Popularni sajtovi, kao što su YouTube, Facebook, Twiter, torent sajtovi za skidanje muzike i filmova proterani su odlukom Ministarstva pravde iz 55 osnovnih i viših sudova u Srbiji.


Nakon ankete koja je u dva navrata sprovedena u sudovima, zaposleni su se izjasnili o internet stranicama koje žele da koriste na radnom mestu, tako da su na kraju predsednici sudova dostavili Ministarstvu pravde konačan „spisak želja“.

Dejan Pašić, pomoćnik ministra pravde, kaže za Danas da ograničavanje ulaska na određene internet portale predstavlja odluku Ministarstva pravde. Prema njegovim rečima, ovo ministarstvo je sprovelo anketu u sudovima u kojoj su dobili spisak internet sajtova koji su neophodni za rad sudova.

– U svakom sudu postoji internet prostorija i na tim računarima postoji mogućnost ulaska i na ostale portale. Takođe, svim sudovima smo poslali dopis da nam ukoliko za to ima potrebe pošalju spisak internet portala koji su neophodni za rad, pa će i te stranice biti dostupne ukoliko sada nisu. Na ovaj način zaposleni će biti fokusirani na svoj posao i samim tim će i njihov rad biti brži i efikasniji, a i bezbednost podataka u sistemu je podignuta na viši stepen, ističe Pašić.

On dodaje da sa svih računara u sudovima može da se pristupi stranicama koje imaju domen gov.rs, kao što je sajt Skupštine Srbije, Vlade, poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, zaštitnika građana…

– Do sada nismo imali pritužbe zaposlenih da im je na ovaj način onemogućen rad, ali su nam se žalili da ne mogu da skidaju filmove i muziku, ukazuje Pašić.

Osim sajtova na kojima postoji mogućnost „skidanja“ muzike i filmova, zaposlenima u sudovima, prema rečima našeg sagovornika, onemogućen je ulaz na sajt YouTube, Facebook i druge društvene mreže. Kako Danas nezvanično saznaje, među „zabranjenim portalima“ nalaze se i porno sajtovi, internet stranice za kockanje, onlajn igrice, astrološki sajtovi…

Dragana Boljević, predsednica Društva sudija Srbije, kaže za naš list da mnoge institucije funkcionišu na taj način što im je pristup internetu neograničen, pa stoga ne vidi razlog da u sudovima bude drugačije.

– Koliko znam, prema žalbama mojih kolega iz Apelacionog i Vrhovnog suda u Nemanjinoj ulici, u ovim sudovima internet uopšte ne radi, a na pitanje zašto je to tako dobili su odgovor da nije plaćen, napominje Boljevićeva.

Prema njenim rečima, ograničen pristup nekim stranicama, kao što je poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti može se smatrati ekstremno neobičnim.

Šabić: Nije pravi način

Poverenik za informacije i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić, kaže za Danas da nije ljubitelj ovakvih mera.

– U obrazloženju Ministarstva pravde sigurno će se navoditi da su razlozi za ovako nešto štednja, disciplina, kao i povećanje bezbednosti, ali to nije pravi način. Potrebno je prvo objaviti tačan spisak sajtova kojima je onemogućen pristup, pa ćemo tek onda moći da kažemo da li će biti više štete ili koristi, ukazuje Šabić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari