Ruski predsednik Dmitrij Medvedev žestoko je stao u odbranu planova za povećanje potrošnje na vojsku kao „imperativ“ za nacionalnu bezbednost. Te planove je osporavao Aleksej Kudrin, koji je u ponedeljak podneo ostavku na mesto ministra finansija. Kudrin rekao je da neće ostati na čelu ministarstva finansija ako Medvedev postane premijer pošto se, između ostalog, ne slaže s planovima za veću potrošnju na vojsku.


Kudrin je ocenio da bi predloženih 1,3 odsto povećanja u potrošnji na vojsku sledeće godine znatno otežalo napore da se očuva balans u budžetu i održi isplata socijalnih izdataka. Analitičari su ocenili da će to povećanje verovatno odobriti premijer Vladimir Putin, koji se smatra znatno moćnijim od Medvedeva i koji planira da se sledeće godine opet kandiduje za predsednika.

Kudrinova ostavka naneće težak udarac privredi Rusije – stručnjaci već sad predviđaju novi talas odliva kapitala i pada rublje, povećanje inflacije, piše dnevnik Vedomosti. Dnevnik ocenjuje da je Kudrin bio „najprofesionalniji ministar u ruskoj vladi, a njegovi uspesi su priznati na svetskom nivou“.

Komersant ocenjuje da je Kudrin bio „možda jedina garancija za strana preduzeća koja su mogla da ulažu u Rusiju“, a da njegovim odlaskom sledi kritičan trenutak za Rusiju. Medvedev je juče posmatrajući vojne vežbe na Uralu, rekao da je efikasna vojska obaveza Rusije prema svojim građanima i susedima. On je rekao da Rusija treba da troši na vojsku više od „banana republika“ pošto je članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija koja poseduje nuklearno oružje.

– Iako to škodi budžetu, uvek ćemo mnogo trošiti na održavanju naše odbrane i bezbednosti – rekao je Medvedev oficirima i dodao da Rusija neće postojati ako je slaba i ako se njene oružane snage raspadnu.

Putin modernizator?

Vašington – Vladimir Putin, bivši i budući predsednik Rusije, već dugo pokazuje da je britkog jezika kada govori o Sjedinjenim Državama. „Huligani“, brecnuo se jednom. „Paraziti“ glasi jedan od njegovih najskorijih komentara, podseća Vašington post. Nasuprot tome, Dmitrij Medvedev uglavnom se smeši Zapadu, dodaje list ocenjujući da posle najavljene rokade u Moskvi nije poznato da li će nastupiti neka značajna promena u američko-ruskim odnosima koji su se znatno popravili pošto su bili na najnižoj tački od pada komunizma nakon rata u avgustu 2008. između Rusije i Gruzije. Endrju C. Kučins, direktor Programa za Rusiju i Evroaziju u Centru za strateške i međunarodne studije smatra da Putin, zapravo, „nikada nije otišao i da nijedna značajna odluka u vezi sa spoljnom ili unutrašnjom politikom nije doneta bez njegove podrške“.

Dok se Putin vraća, ruska proizvodnja nafte se ustaljuje i nije izvesno da će cene da skoče na nivo koji je Kremlju svojevremeno donosio puno novca. Korupcija je ukorenjena uprkos Vladinoj retorici i politički izbor slabi, piše Post. „Neko mora da preuzme na sebe izazov modernizovanja Rusije“, rekao je Kučins, „ako je bio stabilizator, Putin treba da postane i modernizator“. Beta – AP – AFP

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari