Andrij Naumov

Schemes (RFE/RL graphics)

Posle kratkog ročišta u Višem sudu u Nišu, suđenje u prethodnom postupku za izručenje Andrija Naumova, bivšeg generala i visokog funkcionera Službe bezbednosti Ukrajine (SBU), odloženo je jer se prevodilac nije pojavio.

Kako je iz Višeg suda pojašnjeno, tumač za ukrajinski jezik je obavestio sud da je sprečen da prisustvuje zbog službenih obaveza.

Naumovu, čije izručenje traži Ukrajina, u međuvremenu je određen i ekstradicioni pritvor, rekla je Tanja Savić, njegova advokatica.

„Taj pritvor traje najviše godinu, a mi ćemo se na njega žaliti. Videćemo kakva će biti odluka po žalbi, odnosno da li može istovremeno da mu se odredi i ekstradicioni pritvor i pritvor koji mu je određen po prvom osnovu“, rekla je Savić.

Naumov se već pet meseci nalazi u pritvoru koji mu je određen pošto je u junu na graničnom prelazu Preševo kod njega pronađena velika količina neprijavljenog novca – više od 600.000 evra, oko 125.000 dolara i dva smaragda.

Uhapšen je, zajedno za nemačkim državljaninom Aleksandrom Akstom, pod sumnjom da je izvršio krivično delo pranje novca, saopšteno je tada iz policije.

Prema rečima njegove pravne zastupnice, on je negirao navode iz istrage i tvrdio da je to njegov lični novac.

Dok je Naumov u pritvoru čekao da mu se predoče dokazi protiv njega, u septembru je iz Kijeva u Viši sud u Nišu stigla zamolnica za izručenje, čime je pokrenut novi, ekstradicioni postupak, o čemu je BBC na srpskom pisao.

Naumov je napustio Ukrajinu 23. februara, nekoliko sati pre početka ruske invazije.

Ukrajinski predsednik Volodomir Zelenski proglasio je Naumova za izdajnika u aprilu i oduzeo mu čin.

Ukrajinski Državni istražni biro potom je saopštio da je Naumov počinio delo veleizdaje, a ubrzo su iz njegove bivše službe SBU saopštili da je mogao Rusima da šalje podatke o bezbednosnim sistemima u zoni isključenja u Černobilju, gde je jedno vreme bio rukovodilac.

Međutim, osnov po kome se traži njegovo izručenje nema veze sa izdajom, već sa delima iz oblasti opšteg kriminaliteta – zloupotreba službenog položaja, pronevera i slična krivična dela, rekla je njegova advokatica.

„Gospodin Naumov je sada upoznat sa detaljima zamolnice za njegovo izručenje“, rekla je Savić, dodajući da se on o tome nije još izjašnjavao, pošto je ročište odloženo.

Izvor iz ukrajinskih službi bezbednosti rekao je ranije za BBC da je osnov po kome se traži izručenje Naumova korupcija jer je „tako je veća verovatnoća da će biti isporučen“.

Savić je ponovila da se Naumov protivi izručenju jer strahuje za život.

„On je bio načelnik SBU (Službe bezbednosti Ukrajine). S obzirom da je bio jedan od nagrađivanih pripadnika SBU on se plaši za svoj život zbog poslova koje je tada obavljao“, navela je Savić.

Savić je ranije za BBC izjavila da je na Naumova 2020. pokušan atentat u Ukrajini, kao i da je jedna osoba zbog toga osuđena.

„Postoji sumnja da su nalogodavci sada u tim najvišim krugovima oko Predsedništva i on je rekao da će ako bude izručen to biti njegova smrtna kazna“, rekla je tada Savić.

Zabranjeno snimanje i promene u advokatskom timu

U tačno 10 sati, kada je ročište bilo zakazano, 40-godišnji bivši ukrajinski obaveštajac uveden je u sudnicu u pratnji obezbeđenja, sa lisicama na rukama i nogama.

U hodniku su ga dočekali članovi porodice i njegov advokatski tim, a među njima i javnosti poznato lice – Vladimir Đukanović, narodni poslanik i visoki funkcioner vladajuće Srpske napredne stranke (SNS).

Advokatica Savić je objasnila da je on došao po zameničkom punomoćju kolege iz Beograda, ne precizirajući o kome je reč.

Dodala je da iz ročišta u ročište dolazi do promena u pravnom timu Naumova i da će se na sledećem ročištu izjasniti o tome ko su mu branioci.

„Za sada je zvanično pet advokata, imamo i šestog koji bi trebalo da se priključi“, rekla je Savić.

Novinarima nije omogućeno prisustvo ročištima, a ovog puta je bilo i zabranjeno snimati i fotografisati dolazak Naumova u sudnicu.

Ko je Andrij Naumov

Galina Korba, BBC ukrajinski servis

Andrij Naumov ima 40 godina i veliko iskustvo u ukrajinskim bezbednosnim službama.

Radio je 12 godina u kancelariji ukrajinskog Generalnog tužilaštva.

Posle toga je kratko vreme proveo na rukovodećoj poziciji Državne agencije za Černobiljsku zonu isključenja – organu koji obezbeđuje rad u zoni nuklearne elektrane uspostavljene posle nesreće 1986.

Naumov je odatle prešao u Službu bezbednosti Ukrajine (SBU), pošto je Ivan Bakanov, nekada bliski saradnik i prijatelj predsednika Zelenskog, postavljen za šefa SBU 2019.

Istraživački novinari, najčešće Radio Slobodna Evropa (RSE), opisivali su Naumova kao „prijatelja i desnu ruku“ Bakanova, iako njih dvojica nikada nisu komentarisali ove navode.

Naumov je postavljen za načelnika Glavnog direktorata za unutrašnju bezbednost SBU, a godinu dana kasnije 2020, predsednik Zelenski mu je dodelio čin brigadnog generala, prvi put u istoriji ove službe.

Naumov je uvek bio daleko od očiju javnosti, malo je njegovih fotografija dostupno, izbegavao je komunikaciju sa novinarima, a aktivnosti odeljenja koje je vodio proglašene su tajnom.

I pored toga, njegovo ime povezivalo se sa nekoliko velikih skandala.

Istraživanje RSE i ukrajinskog javnog servisa u okviru projekta Šema, otkrilo je da su članovi porodice Naumova u proteklih nekoliko godina stekli vrednu imovinu koja se ne može objasniti njihovim prihodima – apartman u zgradi u centru Kijeva i imanje nedaleko od glavnog grada.

Novinari su saznali i da Naumov lično koristi ovu imovinu.

Otkrili su i da je stan njegove majke kupljen po ceni tri put nižoj od tržišne vrednosti.

To je otvorilo pitanja o izbegavanju poreza, u najmanju ruku, ili o korupciji, u krajnjem slučaju.

Nekoliko meseci kasnije, u januaru 2021, iz SBU je neočekivano saopšteno da je rešen jedan veliki slučaj.

Andrij Naumov u niškom sudu

BBC
Andrij Naumov posle ročišta održanog krajem oktobra u Nišu

Drugi visokopozicionirani zvaničnik službe, bivši načelnik Dimitro Njeskaromnij, pripremao je atentat na Naumova.

Prema istrazi, Naumov je sprečavao Njeskaromnija da se vrati na visoku poziciju u SBU.

Njeskaromnij se od tada skrivao od istrage, ali je rekao da su optužbe protiv njega bez osnova.

U julu 2021, Jurij Rasuk, službenik SBU, priznao je krivicu o učestvovanju u pripremi atentata i sklopio dogovor sa nadležnim organima.

Istog leta, Naumov je iznenadno otpušten iz SBU.

Iz kancelarije predsednika Ukrajine tada je zvanično saopšteno da je u pitanju potreba za „sistematskom transformacijom“, a nezvanično, mediji su izveštavali o tome da se SBU sve češće povezuje sa krijumčarenjem.

Novinar blizak opoziciji Jurij Butusov pisao je da je Naumov „rukovodio krijumčarenjem, pokretao i zatvarao fabrikovane krivične postupke i oduzimao biznise.“

Takođe mu se pripisuje saradnja u krijumčarenju sa Aleksandrom Akstom – nemačkim državljaninom sa kojim je uhapšen u Srbiji.

Ni Naumov ni SBU nisu komentarisali ove navode.

Ime Andreja Naumova ponovo je dospelo u centar pažnje ukrajinske javnosti posle ruske invazije 24. februara 2022.

Šema je objavila da je Naumov napustio Ukrajinu nekoliko sati pre invazije, a da je u martu pretraženo nekoliko njegovih stanova.

Kasnije su iz Državnog istražnog biroa saopštili da je Naumov počinio delo veleizdaje.

IZ SBU su potom pojasnili da je Naumov bio u mogućnosti da prikuplja i šalje podatke o bezbednosnim sistemima u zoni isključenja u Černobilju ruskim specijalnim službama.

Ove podatke je mogao da prikupi i kao neko ko je nekada rukovodio ovom zonom i kao zvaničnik SBU.

Posle početka invazije, ukrajinski zvaničnici su priznali da je za njih bilo veliko iznenađenje što su Rusi napad na Kijev izveli sa strane elektrane u Černobilju, kao i da je sama elektrana okupirana posle nekoliko nedelja, sve dok ruske snage nisu počele povlačenje iz regiona Kijeva pred naletom ukrajinskih trupa.

U martu, Zelenski je oduzeo Naumovu čin generala, nazivajući ga izdajnikom.

U prvih nekoliko meseci posle ruske invazije, nekoliko visokih zvaničnika SBU optuženo je za izdaju.

Neki od njih, poput Naumova, karijere duguju Ivanu Bakanovu.

Predsednik Zelenski pokrenuo je postupak smene njegovog prijatelja Bakanova sa mesta načelnika Bezbednosne službe Ukrajine.

Zelenski nije sakrio činjenicu da je razlog tome upravo veliki broj slučajeva zaposlenih SBU koji su sarađivali sa ruskim službama.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari