Od 21. pirotskog ćilima koje ovaj grad poklanja Hilandaru, četiri nisu zadovoljila kriterijume opštinske Komisije za kontrolu kvaliteta pirotskog ćilima, pa su zamenjena novim primercima, što je izazvalo pravu buru u odnosima između ove komisije i direktorke „Piroteks trikoa“ gde su tkani ovi ćilimi Marije Simonović.

Od 21. pirotskog ćilima koje ovaj grad poklanja Hilandaru, četiri nisu zadovoljila kriterijume opštinske Komisije za kontrolu kvaliteta pirotskog ćilima, pa su zamenjena novim primercima, što je izazvalo pravu buru u odnosima između ove komisije i direktorke „Piroteks trikoa“ gde su tkani ovi ćilimi Marije Simonović. Ona ne priznaje rad Komisije, nazvavši je „samozvanom i nestručnom grupom građana“. I pored toga, četiri ćilima su po nalogu Komisije, ali i opštine, zamenjena i ovih dana krenuće put manastira na Svetoj Gori.

Prva i druga kategorija

Zamenik predsednika opštine Pirot Branislav Kostić kaže da je problem nastao posle otvaranja izložbe pirotskih ćilima u Galeriji „Čedomir Krstić“, kada je uočeno da neki od ćilima odstupaju od standarda.

– Skupština opštine je od Komisije zatražila da izvrši kontrolu kvaliteta i klasifikaciju pirotskih ćilima koji treba da budu upućeni u Hilandar. Komisija je kontrolu kvaliteta obavila prema kriterijumima iz Elaborata, a takođe i kategorisala ćilime. Kao poklon našeg grada Hilandaru biće isporučeni samo pirotski ćilimi prve i druge kategorije. Poštovaćemo preporuku Komisije i za svaki ćilim koji se tka za Hilandar uvešćemo jaču kontrolu, kako kvaliteta sirovina, tako i kvaliteta izrade i estetskog izgleda onako kako je i predviđeno Elaboratom – rekao je Kostić, dodajući da se nada da će Hilandar i ubuduće imati jednu od najvećih zbirki pirotskih ćilima, a Pirot će poslati samo takve ćilime koji u svemu zadovoljavaju standarde vekovima stvarane.

Izradu ćilimova namenjenih Hilandaru, „Piroteks triko“ počeo je 2004. godine kao deo humanitarne akcije, posle požara na Hilandaru kada su izgoreli i primerci čuvenog pirotskog ćilima. Od ukupno planiranih 200, u prvoj fazi je urađeno 70 metara kvadratnih pirotskog ćilima. Sve je to finansirala SO Pirot, pomogli su i pojedini sponzori, a u septembru se akcija izrade ostatka ćilimova nastavlja.
Predsednica sedmočlane Komisije za kontrolu kvaliteta pirotskog ćilima, istoričar umetnosti Radmila Vlatković, kaže da je pregledan svaki primerak i da je „Piroteks triko“ bez obzira na to što je jedini registrovani proizvođač pirotskog ćilima, u obavezi da poštuje kriterijume iz elaborata i zahteve kvaliteta.
– Kako je reč o humanoj akciji, Komisija je kontrolisala nekoliko bitnih elemenata – tehničke karakteristike sirovine, pri čemu smo konstatovali da ima primeraka sa primesama sintetičkog prediva, kao i kvalitet izrade ćilima i estetski izgled. Primerke smo klasifikovali po kategorijama – ćilimi I klase, ćilimi II klase i ćilimi van klase. Van klase smo stavili primerke tkane od prediva sa sintetičkim primesama gde ima odstupanja u rasporedu šara u polju i borduri, proporcijama, ravnomernosti i finoći tkanja i estetici površine. Dali smo kategorizaciju za svaki ćilim. Najveći broj je sa šarom venci koji imaju propuste u tome što nedostaju neki elementi koji čine osnovnu šaru. To je nedostatak koji imaju svi ćilimi sa šarom venci. Ima nekoliko primeraka koji pripadaju prvoj klasi, najveći broj je u drugoj klasi, ali je desetak van klase. Komisija je zaključila da svi primerci zadovoljavaju estetske kriterijume, naročito u pogledu kolorita – kaže Vlatkovićeva, dodajući da „im nije bila namera da ometaju humanitarnu akciju, ali da Hilandaru treba da budu isporučeni samo kvalitetni primerci pirotskog ćilima“.
Ova Komisija je još 2001. godine uradila elaborat za zaštitu geografske oznake porekla pirotskog ćilima zahvaljujući čijem radu je beogradski Zavod za intelektualnu svojinu zaštitio pirotski ćilim i dodelio mu status robne marke.
– Svi kriterijumi koje je Komisija koristila pri proceni, imaju za cilj da se zaštiti kvalitet pirotskog ćilima na osnovu Elaborata za zaštitu geografske oznake porekla. Komisija je preporučila da, ukoliko se radi naredna isporuka ćilima za Hilandar, da ona neizostavno učestvuje u planiranju tehničkih karakteristika sirovina, kvalitetu tkanja i izboru šara kako bi u startu bili zadovoljeni svi potrebni kriterijumi. Tako bi se izbegle eventualne greške, a pirotski ćilim prezentovao svetu na pravi način. Hilandar je inače, vekovima bio mesto sa najvećom zbirkom pirotskog ćilima – rekla je Radmila Vlatković
Direktora Zaštitne radionice „Piroteks triko“ Marija Simonović je na konferenciji za novinare rekla da „ova komisija nema legitimitet, da je pogazila blagoslov vladike niškog Irineja i svih članova Odbora uključenih u ovu akciju“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari