Datum otvaranja trezora Narodne banke Srbije(NBS), u kojem se nalaze stvari koje su posle smrti Josipa Broza Tita zatečene u vili u Užičkoj ulici, još uvek nije određen, jer Prvi osnovni sud u Beogradu, pred kojim se vodi ostavinska rasprava, čeka saglasnosti nadležnih institucija – Predsedništva Srbije i guvernera NBS.


– Sud je od kabineta predsednika Srbije i guvernera NBS zatražio saglasnost za ulazak suda i popis imovine. Jedna saglasnost je dobijena, očekuje se druga i posle toga biće određen datum – kaže za Danas Gordana Vuković, portparol Prvog osnovnog suda.

Pitanje Titove ostavštine, 33 godine posle njegove smrti, nedavno je otvorio Kabinet predsednika Srbije, kada je uputio dopis Prvom osnovnom sudu. U tom dopisu je navedeno da su, kao pravni naslednik Predsedništva SFRJ, saglasni da se otvore depoi u NBS, gde su stvari pohranjene.

Poznato je da se u trezoru nalazi 11 vreća sa stvarima, ali ne i šta se od stvari nalazi u njima. Ipak, govori se da je reč o vrednoj zbirci nakita i zlatnika i to čak 2.663 s likom austrougarskog cara Franca Jozefa. Takođe, pretpostavlja se da se tu nalaze lična dokumenta, knjige, autorski honorari, ali i šest poslednjih plata nekadašnjeg predsednika SFRJ u iznosu od 260.000 dinara.

Stvari koje budu zatečene u trezoru NBS biće dodate na spisak koje su druge institucije dostavile sudu. Međutim, prethodnih nedelja pojavila se vest da se Muzej istorije Jugoslavije, nekadašnji „25 maj“, oglušio o zahteve suda da dostavi spisak eksponata u Muzeju koji se odnose na Josipa Broza, te da se to može shvatiti kao „opstruisanje sudskog postupka“. No, u međuvremenu su se oglasili i predstavnici Muzeja, koji su istakli da su oni, ipak, nedavno sudu dostavili listu eksponata, ali i dokumentaciju koja se odnosi na predmete iz trezora NBS, koji će biti otvoren.

U Prvom osnovnom sudu nalazi se spisak Titove imovine, sačinjen na 379 strana, i pretpostavlja se da su na njemu i stvari koje su u trezoru NBS. Pravo vlasništva nad imovinom koja je pripadala Titu decenijama potražuju njegova supruga Jovanka Broz, sin Miša i unuci Josip, Zlatica, Svetlana i Edvard.

Jovanka Broz, inače, tvrdi da je najveći deo stvari iz vile u Užičkoj bio njen i Titov, te da je nakit dobijala od prijatelja i kumova, a ne kao žena predsednika SFRJ. Iz tog razloga je ranije od suda tražila da se izuzmu njene lične stvari, pa je i više puta dostavljala spisak svoje imovine. Na tim spiskovima se, međutim, pored nakita, tepiha i knjiga, nalazilo i pet automobila iz garaže Belog dvora, ali i dva vozila iz garaže na Brionima.

Međutim, ovih dana se oglasila Bosna i Hercegovina, koja, takođe, smatra da joj pripada deo imovine iz trezora. Naime, pomoćnik ministra finansija BiH Zenit Kelić izjavio je da izjava savetnika predsednika Srbije Olivera Antića da je „Kabinet predsednika Srbije pravni sledbenik Predsedništva SFRJ“, ukoliko je tačna, znači da se Srbija umešala u ovaj imovinsko-pravni odnos, te da bi i druge republike nekadašnje SFRJ trebalo da reaguju i zatraže pravo nad Titovom ostavštinom.

Ipak, profesor Oliver Antić, savetnik predsednika Srbije i predstavnik Srbije u Stalnom komitetu za pitanja sukcesije, tvrdi da je reč o privatnoj svojini, koja se deli po pravilima naslednog prava i raspoređuje, pošto nema testamenta, po zakonskom redu nasleđivanja – između supruge Jovanke, sinova Žarka i Miše, odnosno, Žarkove dece.

Gde su stvari bile 25 godina?

Godinama unazad u javnosti su se pojavljivale tvrdnje da je neko, ipak, ranije imao pristup stvarima koje se sada nalaze u trezoru NBS. Da je sumnja opravdana, govori i činjenica da je zgrada NBS-a na Slaviji useljena tek 2006. godine, ali niko nije dao odgovor kako su i na koji način stvari Josipa Broza Tita prenete u trezor, te gde su one ranije bile smeštene.

Kolekcija automobila

Skoro 30 godina u Tehničkom muzeju u Bistri kod Ljubljane nalazi se vredna kolekcija Titovih automobila, koji su 1986. pozajmljeni za izložbu, ali kasnije nisu vraćeni. Ipak, Slovenci su obavestili sud da su spremni da automobile stave na raspolaganje sudu, kako bi bili uključeni u ostavinsku masu. Vrednost tih automobila procenjuje se na čak 10 miliona evra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari