Hajnrih Himler

Getty Images
Hajnrih Himler je bio vođa Šucštafela i ključni arhitekta Holokausta

Ključni dokument za hapšenje nacističkog lidera Hajnriha Himlera pronađen je u Velikoj Britaniji 75 godina posle njegove smrti.

Lični predmeti vođe nacističke kriminalne grupe Šucštafel (SS), koji su pronađeni u arhivi jednog sudije, sada će biti javno izloženi.

Samo nekoliko nedelja po završetku Drugog svetskog rata, 22. maja 1945, trojica muškaraca neobičnog izgleda spazila su policijsku patrolu u blizini vojnog punkta kod gradića Bremenvord na severu Nemačke.

Po završetku rata, mnogi nacisti su još uvek bili u bekstvu i postojao je strah da bi mogli da se regrupišu ili pobegnu.

Dvojica muškaraca, u dugačkim zelenim kaputima, išli su ispred trećeg. Iznureni čovek, sa povezom preko oka, izgledao je iscrpljeno i prljavo. Ova dvojica su se stalno okretala, kao da proveravaju da li je još uvek tu.

Kada su stigli do punkta, britanski vojnici su zatražili da vide njihova dokumenta. Predali su lični dokumenz A4 formata, kakav su nemački vojnici na kraju rata dobijali, koji je sadržao ime, čin, datum rođenja i druge informacije.

U dokumentima trećeg pisalo je da je narednik, te da se zove Hajnrih Hizinger. Mora da se nadao da će mu nizak čin omogućiti da lakše pređe. Prevario se.

Dokument je sadržao isti pečat za koji su britanski vojni obaveštajci već utvrdili da ga koriste SS-ovci u pokušaju bekstva. Već je bilo izdato i naređenje da svako sa tim pečatom mora biti uhapšen.

Himlerova dokumenta, sa lažnim imenom i pečatom

Military Intelligence Museum
Himlerova dokumenta, sa lažnim imenom i pečatom

Sledećeg jutra, trojica muškaraca su poslati u zatvorski kamp. Hizinger je tamo zatražio da se sretne sa starijim oficirom.

Iako njegov lažni identitet još uvek nije bio provaljen, sigurno se plašio da Britancima neće dugo trebati da shvate ko je on, pa se verovatno ponadao da će moći da se izvuče ako porazgovara sa nekim na visokom položaju.

Skinuo je povez sa oka i razotkrio se.

Bio je to Hajnrih Himler, vođa SS-a i ključni arhitekta Holokausta.

Nakon Hitlerove smrti u bunkeru, Himler je postao jedan od najtraženijih živih nacista, kao čovek koji je odgovoran za neke od najstrašnijih zločina Trećeg Rajha.

Britanci su ga odveli na ispitivanje, kako bi utvrdili da li je to zaista Himler.

Himler sa Adolfom Hitlerom

Getty Images
Himler sa Adolfom Hitlerom

Nekoliko sati kasnije, vojni lekar kapetan Vels dobio je zapovest da pregleda Himlera. Tokom pregleda usta, lekar je pronašao mali predmet sa plavim vrhom sakriven u obrazu.

Himler se pobunio kada je lekar pokušao da ga izvadi, otrgao je glavu i smrvio ga pod zubima. Bila je to kapsula cijanida, a čovek je kroz nekoliko sekundi ležao mrtav.

Himlera je razotkrio lažni pečat koji su udarili njegovi ljudi. Ovaj dokument bio je skriven 75 godina, a onda je doniran Vojno-obaveštajnom muzeju u britanskom gradu Šefordu, gde će javnost prvi put imati priliku da ga vidi.

Pored papira, tu je i jedan bizarni predmet – proteza koju je Himler nosio kada je uhvaćen.

Sakupljanje suvenira bila je česta pojava posle Drugog svetskog rata, a mnoge Himlerove lične stvari su pokradene (jedan od oficira koji je učestvovao u hapšenju uzeo je Himlerove papuče, drugi je dograbio brijač i penu za brijanje).

Dokumenta je nedavno donirala praunuka britanskog poručnika Sidnija Noksa.

Poručnik Sidni Noks

Military Intelligence Museum
Poručnik Sidni Noks ispitivao je Himlera

Noks, koji je rođen 1905, bio je advokat koji se 1943. pridružio britanskom obaveštajnom korpusu, odakle je premešten u britansku kontraobabeštajnu službu MI-5. Veći deo njegovog rada u MI-5 ostaje obavijen velom tajne.

Posle rata, Noks se vratio karijeri advokata, a radni vek je završio kao sudija jednog okružnog suda. Umro je 1993. godine.

Kako je Noks došao u posed papira?U dokumentima koji svedoče o hapšenju piše da je MI-5 „delikatno ispitila“ Himlera pre završnog lekarskog pregleda.

Službenici koji su to obavili, prema pravilima službe, nisu imenovani, pa nije sigurno ko su oni bili.

„Logično je pretpostaviti da je Noks bio jedan od dvojice islednika MI-5″, smatra Bil Stedman, kustos Vojno-obaveštajnog muzeja. „Ne pada mi na pamet nijedan drugi način kako je mogao da dođe do tih dokumenata“.

Kustos dodaje da je Noks možda dobio dozvolu svojih nadređenih da sačuva dokumente, nakon što ih je služba obradila. Noks i njegova porodica čuvali su dokumenta do nedavno, kada su donirani Muzeju, a biće izloženi kada se Muzej ponovo otvori.

Dokumenti ne samo da golicaju radoznalost, već svedoče o tome kako je Himler zapravo uhapšen.

„Da nije bilo tog nesrećnog pečata, moguće je da bi se Himler uspeo neopaženo da prođe kroz sistem i da se izvuče, kao mnogi drugi nacisti“, kaže Stedman.

„U ovoj priči, meni je najzanimljivije što su za Himlerovo razotkrivanje najzaslužniji Nemci“.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari