Turski javni tužilac Muamer Akaš, koji je nadgledao jedan deo istrage o korupciji koja potresa vladu premijera Redžepa Tajipa Erdogana, smenjen je sa te pozicije. Akaš, koji je poznat po svom radu na osetljivim predmetima, kao što je ubistvo tursko-jermenskog novinara Hranta Dinka, tvrdi da je bio sprečen da obavlja svoju dužnost. Smenio ga je zamenik javnog tužioca u Istambulu Oktaj Erdogan uz dokaze da je Akaš ugrozio poverljivost istrage.

U svom saopštenju, Akaš navodi da je trpeo pritisak da ne nastavi istragu, preneo je Tudejs Zaman. On je rekao da je vodio istragu o pojedincima koji su poznati javnosti i nekim birokratama koji su navodno umešani u krivična dela, uključujući korupciju i nameštanje tendera. Njegovo uklanjanje iz istrage usledilo je dan pošto je naredio pritvor za još 30 osumnjičenih, uključujući i jedan broj biznismena. Istanbulska policija, koja je „pretrpela” široku čistku svojih policajaca prošle sedmice, nije se povinovala Akašovom nalogu.

Samo jedan sat posle objavljivanja Akaševog saopštenja, glavni javni tužilac u Istanbulu negirao je tvrdnje da je od ministarstva pravde dobio naređenje da ometa istragu. Turski mediji izveštavaju da su podignute optužnice i protiv guvernera Istanbula Huseina Avnija Mutlua, šefa istanbulske policije Selamija Altinoka i šefa policijske jedinice u Istanbulu zadužene za finansijske prestupe Hakana Siralija, zbog neposlušnosti, kršenja poverljivosti istrage i pomaganja i podržavanja kriminalaca. Kritičari optužuju premijera Erdogana za političke manevre čiji je cilj da spreči nova hapšenja.

Turski premijer je ranije rekao da veruje da je on zapravo prava meta istrage, koja je „gurnula vladu u jednu od najtežih kriza“ otkako je pre deset godina došao na vlast, kao i da će oni koji su pokušali da ga uvuku u istragu „ostati praznih ruku“. On je u sredu smenio deset ministara, odnosno gotovo polovinu kabineta, a među njima su i tri ministra koji su prethodno podneli ostavke zbog umešanosti njihovih sinova u korupcijski skandal.

Erdogan je istragu, u kojoj je uhapšen i generalni direktor državne Halkbanke Sulejman Aslan i u kojoj je privedeno i smenjeno oko 70 policajaca zbog zloupotrebe službenog položaja, nazvao prljavom kampanjom protiv vlade i ocenio da je reč o stranoj zaveri sa ciljem da se podrije razvoj Turske.

Prema mišljenju analitičara, hapšenja odražavaju napetost unutar vladajuće partije između pristalica Erdogana i islamističkog teologa Fetulaha Gulena, koji živi u egzilu u SAD. Gulen, koji negira bilo kakvu umešanost u istragu o korupciji, napustio je Tursku 1999. pošto ga je tadašnja vlada optužila da planira da uspostavi islamsku državu. Iako je oslobođen svih optužbi, nikada se nije vratio u Tursku, već živi u Pensilvaniji.

Turska vojska saopštila je juče da neće dozvoliti da bude uvučena u skandal. Jedan Erdoganov savetnik naveo je u redovnoj kolumni u novinama Star da bi afera mogla da podstakne državni udar. Turska vojska izvela je tri vojna udara od 60-ih godina, ali je tokom decenije Erdoganove vlasti, njen uticaj znatno smanjen. Lider Velike jedinstvene partije (BBP) Mustafa Destidži, nagovestio je da turska vlada možda pokušava namerno da sprovede nasilne demonstracije u nekoliko mesta kako bi omela istragu o korupciji.

Lider glavne opozicione Republikanske narodne partije Kemal Kiličdaroglu kritikovao je novog ministra unutrašnjih poslova Efkana Alu jer je naredio upotrebu prekomerne sile u gušenju protesta u Gezi parku, zaobilazeći guvernera Istanbula i načelnika policije.

Istorijski pad lire

Juče je zabeležen istorijski pad vrednosti turske lire u odnosu na američki dolar. Za jedan američki dolar juče se moglo kupiti 2,1467 lire. Pored pada vrednosti lire, došlo je i do pada na berzi čiji je glavni indeks BIST 100 juče pao za 3,76 odsto nakon pada iz prethodna dva dana. Beta-AFP

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari