Užički "Libergraf" počeo obuku za veb programere 1Polaznici kursa u Užicu/Foto:Libergraf

Građanska čitaonica Libergraf iz Užica, u okviru programa START(IT)UP inkubator koji realizjuje uz podršku Razvojne agencije Srbije, započela je edukaciju iz veb programiranja, kojom je obuhvaćeno 24 mladih iz Arilja, Čajetine, Požege i Užica.

Program je osmišljen kako bi se dodatno osnažili kadrovski potencijali IT industrije u zapadnoj Srbiji, a put ka sigurnoj karijeri su, početkom ovog meseca, započele tri grupe od po osam polaznika kursa za junior Front-End developere, koji će, kako je istakao Vladan Sinđić, direktor Libergrafa, ovladati moćnim tehnologijama na polju programiranja i veb dizajna.

Iskakavši da je program nastao kao posledica realne potrebe tržišta rada za IT zanimanjima i manjka kadrova iz te oblasti, Sinđić je naveo da ubrzani razvoj informacionih tehnologija dovodi do potrebe za neformalnim obrazovanjem koje će pomoći zainteresovanima da brže i efikasnije pronađu posao. Ciljevi programa su, kako je dodao, promocija IT preduzetništva, unapređenje kadrovskih potencijala u IT-u i podrška razvoju tehnološkog startap ekosistema.

– Sa više od pet prijavljenih kandidata na jedno slobodno mesto, program je ukazao na veliku potrebu za prekvalifikacijama u najbrže rastućem sektoru u Srbiji. Prijavljeni kandidati su prošli seriju testova, kojima se utvrđivalo poznavanje rada na računaru, znanje engleskog jezika i sklonost prema informacionim tehnologijama. Dvadeset četvoro najboljih je dobilo priliku da savladaju neke od najmoćnijih tehnologija – CSS3, HTML5, JavaScript, PHP, JQuery, MySQL, saopštio je Sinđić i naveo da kurs traje 120 časova narednih pet do šest meseci.

On je dodao da su od ukupno 120 prijavljenih kandidata 65 odsto bile žene, što je posledica strukture ciljne grupe programa, jer su pravo da se prijave imale žene i mladi iz Arilja, Čajetine, Požege i Užica.

Kurs za junior Front-End developere se realizuje dva puta nedeljno u co-working prostoru „Coffice“ u Užicu, a predavač je Branko Stevanović, master softverskog inženjerstva. Polaznici će, pored programiranja, tokom dodatnih 48 časova, učiti veštine komunikacije i inovativnog rešavanja problema.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari