srbija, kamerun

PA Media

Srbija i Kamerun odigrali su najuzbudljiviji meč u dosadašnjem toku Svetskog fudbalskog prvenstva u Kataru, posle kojeg su srpski fudbaleri ostali u čudu, ne umeći ni oni sami da objasne kako su od gotovog napravili veresiju.

Kamerun je poveo, Srbija okrenula do kraja prvog poluvremena na 2:1, potom je početkom drugog stigla i do 3:1, imala šanse i da uveća vođstvo, ali se Kamerun vratio i osvojio bod.

Semafor je na kraju pokazivao 3:3 i Srbija za prolaz dalje sada zavisi od ostalih rezultata.

I Srbiji i Kamerunu je ovo prvi bod na Mundijalu, posle poraza od Brazila (0:2), odnosno Švajcarske (0:1).

Da bi Srbija prošla dalje, Brazil prvo od 17 časova, u preostalom meču Grupe G, treba da pobedi Švajcarsku, a potom i Srbija da pobedi Švajcarsku u trećem kolu u petak.

„Prednost od 3:1 na ovom nivou je velika, treba biti pametan, inteligentan i utakmicu privesti kraju, a nas su neke greške skupo koštale“, rekao je posle meča selektor Srbije Dragan Stojković Piksi.

„Apsolutno nepotrebno izlaženje zadnje linije. To je zabranjeno u fudbalu na visokom nivou. Amaterski… Šteta što nismo pobedili, mislim da smo mogli i da smo za nijansu bolji od Kameruna“, dodao je Stojković.

Legendarni fudbaler, kom je ovo prvo svetsko prvenstvo u ulozi trenera, saglasan je da je ovo bio najzanimljivi meč na Mundijalu u Kataru, ali „za gledanje“: „Sad kako je nama trenerima…“, dodao je i zaćutao.

Srbija je na početku imala inicijativu i šanse, ali je Švajcarska povela u 28. minutu.

A onda preokret – prvo je gol postigao Strahinja Pavlović u 46, da bi Sergej Milinković Savić u 48. doneo prednost.

Početkom drugog poluvremena sve je delovalo još bolje – Aleksandar Mitrović je zatresao mrežu u 53 minutu, kada su mnogi pomislili da je sve gotovo, ali se onda Kamerun vratio.

Prvo je Vinsent Abubakar izbegao ofsajd zamku izbegao i smanjio prednost, a potom Erik Čupo Moting izjednačenje.

„Imali smo sve u svojim rukama, kontrolisali utakmicu, i onda primili dva gola naivno“, rekao je srpski napadač Aleksandar Mitrović posle utakmice.

„Idemo dalje, gledaćemo meč Brazila i Švajcarske i nadamo se da će opet biti sve u našim rukama. Iz ove perspektive bod je malo. Šteta, ostaje gorak ukus“.

„Orlovi“ u narednom meču igraju protiv Švajcarske, a Kamerun protiv Brazila – obe utakmice se igraju od 20 časova u petak.

„Moramo da dignemo glavu i budemo pozitivni – nadamo se da će Brazil da pobedi Švajcarsku, a mi smo pokazali da u najbitnijim trenucima, kada nam treba pobeda, možemo da pokažemo karakter“, rekao je kapiten Dušan Tadić.

Gol Aleksandra Mitrovića za 3:1

Srbija i Kamerun do sada su odigrali samo jedan meč i to prijateljski 2010. godine, u okviru priprema za Svetsko prvenstvo u Južnoj Africi.

Kamerun je do sada osam puta učestvovao na Mundijalima, najviše nego bilo koja druga afrička nacija i prva reprezentacija sa tog kontinenta u istoriji koja je prošla grupnu fazu.

To se dogodilo na Svetskom prvenstvu u Italiji 1990. godine.

Sastav Srbije

Vanja Milinković Savić – Pavlović (Stefan Mitrović od 56. minuta), Veljković (Babić od 78. minuta), Milenković – Kostić (Đuričić od 90. minuta), Maksimović, Lukić, Živković (Radonjić od 78. minuta) – Tadić, Sergej Milinković Savić (Grujić od 78. minuta) – Mitrović

Sastav Kameruna

Epasi – Fai, Kasteleto, N’Kulu, Tolo – Anguisa (od 81. Guet), Kunde (od 68. Ondua), Hongl (od 53. Abubakar) – Mbeumo (od 81. Enkodu), Čupo Moting, Ekambi (od 68. Basong)

Srbija protiv Kameruna – ukratko

Meč protiv Kameruna počeo je – strahom.

Pao je Aleksandar Mitrović već posle nekoliko sekundi igre i uhvatio se za nogu, a poznato je da je rovit došao na Mundijal, što je sigurno uplašilo veliki broj navijača Srbije.

Ipak, Mitrović je nastavio meč i veoma brzo zapretio.

Posle desetak minuta igre odlično je šutirao sa ivice peterca i pogodio stativu, da bi mu se potom posle jednog bilijara u šesnaestercu Kameruna lopta odbila pravo na nogu, ali iz velike blizine šutirao ponovo pored gola.

Neil Hall/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Mitrović pogađa stativu

Kamerun je prvi put zapretio u 18. minutu, kada je Kunde šutirao iskosa, ali je Milinković Savić dobro intervenisao.

Kostić

Reuters
Kostić je ponovo u sastavu reprezentacije – zbog povrede ga nije bilo protiv Brazila

Imala je Srbija kakvu-takvu kontrolu i inicijativu tokom većeg dela prvog poluvremena, ali je u 28. minutu usledio hladan tuš.

„Neukrotivi lavovi“ su od reprezentativaca Srbije na poklon dobili korner, posle kog je jedan njihov igrač samo skrenuo loptu na drugu stativu.

Tamo je bio Kasteleto, koji je zatresao mrežu sa dva metra.

Kamerun

Reuters
Kamerun postiže prvi gol

Srbija je do kraja meča takođe imala blagu inicijativu i delovalo je da neće uspeti da dođe do izjednačenja – ali onda preokret.

Prvo je Strahinja Pavlović glavom doneo izjednačenje, a Sergej Milinković Savić onda i prednost reprezentaciji Srbije.

Rezultatom 2:1 završeno je prvo poluvreme.

„U tim trenucima smo pronašli ritam i zasluženo došli do vođstva“, rekao je selektor Srbije posle meča.

„Mitrović je imao i stativu, još jednu šansu koju ne znam kako je promašio, bilo je dobrih prodora i napada i po jednoj i po drugoj strani“, dodao je Stojković.

Drugo poluvreme počelo je idealno za Srbiju – posle sjajne akcije Mitrović je lagano ćušnuo loptu u mrežu.

Delovalo je da je meč tada rešen, ali se Kamerun na neverovatan način vratio u meč.

U 64. minutu viđen je jedan od najlepših golova na prvenstvu, kada je Abubakar izašao sam pred Milinkovića Savića i lobovao ga.

Sudija je svirao ofsajd, ali je VAR pokazao da je Abubakar bio u liniji sa Milenkovićem.

Govoreći o tim situacijama, Stojković je posle meča rekao da je reč o „apsolutno nepotrebnom izlaženju zadnje linije“ u trenutku kada protivnik ima loptu i pokušaju pravljenja ofsajda.

Takve greške, dodao je, zabranjene su na ovom nivou fudbala.

Kamerun

PA Media
Drugi gol Kameruna

Samo dva minuta kasnije novi šok, kada gol postiže Čupo Moting, takođe posle neuspelog pokušaja pravljenja ofsajda.

„Moralo je bolje, imali smo dosta prilika, izgubili smo koju loptu viška i to nam se obilo o glavu“, rekao je Sergej Milinković Savić, strelac drugog gola za Srbiju.

„Nama bod ne ide toliko u korist, hteli smo sva tri. Kod 3:1 trebalo je više da držimo loptu, da prolazi vreme, ali hteli smo što više golova da damo.“

Srbija je do kraja imala nekoliko polušansi i šansi, ali nije došla do pobede.

„Ljuti smo, razočarani, ostaje žal… Kod 3:1, imali smo utakmicu u svojim rukama, šansu za četvrti gol, ali smo pali“, izjavio je posle meča defanzivac Nikola Milenković.

„Sve ekipe koje su ovde imaju kvalitet i svaka greška se skupo kažnjava. Ostaje žal, svi smo ljuti i razočarani. Mislim da smo zalužili pobedu po šansama, greške su nas skupo koštale.“

Treći gol Kameruna

PA Media

Zanimljive činjenice

• Srbija je izgubila obe prethodne utakmice na Svetskom prvenstvu od afričkih reprezentacija – od Obale Slonovače 2006. godine i Gane 2010. godine
  • Kamerun je izgubio poslednjih osam mečeva na Svetskom prvenstvu, a ti porazi su bili na četiri turnira (2002, 2010, 2014. i 2022.). Porazom od Srbije izjednačili bi najduži negativni rekord neke nacije na Svetskom prvenstvu, koji je Meksiko postigao između 1930. i 1958. godine (takođe devet uzastopnih poraza)
  • Kamerun je pobedio u samo jednom od 15 mečeva na Mundijalima protiv evropskih protivnika – to je bila pobeda od 2-1 nad Rumunijom 1990. Od tada su bez pobede u 12 utakmica (tri nerešeni, devet izgubljenih).

Istorijat

Te 2010. godine „orlovi“ su pobedili 4:3, a golove za Srbiju postigli su Miloš Krasić, Dejan Stanković, Nenad Milijaš i Marko Pantelić, koji su danas svi u penziji.

Strelac jednog gola za Kamerun tada je bio Čupo Moting, danas 33-godišnji fudbaler Bajerna iz Minhena, koji i danas predvodi napad „neukrotivih lavova“.

Dvadeset godina ranije, na Mundijalu u Italiji, predvođen slavnim Rože Milom, Kamerun je bio prvi u grupi sa Sovjetskim Savezom, Rumunijom i Argentinom.

Nezaustavljivo je Mila plesao po italijanskim stadionima i Kamerun odveo pravo do četvrtfinala, gde su ispali od Engleske.

Do iste faze tada je i stigla Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija (SFRJ), kojoj je to bio poslednji nastup na nekom takmičenju u tom obliku i pod tim imenom.

Jedan od predvodnika „plavih“ na tom turniru bio je aktuelni selektor Srbije Dragan Stojković i posebno se pamti njegova partija protiv Španije u osmini finala.

Jugoslaviju je u četvrtfinalu izbacila Argentina na penale.