Studenti inženjerstva zaštite životne sredine zrenjaninskog Tehničkog fakulteta „Mihajlo Pupin“, uz podršku grada Zrenjanina, obavili su početkom meseca plovidbu Begejom i uzorkovali vodu na više mesta kako bi ustanovili nivo zagađenosti i vrstu nepoželjnih materija u rečnoj vodi.

Rezultati analiza koji su upravo objavljeni pokazuju da je voda Begeja opterećena organskim jedinjenjima i nutrijentima, što prouzrokuje niske koncentracije rastvorenog kiseonika i eutrofikaciju kao posledičnog procesa.

– Odrađen je kontrolni monitoring kvaliteta vode u reci, na pet kritičnih tačaka, ispred i iza glavnih emitera zagađenja na području grada Zrenjanina. Zagađenje u Begej stiže sa više strana, ne samo direktnim ispuštanjem otpadnih voda. Uz konsultaciju sa Gradskom upravom, ali i građanima Zrenjanina i svim zainteresovanima koji prate dalje tokove Begeja i Tise, pokušaćemo da napravimo kvalitetniji monitoring, sve u cilju otklanjanja ili smanjenja zagađenja i njihovog dovođenja u neke zakonske okvire – saopštio je Milan Pavlović, dekan Tehničkog fakulteta „Mihajlo Pupin“.

Iako su privredne aktivnosti smanjenje, i dalje ima fabrika koje stvaraju ozbiljno zagađenje. Dalje, herbicidi i veštačka đubriva, oborinske vode, nitrati i nitriti iz rečica, amonijak, fosfati, sve to čini zagađenje ovog vodotoka za koji je grad Zrenjanin zainteresovan. Gradonačelnik Zrenjanina kaže da je Begeju moguće vratiti život i da se to mora učiniti na najodgovorniji način, primenom naučnih metoda, ali i angažovanjem šire zajednice.

– Sada se nedomaćinski postupa prema resursu koji nam garantuje budućnost. Uz pravilan monitoring, mi moramo upozoravati na vreme i pratiti situaciju u slučaju da nam bilo kakvo zagađenje stigne iz gornjeg rečnog toka i alarmirati institucije. Nedomaćinsko postupanje sa rekom Begej i drugim otvorenim vodotokovima upravo čini da on izgleda ovako. Trudićemo se da se zaista ovom problemu pristupi najodgovornije i da se on konačno i reši, na zadovoljstvo svih ljudi koji su vezani za reku i koji žive uz nju – objašnjava Ivan Bošnjak, gradonačelnik Zrenjanina.

Plovidba Begejom i uzorkovanje vode obavljeno je na potesu od industrijske zone na ulazu u grad iz pravca Kleka, sve do Aleksandrovačkog kanala, na delu Begeja kod izlaza iz Zrenjanina. Akcija, pod nazivom „Begej u epruveti“, imala je za za cilj utvrđivanje stanja kvaliteta površinskih voda Begeja. Tokom akcije je izvršeno uzorkovanje površinske vode na pet ključnih lokaliteta, odnosno u blizini ispusta otpadnih voda koji potencijalno mogu da utiču na kvalitet površinske vode Begeja. Na terenu je u uzorcima izvršena organoleptička analiza, utvrđivanje prisustva vidljivih otpadnih materija, kao i merenje temperature vode, PH vrednosti i koncentracije rastvorenog kiseonika, elektrohemijskim metodama, dok su u laboratorijskim uslovima spektrofotometrijski izvršene analiza vode na sadržaj nitrata, nitrita, fosfora, suspendovanih čestica… U cilju sveobuhvatnog sagledavanja kvaliteta površinskih voda u Begeju, neophodno je, pored analiziranih parametara, sprovesti analizu vode na više mernih mesta sa proširenim obimom parametara koji bi pored hemijske analize uključili i biološku analizu reprezentativnih i posebno osetljivih vrsta, stoji u izveštaju studenata inženjerstva zaštite životne sredine o kvalitetu površinske vode reke Begej. Takođe, kao jedna od mera koje se postavljaju kao imperativ za poboljšanje vode u Begeju je prečišćavanje otpadnih voda iz prisutne industrije i stroža kontrola difuznih izvora, kao što su deponije, poljoprivredne površine, farme.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari