The Xiaomi 10T Pro advert wiht two women in front.

Getty Images
Litzvanske službe bezbednosti tvrde da model telefona 10T Pro kompanije Šaomi ima mogućnosti cenzure

Potrošači bi trebalo da bace kineske telefone i izbegavaju kupovinu novih, upozorilo je litvansko ministarstvo odbrane.

U izveštaju Nacionalnog centra za sajber bezbednost testirani su 5G mobilni telefoni kineskih proizvođača.

Istraživači su otkrili da je jedan Šaomi telefon imao ugrađene alate za cenzuru, dok bi jedan Huavej model mogao biti ranjiv na sajber napade.

Huavej je negirao da se korisnički podaci ne šalju spolja.

„Naša preporuka je da ne kupujete nove kineske telefone i da ih se rešite što je brže moguće“, rekao je zamenik ministra odbrane Margiris Abukevičijus.

Cenzura

Utvrđeno je da uzdanica Šaomija, telefon Mi 10T 5G ima softver koji bi mogao da otkrije i cenzuriše termine poput „Slobodan Tibet“, „Živela nezavisnost Tajvana“ ili „Pokret za demokratiju“, navodi se u izveštaju.

Navedeno je više od 449 termina koje bi sistemske aplikacije Šaomi telefona mogle da cenzurišu kao što je zadati internetski pregledač (default internet browser).

U Evropi je ova mogućnost isključena na ovim modelima, ali se u izveštaju litvanskih službi tvrdi da se može daljinski aktivirati u bilo kom trenutku.

Šaomi nije odgovorio na zahtev BBC-ja za komentar.

Istraživanje je takođe otkrilo da Šaomi uređaj prenosi šifrovane podatke o korišćenju telefona na server u Singapuru.

„Ovo nije važno samo za Litvaniju, već i za sve zemlje koje koriste Šaomi opremu“, naveo je litvanski centar za sajber bezbednost.

Proizvođač pametnih telefona postao je globalno popularan sa modelima pristupačnih cena, beležeći rast prihoda od 64 odsto u drugom kvartalu u odnosu na godinu dana ranije.

Huavej P40

U izveštaju je takođe istaknuta greška u Huavej telefonu P40 5G telefonu, zbog čega su, tvrdi se, korisnici izloženi riziku po vlastitu sajber bezbednosti.

„Zvanična Huavej prodavnica aplikacija EpGeleri (AppGallery) upućuje korisnike u e-prodavnice trećih strana od kojih su neki antivirusni programi detektovani kao podložni zaražavanju virusima ili opasni“, zajedničko je saopštenje litvanskog Ministarstva odbrane i Centra za sajber bezbednost.

Litvanija, Kina i tehnologija: Vlasti bivše sovjetske države pozivaju ljude da ne koriste kineske telefone 1

Portparol Huaveja rekao je za BBC da se kompanija pridržava zakona i propisa zemalja u kojima posluje i daje prioritet sajber bezbednosti i privatnosti.

„Podaci se nikada ne obrađuju izvan Huavej uređaja“, dodao je on.

„EpGeleri prikuplja i obrađuje samo podatke potrebne kako bi klijentima omogućilo pretraživanje, instaliranje i upravljanje aplikacijama trećih strana, na isti način kao i druge prodavnice aplikacija.“

Huavej takođe vrši bezbednosne provere kako bi se osiguralo da korisnik preuzima samo „aplikacije koje su sigurne“, rekao je on.

Tim je ispitao i dodatni 5G model kompanije UanPlus (OnePlus), ali je utvrđeno da nema problema.

Izveštaj je objavljen u trenutku porasta napetosti između Litvanije i Kine.

Kina je prošlog meseca zatražila da Litvanija opozove ambasadora iz Pekinga i najavila da će povući svog izaslanika iz Viljnusa.

Svađa je počela kada je Tajvan najavio da će se njegova diplomatska misije u Litvaniji zvati Tajvansko predstavništvo.

Druge tajvanske ambasade u Evropi i Sjedinjenim Državama koriste naziv glavnog grada zemlje, Tajpej, kako bi izbegle pozivanje na samo ostrvo, za koje Kina tvrdi da je njegova teritorija.


Možda će vas zanimati i ovaj video: Portal koji povezuje Litvaniju i Poljsku

„Kao na filmu“: Portal koji povezuje gradove u Poljskoj i Litvaniji
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari