Nakon ostavke dugogodišnjeg gradonačelnika Miloša Miloševića, u maju ove godine, i izbora Nebojše Zelenovića za novog gradonačelnika došlo je do niza kadrovskih promena u gradskoj vlasti.

Za novog sekretara Gradske skupštine izabran je dotadašnji direktor JP Urbanizam Đorđe Isaković, umesto direktora Centra za socijalni rad izabran je dotadašnji načelnik inspekcijskih službi Milan Vasić, a na njegovo mesto došao je Nenad Đurić, načelnik opštih poslova, dok je za v. d. direktora RTV Šabac izabrana Nataša Anđić, diplomirana ekonomistkinja koja je radila u bakarskom sektoru, odnosno jednoj privatnoj firmi u Bijeljini. Ove smene protekle su bez varnica, čak ni opozicija nije imala većih primedbi jer se sve odvijalo unutar široke koalicije predvođene Zajedno za Srbiju. Međutim, na nedavnoj sednici Gradske skupštine bilo je dosta polemike pa i nedoumica. Najviše kod izbora direktora Apotekarske ustanove, jer je prethodna direktorka Snežana Lukić ostavila manjak u kasi od 24 miliona dinara, a pritom je delila bonuse zaposlenima. Sebi je, na primer, pored visoke plate, dodala još 173.000 dinara. Za novog direktora izabran je Dragorad Tomić, dosadašnji direktor filijale Srpske banke u Šapcu. Njemu je opozicija, pre svega SNS, osporila imenovanje jer navodno nema potrebnu kvalifikaciju za to. Ipak, kako je ukazano, on je ranije osam godina proveo na mestu menadžera u fabrici lekova „Zorka farma“, što je bio jedan od uslova. Na istoj sednici za direktora JKP „Vodovod“ izabran je Aleksandar Prodanović, diplomirani mašinski inženjer iz Sremske Mitrovice. Osporeno je što dolazi iz druge sredine, pa je bolno da Šabac nema kadrovsko rešenje za to mesto. S druge strane, posle ostavke načelnika Gradske uprave Miloša Stanojčića, Gradsko veće na tu funkciju izabralo je Jovana Nedeljkovića, diplomiranog pravnika iz Vladimiraca. On je jedno vreme bio predsednik Opštinskog suda u Vladimircima, a proteklih devet godina bavio se advokaturom. Možda bi neko zamerio što na važna mesta u Šapcu dolaze ljudi sa strane, ali ovoga puta sem njega na konkurs od 16. oktobra niko se nije prijavio na konkurs.

Kadrovske promene uvek su u žiži javnosti, ali s obzirom na političku kartu u Šapcu ipak nema burnijih reagovanja. Najviše zbog komotne vladajuće većine, a značajno ojačanje dobijeno je ulaskom SPS u vlast. Oni su dobili mesto potpredsednika Gradske skupštine, jedno mesto u Gradskom veću i mesto direktora Narodnog muzeja. Na poslednjoj sednici Skupštine SNS je zamerio što Gradska skupština ima dva potpredsednika umesto jednog. Odgovoreno je da je ranije ostavljena mogućnost da Skupština ima dva potpredsednika, što je kasnije i popunjeno. Takođe, što je bio glavni uslov ulaska u koaliciju, sednice Gradske skupštine direktno se prenose na TV Šabac. Iako su bili raspisani konkursi za direktorska mesta u javnim preduzećima i ustanovama, uglavnom je izbor protekao po ranijim kadrovskim rešenjima i raspodeli koalicionog kolača. Po svemu sudeći, najviše je dobio SPO, koji ima direktora JKP „Stari grad“ i „Parking“, kao i direktora Međuopštinskog arhiva. Bivši G-17, odnosno URS, a posle razlaza sa centralom u Beogradu formiran je pokret Zapadna Srbija, dobio je mesto zamenika gradonačelnika, potpredsednika Skupštine, kao i mesto direktora JSP „Stan“ i „Sportski centar Šabac“. Osnovna poluga koalicije Zajedno za Srbiju, pokretu nastalom posle sukoba sa Đilasovom strujom u DS, zadržao je mesto gradonačelnika, direktora Direkcije za puteve, kao i nekoliko mesta u Gradskom veću. Od ukupno 69 odbornika na sednicama za predloge vladajuće strukture glasa od 44 do 48 odbornika. Šabac je jedna od retkih lokalnih samouprava gde od 2000. godine vlast zadržala DS, odnosno ZZŠ. U početku bilo je to sa DSS, Građanskim savezom, NRS, a kasnije sa drugim koalicionim partnerima G-17, SPO, LDP. Trenutno su opozicija SNS, LDP, DSS, JS… Naravno, u proteklom periodu od izbora 2012. godine mnogi odbornici su promenili dresove. Inače, plate funkcionera se kreću, pre smanjenja, od 101.000 dinara za gradonačelnika do 86.000 za članove Gradskog veća i većinu direktora javnih preduzeća.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari