Na prošlim lokalnim izborima 2012. godine šabački URS osvojio je oko 13 odsto glasova, čime je uz tadašnji DS činio okosnicu vladajuće koalicije. Sa osam odbornika, i mestom zamenika gradonačelnika, predstavnici ove stranke dobili su i direktorska mesta u JSP „Stan“ i Sportski centar Šabac.

Međutim, po formiranju Vlade Srbije, gde je URS učestvovao u republičkoj vlasti, došli su i pritisci na lokalni ogranak. Lično je Mlađan Dinkić dolazio u Šabac, razgovarao sa članovima stranke, ubeđivao, pa i pretio isključenjem, ali Gradski odbor nije pristao da raskine koaliciju na lokalnom nivou. Sa tih osam odbornika, SNS, SPS, DSS, JS, mogli su formirati vladajuću koaliciju, a u tom slučaju je i Nemanji Pajiću, lideru šabačkog URS, bilo garantovano mesto gradonačelnika. Na kraju pritisci nisu uspeli, a funkcioneri i većina odbornika URS formirali su pokret Zapadna Srbija, čiji je cilj razvoj lokalne zajednice i centralne Srbije. Posle odlaska URS iz republičke vlasti priča je bila sasvim druga, ali je jasno da ta stranka ide ka gašenju. To su pokazali i parlamentarni izbori u martu, kada nije osvojila cenzus, a u Šapcu stranka doživela fijasko. U ovim izborima aktivisti Zapadne Srbije javno su podržali kandidate SPS. To će kasnije rezultirati da i SPS, koji je bojkotovao rad gradske skupštine, uđe u lokalnu vlast.

Ovo nije prvi put da stranačke centrale kroje kapu i na lokalnom nivou. Još u početku, kada je G-17 plus izašao na republičke izbore 2003. godine, centrala u Beogradu raspustila je tadašnji Opštinski odbor u Šapcu, navodno zbog „mlakih rezultata“. Međutim, tada je na području Šapca G-17 plus osvojio 9,9 odsto glasova, više i od lozničkog ogranka koji je osvojio 9,5 odsto, dok su ostali ogranci u Mačvanskom okrugu takođe osvojili manje glasova. I većina lokalnih ogranaka drugih stranaka bila je na udaru centrala u Beogradu. Tako je gotovo ceo gradski DS u Šapcu zbog politike i ultimatuma Dragana Đilasa formirao pokret Zajedno za Srbiju. Na poslednjim republičkim izborima u Šapcu DS je osvojila tri odsto, dok je NDS, u kojoj je ZZS, dobila četiri puta više glasova. I Gradski odbor SNS u Šapcu je već duže vreme raspušten odlukom centrale i ima status povereništva. Takođe i ogranak DSS je više puta raspuštan, sa nepopularnim merama uvođenja poverenika. Ipak, najveći udar od vrha vlasti u Beogradu bio je 1988. godine, kada je zbog navodnog protivljenja Osmoj sednici CK SKS čitav Opštinski komitet u Šapcu podneo ostavku, a to su učinili i predstavnici opštinske vlasti i drugih društveno-političkih organizacija. U to vreme čitavu lokalnu vlast vodili su potpredsednik Skupštine opštine Šabac i sekretar Opštinskog veća Saveza sindikata. Uostalom poznato je da se u Beogradu sve odlučuje, pa i onome što je dobro za lokalnu zajednicu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari