U Hrvatskoj je očito veoma ojačao neinstitucionalizovani građanski pokret koji bi se mogao podvesti pod Fejsbuk stranicu „Ja ne mrzim“, pa je u toj novootkrivenoj atmosferi juče i obeležen Dan sećanja na žrtve Vukovara.

Stožer za odbranu hrvatskog Vukovara svoj je raniji polazak od Vukovarske bolnice na Memorijalno groblje relativizovao greškom u tajmingu, a na isti način su značaj svog ulaska u Memorijalno groblje kroz sporedan ulaz objasnili i predsednik Hrvatske Ivo Josipović i premijer Zoran Milanović. Uglavnom sve je proteklo u mirnoj i dostojanstvenoj atmosferi i sa, uglavnom, jednom kolonom.

I u Srbiji se, više ispotiha nego direktno i otvoreno, postavlja često pitanje zašto je Jugoslovenska narodna armija uopšte išla u tragediju i sramotu Vukovara, a isto pitanje je u ovom intervjuu postavljeno i dr Marijanu, piscu mnogih knjiga o ratu iz 90-ih pa i vojnim podacima dokumentovane knjige „Oluja“. Marijan se ponosi da nema hrvatskog vojnog dokumenta iz 90-ih koji nije proučio.

„Postoji nekoliko dokumenata u kojima se vide planovi Prve vojne oblasti JNA, a Vukovar je bio dio te zone. Plan JNA bio je što prije doći do Zagreba. Nisu ih zanimali ni Vukovar ni Osijek, to su planirali blokirati, zaokružiti, a s glavnim snagama trebali su prodirati prema Zagrebu. No, u rujnu 1991. srpskoj strani propada mobilizacija, a na terenu su se organizacijski raspali, jedinice su se izmiješale. To im se dogodilo na potezu od Tovarnika do Vinkovaca, izmiješale su im se brigade, i to generalima sa ratnim školama. Ni do danas nije jasno zbog čega su njihovi avioni razbili valjevsku mehaniziranu brigadu između Ilače i Tovarnika. Nije bilo tako mnogo poginulih vojnika, međutim, ostavili su tehniku i razbježali se. Uz to hrvatske snage pružile su mnogo veći otpor nego što su očekivali u Beogradu. Nakon tih događaja JNA je bila prisiljena mijenjati ratne planove i odustati od nakane da porazi Hrvatsku vojsku“, kaže Marijan, za Večernji list.

On, pozivajući se i na knjige Borisava Jovića i Veljka Kadijevića, tvrdi da je JNA odlučila dovršiti osvajanja teritorije na kojoj je bila operativno razvijena verujući da će kad dođu snage UN, „tamo gde stanu plavci, tu će biti buduća granica velike Srbije“. „Stoga im je trebao kompaktan teritorij, a iza leđa im je bio Vukovar. Znači, nisu bili navučeni na Vukovar, oni su ga morali zauzeti“, tako misli hrvatski vojni istoričar dr Davor Marijan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari