Povodom centralne proslave obeležavanja 1.700 godina Milanskog edikta, ispred crkve Svetog cara Konstantina i carice Jelene u Nišu juče je održana Sveta arhijerejska liturgija, kojoj je prisustvovalo više od deset hiljada vernika iz zemlje i regiona. Završnu liturgiju služio je patrijarh carigradski i vaseljenski Vartolomej, uz sasluženje patrijaraha i predstavnika svih pomesnih pravoslavnih crkava.

Patrijarh Vartolomej kazao je da jučerašnja manifestacija nije samo praznik Srbije i Srba već „pravoslavlja od kraja do kraja vaseljene“. On je podsetio da su pre Milanskog edikta, koji je legalizovao hrišćanstvo i verske slobode, hrišćani nepravedno progonjeni samo zato što su se tako zvali, i ocenio da se isto dešava i danas.

– Zar se i danas ne progone oni koji žele da pobožno žive? Zar do pre 20 ili 30 godina zbog mržnje i bezbožništva oni nisu progonjeni u Srbiji, Rusiji, Rumuniji, Poljskoj, Albaniji, Češkoj, Slovačkoj? Zar se i sada ne proganjaju hrišćani u Siriji, Egiptu, Iraku, Nigeriji, Pakistanu, pa i zemljama koje su hrišćanske? Zar se ne progone sveštenici i vernici samo zato što ne žele da se priključe pseudocrkvenim organizacijama koje podržavaju državne vlasti, kao što je to slučaj vladike ohridskog Jovana? Danas čitavo čovečanstvo više nego ikada ima potrebu za spasenjem, posebno u Evropi i zemljama zapadne civilizacije, koje su nekada bile hrišćanske, a sada idu putem sekularizacije i dehristijanizacije – rekao je patrijarh Vartolomej, posebno apelujući na one koji su u Siriji kidnapovali mitropolita Pavla i mitropolita Grigorija Jovana Ibrahima da ih puste na slobodu.

Patrijarh srpski Irinej je dodao da je juče bio veliki dan ne samo za Niš, u kojem je rođen autor edikta, car Konstantin Veliki, već i za SPC, pravoslavce, hrišćane i čovečanstvo, koji obeležavaju „veliki istorijski događaj koji je promenio lice sveta“. On je na kraju liturgije podelio ordenje Svetog cara Konstantina Velikog većem broju crkvenih predstavnika i gostima, među kojima su bili predsednik Srbije Tomislav Nikolić, premijer Ivica Dačić, ministar inostranih poslova Ivan Mrkić, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, kao i ambasadori Rusije, Ukrajine, Belorusije, Slovenije, Kipra i Grčke. Pripremljeno ordenje nije uručeno vicepremijeru Aleksandru Vučiću, predsedniku Skupštine Srbije Nebojši Stefanoviću i predsedniku Crne Gore Filipu Vujanoviću jer nisu došli, uprkos drugačijim najavama.

Liturgiji su prisustvovali patrijarh jerusalimski Teofilo, patrijarh moskovski i sve Rusije Kiril, arhiepiskopi Kipra i Grčke Hrizostom i Jeronim, arhiepiskop Čeških zemalja i Slovačke Simeon, arhiepiskop tiranski i sve Albanije Anastasije, mitropolit varšavski i sve Poljske Sava, kao i visoki predstavnici ostalih pomesnih pravoslavnih crkava. Delegaciju Vatikana predvodio je kardinal Jozef Tomko, predstavljen kao izaslanik pape Franje.

Prema proceni gradskih zvaničnika, među okupljenim građanima bilo je oko hiljadu stranaca, uglavnom pristiglih autobusima i automobilima iz Bugarske, Makedonije, BIH i Mađarske. Oko same crkve bilo je primetno pojačano prisustvo policije, a manifestacija je policijski snimana i iz vazduha. Saobraćaj u tom delu grada obustavljen je na nekoliko sati.

Predstavnici pravoslavnih i drugih crkava juče kasno po podne sa niškog aerodroma Konstantin Veliki otputovali su za Podgoricu, gde će danas prisustvovati osvećenju Sabornog hrama Vaskrsenja Hristovog i razgovarati sa predsednikom i premijerom Crne Gore Filipom Vujanovićem i Milom Đukanovićem. Sutra, po povratku u Beograd, prisustvovaće pomenu patrijarhu Pavlu u manastiru Rakovica, a uveče u Narodnom pozorištu i premijeri opere „In hoc signo“, kojom se obeležavanje jubileja završava.

„Živi krst“

Više od pet hiljada građana Niša u subotu uveče učestvovalo je u akciji gradske opštine Medijana „I ja sam deo krsta“. Oni su pored crkve Svetog cara Konstantina i carice Jelene u rukama držali upaljene sveće i tako formirali „živi krst“. Ekipe snimatelja RTS-a u helikopterima „ovekovečile“ su akciju čiji je cilj bio da „pošalje svetu poruku mira i tolerancije“.

Redovi za relikvije

Sa crkvenim velikostojnicima u Podgoricu su odletele i ruka Svetog Jovana Krstitelja, kojoj se pripisuju isceliteljske moći, i čestice Časnog krsta, na kojem je Hrist razapet. One su u Niš stigle u petak uveče iz Cetinjskog manastira, a veliki broj građana u redovima je čekao da ih celiva. U crkvi Svetog cara Konstantina i carice Jelene ostala je ikona Majke Božije koja je stigla iz manastira u Sićevu. Njoj se takođe pripisuju isceliteljske moći.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari