administrativnog odbora, gde se kao parametar uzima prebivalište poslanika i kilometraža koju poslanik pređe dolaskom na sednice skupštine ili radnih tela. Odalović napominje i da se isplaćuje 15 odsto od cene goriva po pređenom kilometru , i da nadoknada obuhvata i deo amortizacije privatnog vozila.

Na pitanje da li su poslanici dužni da dostave račune za utrošeni benzin, sagovornik Danasa kaže da je besmisleno dostavljati račune uz ovakvu odluku Administrativnog odbora .“ Ova procedura koja se koristi u svim državnim organima Srbije je jedina ispravna“, kaže Odalović, jer parlament nije u mogućnosti da organizuje prevoz poslanika. Na pitanje kolike su mogućnosti zloupotrebe , generalni sekretar parlamenta kaže da nema saznanja da je bilo nekih zloupotreba , jer poslanik ne može da naplati ni jedan dinar sa blagajne ukoliko se svojeručno nije upisao da je tog dana bio prisutan u parlamentu.

– Taj spisak ja overavam i tek onda ide na blagajnu gde se isplaćuju nadoknade. Ne želim ni da pretpostavljam da bi bilo ko ta pravila koje poštuju svi poslanici zloupotrebio, navodi Odalović.

Zanimljivo je da je Stajković, protekle godine, pored Bajre Omeragića i još dva poslanika DS – Gorana Stefanovića i Dragiše Đokovića, na službeno putovanje u zemlji potrošio više od 900.000 dinara.

– U posedu Direkcije za upravljanje oduzetom imovinom trenutno se nalaze 34 kuće, 95 stanova, četiri apartmana, 18 poslovnih objekata i 20 garažnih mesta, kao i veliki broj preduzeća, rekao je za Danas Slobodan Homen, državni sekretar u Ministarstvu pravde.

Prema njegovim rečima, oduzete nekretnine daju se u zakup ili se dodeljuju državnim organima, lokalnim samoupravama ili organizacijama na korišćenje.

– Trenutno se u zakup izdaje 66 objekata. Mesečno od toga Direkcija za upravljanje oduzetom imovinom dobija 22.655 evra. Taj novac uglavnom se daje u humanitarne svrhe, kao što su izgradnja zida oko manastira na Kosovu, narodne kuhinje, inkubatori – ističe Homen.

Stanovi koji se izdaju oglašavaju se putem Halo oglasa, za područje Beograda, objašnjava naš sagovornik i dodaje da su izuzetak stanovi koji su u trenutku oduzimanja bili pod zakupom. On ističe da u takvim slučajevima Direkcija sklapa novi ugovor sa postojećim korisnicima, te oni novac koji su davali vlasniku, odnosno okrivljenom u postupku, daju posle sklapanja tog ugovora Direkciji.

– Oglasi za stanove u Halo oglasima izgledaju kao i svi drugi. Međutim, kada zainteresovani građani čuju da su stanovi u posedu Direkcije i da su privremeno oduzeti od lica protiv kojih se vodi krivični postupak, obično odustaju i od ideje da pogledaju stan, iako su cene takvih stanova povoljnije – naglašava Homen.

Cene izdavanja stanova formiraju se na osnovu nekoliko parametara, dodaje on, od kojih su ključni – tržišna vrednost, lokacija i stanje stana.

– Osim porekla stana, uz činjenicu da su stanovi koje Direkcija izdaje nešto povoljniji jeste i činjenica da se stanovi izdaju u zakup maksimalno na šest meseci, jer postoji mogućnost da sud donese presudu, te su potencijalni zakupci svesni da će najkasnije za šest meseci morati da se sele, što značajno umanjuje njihovu spremnost da izdvoje određenu sumu novca – ukazuje Homen.

Prema njegovim rečima, stanovi koje izdaje Direkcija uglavnom su potpuno nenamešteni i neopremljeni, a onaj ko iznajmi stan preuzima obavezu plaćanja svih komunalija, čiji je ukupni iznos najmanje deset hiljada dinara.

Kako ističe, za stanove koje nisu izdati troškove Infostana i ostale komunalne izdatke troškove snosi Direkcija. U pojedinim slučajevima kada su u pitanju veliki stanovi i kuće, ti troškovi mesečno iznose i do 30.000 dinara, te je interes Direkcije i čitave države da stanove rentira, makar i po ceni nižoj od tržišne, kako bi izbegla plaćanje velikih računa za stanove koje niko ne koristi – navodi Homen. Kako ističe, Direkcija trenutno raspolaže sa više od 20 objekata koji nisu rentirani, dok su trenutno oglašena tri stana koja su u dobrom stanju i spremna za useljenje.

Homen navodi i slučaj kada su Vladi AP Vojvodine dodeljene na korišćenje četiri kuće i tri stana sa namenom da od toga budu napravljeni centri za lečenje od narkomanije, odnosno centri za mlade.

– Gradu Beogradu dodeljena je kuća Branislava Uskokovića koja je preuređena u obdanište na Vračaru, zatim obdanište u Zemunu, kuća na Zvezdari, kao i još dva stana. Udruženju sudija porotnika dodeljen je jedan stan na korišćenje, kao i Udruženju potrošača. Olimpijskom komitetu dodeljena je kuća na korišćenje, dok je jedan od objekata klana Darka Šarića preuređen i dodeljen RZZO za smeštaj roditelja i dece obolelih od malignih bolesti – objašnjava državni sekretar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari