Ukrajinska prelazna vlada izdala je juče nalog za hapšenje dosadašnjeg predsednika Viktora Janukoviča, koji je sa još nekoliko drugih zvaničnika optužen za masovne zločine nad demonstrantima.

To je na svom Fejsbuk nalogu potvrdio i vršilac dužnosti ministra unutrašnjih poslova Arsen Avahov, napisavši da je nalog izdat zbog „masovnog ubistva civila“. Najmanje 82 osobe, uglavnom demonstranata, ubijene su u sukobima sa policijom prošle sedmice u Kijevu.

Nije poznato gde se Janukovič nalazi. Međutim, Avahov je rekao da je Janukovič stigao na Krim u nedelju i da je otpustio svoju zvaničnu bezbednosnu pratnju i odvezao se u nepoznatom pravcu, prenosi Beta. Posle potpisivanja sporazuma sa opozicijom o okončanju sukoba u petak, Janukoviča je u subotu opozvao parlament. On je prethodno iz Kijeva otišao u istočni deo zemlje. Avahov je rekao da je Janukovič pokušao avionom da odleti iz Donjecka, ali je zaustavljen, pa je zatim otišao na Krim.

Vršilac dužnosti šefa države i predsednik ukrajinskog parlamenta Oleksander Turčinov saopštio je u nedelju da je rok za formiranje vlade nacionalnog jedinstva 25. februar, odnosno danas. U međuvremenu, Evropska unija je spremna da pomogne Ukrajini preko Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). To je juče izjavio britanski ministar finansija Džordž Ozborn. „Ovo su prvi dani, prvi sati tranzicije, ali se čini da je narod Ukrajine odlučio da povede svoju zemlju ka budućnosti i da se približi Evropi, i mislim da ne bi trebalo da im okrenemo leđa“, rekao je Ozborn.

Ukrajini će biti potrebno 35 milijardi dolara tokom dve naredne godine i predlaže organizaciju međunarodne donatorske konferencije, izjavio je juče vršilac dužnosti ministra finansija Juri Kolobov. Turčinov je u nedelju upozorio da se Ukrajina nalazi pred bankrotom. Poljski premijer Donald Tusk upozorio je juče da je finansijska pomoć Ukrajini i nacionalni interes Poljske, ali da Zapad mora da uslovi milijarde evra pomoći kako je ponovo ne bi pojela korupcija i tamošnji tajkuni. Tusk je naglasio da Zapad mora da zna gde će biti usmerena pomoć i na šta potrošena. Oko 15.000 poljskih preduzeća, većinom iz istočnih nerazvijenih regiona Poljske, trguje sa Ukrajinom kao sa glavnim partnerom.

Visoka predstavnica EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Ketrin Ešton stigla je juče u Kijev na razgovore o načinu izlaska iz političke krize i stabilizaciji privrede. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je da se situacija u Ukrajini naglo pogoršala „zbog nemogućnosti ili nespremnosti opozicije da poštuje sporazum“ o okončanju nasilja i krize, dok je premijer Dmitrij Medvedev rekao da se dovodi u pitanje legitimitet novih ukrajinskih vlasti i da Rusija tamo nema sa kim da komunicira. Medvedev je rekao da su nove vođe došle na vlast kroz „oružanu pobunu“ i da zbog toga njihov legitimitet izaziva „veliku sumnju“. Ruski premijer je kritikovao Zapad zbog priznavanja novih vlasti posle svrgavanja predsednika Viktora Janukoviča. „Neki od naših zapadnih partnera smatraju da je to legitimno. Ne znam koji su ustav oni pročitali, ali mi se čini izopačeno da se smatra legitimnim nešto što je zapravo rezultat pobune“, rekao je Medvedev.

Višegradska grupa protiv secesije

Budimpešta – Zemlje članice Višegradske grupe – Češka, Mađarska, Poljska i Slovačka – pozvale su juče sve političke snage u Ukrajini na odgovoran dijalog, posle uspostavljanja novih vlasti u Kijevu. Četiri zemlje koje su i članice EU, od kojih tri dele granicu sa Ukrajinom, „veoma su privržene održavanju suvereniteta i nezavisnosti, jedinstva i teritorijalnog integriteta“ Ukrajine, navodi se u saopštenju koje su potpisali njihovi šefovi diplomatija na sastanku u Budimpešti. Beta – AFP

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari