Ambasadorka Češke Ivana Hlavsova uručila je predstavnicima Elektroprivrede Srbije donaciju čeških kompanija u opremi, koja bi trebalo da pomogne da se ubrza normalizacija snabdevanje Termoelektrane „Nikola Tesla“ (TENT) ugljem.

 Tokom primopredaje u Ambasadi Češke, ona je navela da su firme Noen i Sigma poklonile pumpe za mulj kako bi se osposobili poplavljeni ugljenokopi u Rudarskom basenu „Kolubara“, a da je AZZD donirao rezervne delove za upravljanje železničkim saobraćajem za transport uglja do TENT-a u Obrenovcu. Hlavsova je istakla da je istovremeno Češka Republika, u okviru pomoći Srbiji, opštinama u zapadnoj Srbiji poklonila generatore, pumpe i sušače. „Ukupna vrednost donirane opreme je oko 60.000 evra“, rekla je ona, ističući da je pomoć Češke Republike do sada dostigla vrednost od četvrt miliona evra, ali to nije konačan broj pošto veliki deo pomoći ide mimo evidencije ambasade.

„Naša pomoć se ovim ne završava“, rekla je Hlavsova, dodajući da Češka zna šta znače velike poplave jer su je 1997. i 2002. pogodile slične nepogode. Zamenik generalnog direktora EPS Životije Jovanović se zahvalio Češkoj na pomoći, napominjući da je to preduzeće pretpelo veliku štetu, koja se meri desetinama miliona evra. „Pre svega nesreća je zadesila proizvodni deo EPS-a, RB ‘Kolubara’ i TENT, koji su srce sistema, čime je ozbiljno ugrozila rad elektroenergetskog sistema Srbije“, rekao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari