Da li je Beograd, dogovorom da novac od naplate carina na administrativnim prelazima na severu KiM ide u poseban fond koji će se formirati pod okriljem EU, u maratonskoj četvrtoj rundi briselskog dijaloga s Prištinom juče u cik zore zapravo prihvatio predlog kosovske vlade o formiranju fonda za razvoj severa Kosova?
Zamenik premijera Kosova Slobodan Petrović odgovara potvrdno, politički analitičar Dušan Janjić kaže da će privremeni fond biti jedan od načina priliva sredstava u razvojni fond Tačijeve vlade, dok član beogradskog radnog tima za tehnički dijalog Krstimir Pantić tvrdi da osim imena između tih fondova ne postoji nikakva druga sličnost.
Politički predstavnici Srba sa severa KiM juče su najavili da će se o poslednjem Dačićevom i Tačijevom dogovoru izjasniti odbornici sve četiri srpske opštine na zajedničkoj sednici u ponedeljak u Zvečanu, ali insistiraju da budu „u carinskom sistemu Srbije“.
– Dogovor je da Vlada Srbije, privremene institucije samouprave na KiM i EU osnuju fond za razvoj četiri opštine na severu, kao i da se na Jarinju i Brnjaku plaćaju samo PDV i akcize, što govori da nije reč o graničnim prelazima. Ti prihodi će se slivati u ovaj fond, kojim će upravljati po jedan predstavnik Srba, Albanaca i međunarodne zajednice. Naknadno će se odrediti sedište fonda i mehanizam koji će sprečiti da Albanci i međunarodna zajednica preglasavaju srpskog predstavnika. Ovaj fond puniće i koristiti samo Srbi – objašnjava za Danas Krstimir Pantić.
Slobodan Petrović tvrdi za Danas da je usvojen predlog Vlade Kosova o osnivanju razvojnog fonda za sever i da će u briselskom dijalogu biti još prištinskih rešenja, jer se „Beograd obavezao da kao sledeću temu završi pitanje paralelnih institucija“.
– Vlada Kosova je na sugestiju Pitera Fejta donela niz mera za sever KiM među kojima je osnivanje fonda od 47 miliona evra za razvoj srpskih opština na severu. Ovo rešenje, koje su dogovorili Dačić, Tači i Ketrin Ešton, biće zaista privremeno. Preko njega će se deo naplate carina, namenjen opštinama na severu, prebacivati u taj prištinski fond za razvoj, umesto da ide direktno iz budžeta Vlade Kosova. Kad se reši pitanje statusa, opštine na severu dobijaće za razvoj sredstva iz kosovskog budžeta – kaže za Danas Dušan Janjić.
Vojislav Koštunica, predsednik DSS, juče je zatražio je od „Ustavnog suda Srbije da odmah donese odluku o obustavljanju primene uredbe koja se odnosi na integrisano upravljanje granicom, jer se poslednjim Dačićevim dogovorima o naplati carine podrivaju sami temelji države“. On traži i da Dačić odmah podnese ostavku na mesto premijera.
Krstimir Pantić u sukobu interesa
Zamenik direktora vladine Kancelarije za KiM i predsednik opštine severna Mitrovica Krstimir Pantić neće moći da istovremeno obavlja te funkcije, zato što je to protivno Zakonu o državnim službenicima, rečeno je juče Danasu u Agenciji za borbu protiv korupcije. Agencija je juče o tome obavestila i Pantića, koji je po vladinom imenovanju za zamenika direktora Kancelarije za KiM tražio njeno mišljenje. Krstimir Pantić je izjavio za Danas da još nje dobio obaveštenje Agencije, ali da će, ako je u sukobu interesa, podneti ostavku na mesto predsednika opštine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


