Nezadovoljni čelnici duvanskih kompanija koje posluju u Srbiji održali su juče prvi sastanak u Vladi sa predstavnicima Ministarstva finansija zbog namere Vlade da poveća iznos akciza na cigarete u sledećoj godini, i to iznad nivoa koji je ranije dogovoren sa tim kompanijama, saznaje Danas od izvora u tom ministarstvu. Danas će biti održan i drugi sastanak.


Njihovo nezadovoljstvo usledilo je zbog prošlonedeljne odluke ministarke Diane Dragutinović da promeni Zakon o akcizama i da tzv. specifičnu akciju poveća umesto na 21 na 23,5 dinara (kada se uračuna PDV to će biti 26 dinara). To predstavlja direktno kršenje dogovora od prošle godine kada je utvrđen akcioni plan povećanja akciza kako bi duvanske kompanije imale predvidiv ambijent za poslovanje, pa je sa Vladom u tom planu dogovorena dinamika rasta akciza do kraja 2012. Predviđeno je da se akcize usklađuju svakog 1. januara. Međutim, zbog problema sa sastavljanjem budžeta za sledeću godinu Ministarstvo finansija odlučilo je da kod cigareta pronađe dodatne prihode jer je reč o proizvodu koji ima sigurnu prodaju. Od dodatnog povećanja očekuju se nove tri milijarde dinara što, ako se uporedi sa prihodima poreza na mobilnu telefoniju (koji će biti ukinut 1. januara), može da znači da će viša akciza zameniti taj namet, pa se za račun operatera mobilne telefonije zakidaju duvandžije.

S druge strane, procenjuje se da bi to neplanirano povećanje podiglo cene paklica i do 20 dinara što bi sigurno pogodilo prodaju duvanskih kompanija u jeku opštih poskupljenja, a verovatno bi pokrenulo i šverc cigareta jer bi cigarete u Srbiji postale skuplje u odnosu na neke zemlje regiona. Ovo je sada za duvanske kompanije drugi jak udar u samo mesec dana odnosno od početka primene zakona protiv pušenja (kao i prihvatanja Konvencije UN o kontroli pušenja). Takođe, usled krize, potrošači su se odricali konzumiranja skupih cigareta i pomerali se ka onim jeftinijim što im je smanjivalo prihode.

Prema našim saznanjima, izmenjeni Zakon o akcizama pred Vladom će se naći već u četvrtak. Duvanske kompanije još više je naljutilo što je potez Ministarstva finansija usledio bez konsultacija sa njima što doživljavaju kao još jedan udarac srpske vlade ispod pojasa.

Ostaje da se vidi kakve će biti posledice odluke, ali poznato je da akcize na cigarete budžetu donose osam odsto prihoda , a sa uračunatrim PDV-om oko 10 odsto. S druge strane, u EU i pored veoma visokih cena cigareta akcize donose tek tri odsto budžetskih prihoda što ukazuje koliko Vlada Srbije ne vodi dobru fiskalnu politiku. Državni prihodi od cigareta u sledećoj godini trebalo je da budu veći za 19 odsto i donesu oko 90 milijardi dinara, a sada će doneti još tri milijarde više. Četiri duvanske kompanije do sada su investirale više od milijardu evra. One juče nisu želele da komentarišu potez Vlade, ali ipak smatraju da će to biti i veoma loš signal za investitore.

Veliki investitori u UO Filip Morisa

Interesantna koincidencija jeste da se u Upravnom odboru kompanije Filip Moris internešnel, koja poseduje jednu od fabrika cigareta u Srbiji, nalazi i vlasnik Amerika movila Karlos Slim, najbogatiji čovek na svetu prema listi časopisa Forbs, koji je predstavljen kao jedan od zainteresovanih igrača za kupovinu Telekoma Srbija (u ranijem periodu bio je član Upravnih odbora Altrije, vlasnika Filip Morisa). Takođe, član UO Filip Moris internešnela jeste i Serđo Markione, direktor Fijata, koji ima fabriku automobila u našoj zemlji. Markione je predstavnik jednog od najznačajnijih investitora u našoj zemlji dok bi ulazak Slima takođe bio od značaja za ekonomiju Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari