Italy

Getty Images

Fudbaleri Italije novi su prvaci Evrope, prvi put od 1968. godine.

Azuri su u finalu na londonskom Vembliju, posle penala, pobedili Englesku sa 4:3.

Junak Italije je golman Đanluiđi Donaruma, koji je u petoj seriji odbranio penal Bukaju Saki za veliko slavlje Azura.

Utakmica je u regularnom toku završena 1:1 .

Engleska je povela u drugom minutu golom Luka Šoa, a izjednačio je Leonardo Bonući u 67. minutu.

Prvi i jedini put do večeras, u finalu EP su se izvodili penali 1976. godine u Beogradu, kada je Čehoslovačka savladala Zapadnu Nemačku.

Shaw

Šta se dešavalo na Vembliju?

Početak za Englesku kakav domaći navijači verovatno ni u najluđim snovima nisu mogli da zamisle.

Igrao se drugi minut kada je Hari Kejn proigrao je Kiran Tripijea na desnom krilu, a ovaj centrušutom pronašao Luka Šoua koji je kao na treningu drop-kik udarcem zatresao mrežu.

Zatresle su se u tom trenutku tribine Vemblija kao da je neki omanji zemljotres pogodio London u tom trenutku.

Poskočio je Dejvid Bekam sa sedišta u loži, bacio „petaka“ Tomu Kruzu, dok se tribine sve glasnije čula pesma „Fudbal se vraća kući.

Italijanski fudbaleri su delovali šokirani brzo primljenim golom, pa im je trebalo dosta vremena da povežu redove.

Kako je utakmica odmicala, izabranici Roberta Manćinija su preuzimali inicijativu, ali bez previše pravih prilika za gol.

U 35. minutu su Italijani prvi put zapreteli – Federiko Kijeza je sa ivice kaznenog prostora šutirao pored gola.

Ćiro Imobile je u drugom minutu sudijske nadoknade bio u prilici da izjednači, ali ga je engleska odbrana izblokirala u poslednjem trenutku.

Polako su Italijani stezali obruč u drugom poluvremenu, a Engleska sa povlačila.

U 62. minutu je golman Džordan Pikford odbranio udarac Kijeze, ali pet minuta kasnije Engleskoj nije bilo spasa.

Pikford je najpre odbranio šut Marka Veratija, ali je na odbijenu loptu natrčao Leonardo Bonući koji ju je zakucao u mrežu.

Tokom produžetaka tempo igre nije previše pao, ali je bilo evidentno da ni jedni ni drugi žele previše da rizikuju.

U 103. minutu je Italijan Emerson bio u solidnoj prilici, međutim, Pikford se nije dao iznenaditi.

England fans in Leicester Square

Reuters

Navijači pokušali da uđu bez karata

Nekoliko desetina navijača probilo je ogradu ispred Vemblija u pokušaju da bez ulaznica uđu na večerašnju utakmicu.

Kako je prenela novinska agencija AFP, nekoliko desetina navijača probilo je spoljnu ogradu i ušlo na stadion, a redari su pokušavali da ih uhvate kako bi ih sprečili da bez ulaznice uđu na tribine.

U saopštenju organizatora utakmice navodi se da su redari i policija uspeli da zadrže navijače i da se nadležni bave „incidentom koji se dogodio na spoljnom sigurnosnom obodu stadiona“.

„Bezbednosne mere su brzo aktivirane u relevantnim oblastima i navijači bez ulaznica nisu ušli na stadion“, navodi se.

Tokom dana hiljade engleskih navijača okupile su se u centru Londona kako bi podržali reprezentaciju u večerašnjem finalu.

Oni su na Trgu Lester pevali, bacali limenke, flaše i razne objekte, palili baklje i vatromet.

Policija je na ulicama i u navijačkoj zoni u blizini Trga Trafalgar.