– Srbija planira da u narednim mesecima održi nekoliko vojnih vežbi sa Rusijom, uprkos negativnim komentarima iz EU i Amerike, koji su usledili nakon vojne vežbe dve države održane polovinom novembra prošle godine, saznaje Danas od izvora bliskih Ministarstvu odbrane i Vojske Srbije. Kako su nam nezvanično rekli naši izvori, zvanična spoljna politika Srbije se nije promenila, uprkos ukrajinskoj krizi i zahtevima EU da se uskladi sa evropskom, i to je, kako tvrde, razlog zbog kojeg se i ove godine planiraju vojne vežbe sa Rusijom.

U toku su pripreme za održavanje zajedničkih vojnih vežbi Srbije i Rusije u 2015. godini. Ne postoji još precizna informacija o broju vojnih vežbi, jer se još utvrđuju programi, termini odnosno lokacije na kojima će one biti održane. Dakle, usaglašavanje između dve vojske i ministarstava su u toku i očekujemo u narednim danima da konačni dogovori o vojnim vežbama budu postignuti, rečeno je nezvanično Danasu u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije.

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić sastao se juče sa državnim sekretarom SAD Džonom Kerijem, dan nakon Kerijeve izjave da se Srbija nalazi na „liniji vatre“ kada je reč o onosima Vašingtona i Moskve. Sastanak sa Kerijem, kako je najavljeno, odvio se u četiri oka. Preciznije informacije o čemu su srpski šef diplomatije i američki državni sekretar razgovarali, a u kontekstu izjave da se Srbija nalazi „na liniji vatre“ između Rusije i Amerike, juče nije bilo moguće dobiti.

Kerijeva izjava pokrenula je različita reagovanja u Beogradu, a data je tako što se Keri složio sa ocenom američkog senatora Kristofera Marfija da Rusija „maršira u Srbiji sa većim uticajem nego ikada pre“. „Kada je reč o Srbiji, Kosovu, Crnoj Gori, Makedoniji i drugima – Gruziji, Moldaviji, Pridnjestrovlju – oni su na liniji vatre“, izjavio je Keri odgovarajući na pitanja senatora Marfija o rastućem uticaju Rusije u Evropi. On se tokom saslušanja u spoljnopolitičkom odboru američkog Senata složio sa Marfijevom ocenom da Rusija vodi uspešan propagandni rat u kontekstu ukrajinske krize.

Američki senator je istakao da postoji zabrinutost da debata o eventualnom slanju oružja u Ukrajinu baca senku na „daleko veći projekat koji se odvija pred nama, a to je širenje uticaja Rusije“. „Ono što vidimo u Ukrajini jeste vrh ledenog brega kada je reč o uticaju Rusije u tom regionu“, naveo je Marfi i dodao da treba potražiti pravne instrumente za suzbijanje tog uticaja u zoni koja po, njegovim rečima, obuhvata Moldaviju, Gruziju, Srbiju, Crnu Goru, Letoniju, Baltik.

Mekalister zabrinut

Podsetimo, i u predlogu izveštaja o Srbiji specijalnog izvestioca Dejvida Mekalistera, koji bi 9. marta trebalo da usvoji Evropski parlament, izražava se zabrinutost što u jeku sukoba između EU i Rusije, Srbija održava zajedničke vojne vežbe sa Rusijom. To je konstatovano u kontekstu poziva Srbiji da uskladi svoju spoljnu politiku sa evropskom i uvede sankcije Rusiji.

Prvi put u Nikincima u novembru

Zajednička vežba Oružanih snaga Ruske Federacije i Vojske Srbije, prva u istoriji dve zemlje, održana je na poligonu Nikinci kod Rume, 14. novembra 2014. Interesantno je da je informacija o tome čuvana u tajnosti, a da je u domaću javnost stigla preko ruskog Ministarstva odbrane. Iako su srpski zvaničnici tvrdili da informacija o vojnoj vežbi nije bila tajna, činjenica da nije pravovremeno najavljena u medijima, tumačila se kao bojazan Vlade Srbije od negativnih komentara EU. Nepunih mesec dana ranije Beograd je upriličio vojnu paradu, tokom posete Vladimira Putina, povodom obeležavanja 70-godišnjice od oslobođenja Beograda, što je i dalje predmet kritika pojedinih zapadnih zvaničnika. Srbija je u julu prošle godine imala vojne manevre i sa zemljama članicama NATO – pripadnicima oružanih snaga SAD, Bugarske, Rumunije, Azerbejdžana, Makedonije i Hrvatske. Tokom jeseni VS imala je vojnu vežbu sa Marinskim snagama Evropske komande SAD i vojski četiri zemlje regiona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari