Srbija

Friedemann Vogel/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Fudbaleri Srbije na meču protiv Švajcarske imali su priliku kakvu su želeli – sve je bilo u njihovim rukama, pobeda ih je vodila u nokaut fazu Mundijala, ali im je sve na kraju iskliznulo kroz prste.

U još jednom meču punom preokreta, Srbija je na kraju poražena 3:2 i takmičenje u Kataru završava kao poslednja u Grupi G – dalje idu Brazil i Švajcarska.

Čak i da su pobedili Švajcarsku, „orlovi“ ne bi prošli dalje zbog pobede Kameruna nad Brazilom 1:0.

Srbija je na Svetskom prvenstvu ukupno osvojila samo jedan bod u meču protiv Kameruna – pored Švajcarske, poražena je i u prvom kolu od Brazila i to 2:0.

„Svaka utakmica nam je kao rolerkoster“, izjavio je posle meča kapiten reprezentacije Dušan Tadić.

„Lako smo primali golove – osam na tri utakmice – imali kontrolu na 2:1, ali onda primili golove za 2:2 i 3:2, što ne sme da nam se dešava, ne možeš da pobediš utakmicu tako.“

Švajcarska je povela 1:0 golom Džerdana Šaćirija iz 21. minuta, ali je samo nekoliko minuta kasnije glavom poravnao Aleksandar Mitrović, da bi potom Dušan Vlahović Srbiji doneo prednost.

Izjednačujući gol za Švajcarsku dao je Bril Embolo u 44. minutu, a novi preokret na meču delo je Rema Frojlera samo par minuta po početku drugog poluvremena – 3:2.

Do kraja meča Srbija nije uspela da stvori nijednu šansu pred golom protivnika.

Od dolaska selektora Dragana Stojkovića „orlovi“ su dva puta igrali utakmice u kojima su morali da pobede da bi stigli do cilja – i oba puta su pobedili.

Protiv Portugala su slavili u Lisabonu i plasirali se na Mundijal u Kataru, a protiv Norveške u Oslu su stigli do trijumfa vrednog plasmana u „A“ diviziju Lige nacija.

Srbija i Švajcarska su se i ranije sastajale na Mundijalima, svaki put u grupnoj fazi.

Prvi put je ondašnja Jugoslavija, čiji je Srbija naslednik, slavila rezultatom 3:0 na Mundijalu u Brazilu 1950, dok su Švajcarci pre četiri godine u Rusiji pobedili 2:1, kada su takođe direktno uticali na to da Srbija ispadne sa turnira.

Sastav Švajcarske

Kobel – Vidmer, Akandži, Šar, Rodrigez – Džaka, Frojler – Šaćiri, Sou, Vargas – Embolo

Sastav Srbije

Milinković-Savić – Milenković, Veljković, Pavlović – Živković, Lukić, Milinković-Savić, Kostić – Tadić – Vlahović, Mitrović

Srbija Švajcarska

Georgi Licovski/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Mitrović postiže gol

Srbija protiv Švajcarske – ukratko

Meč je počeo loše po Srbiju – Embolo i Džaka pretili su već u prvom minutu i to iz veoma ozbiljne pozicije, ali je Vanja Milinković Savić bio spretniji.

Srbija je zapretila u petom minutu posle kornera, kada je glavom pokušao Milenković.

A pet minuta kasnije „orlovi“ su imali najveću šansu na meču.

Šutirao je Andrija Živković sa ivice kaznenog prostora i pogodio stativu, a posle odbijene lopte Mitrović nije uspeo da ubaci loptu u mrežu.

Rival je zapretio već u 13. minutu, kada je posle odlične akcije šutirao Fojler, ali je pogodio nekog od igrača Srbije u petercu.

Imala je Srbija kakvu-takvu inicijativu na početku meča, pravila pritisak, ali je onda usledio šok.

Džerdan Šaćiri postiže gol u 20. minutu i donosi Švajcarskoj prednost.

Šaćiri je bio strelac protiv Srbije i pre četiri godine, na Svetskom prvenstvu u Rusiji, kada je Švajcarska pobedila 2:1.

Šaćiri gol

Ronald Wittek/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Šaćiri gol

Pet minuta kasnije reprezentativci Srbije odradili su istu akciju kao i mnogo puta ranije.

Tadić je probio po levoj strani, centrirao i Mitrović glavom postiže gol – 1:1

Šaćiri je u 30. minutu izašao sam pred Milinkovića Savića, ali nije iskoristio veliku šansu.

Posle takvih promašaja uglavnom stigne kazna – i stigla je.

Tadić je gurnuo loptu ka Vlahoviću, koji postiže gol za 2:1

Vlahović

Gol Vlahovića

Švajcarska je do kraja poluvremena imala još jednu opasnu situaciju pred golom Srbije, ali je Strahinja Pavlović odlično blokirao udarac.

I kada je delovalo da je kraj – izjednačenje, gol je postigao Embolo.

Gol

Treći gol Švajcarske

Kao i na početku meča, Švajcarska je veliku šansu imala odmah po kretanju sa centra, samo je ovog puta bila preciznija.

Remo Frojler zatresao je mrežu posle smušene reakcije odbrane Srbije i njegovom sastavu doneo novi preokret – 3:2 za Švajcarsku.

Frojler

Gol Frojlera

Srbija je u drugom delu prvi put zapretila u 57. minutu, kada je Sergej Milinković Savić lepo centrirao u peterac protivnika, ali loptu niko nije uspeo da zahvati.

Zapravo, to je bilo to od Srbije – u u drugom poluvremenu nije imala nijednu više šansu.

Tokom većina poluvremena nije se gotovo ništa dešavalo na terenu, meč je bio prilično umrtvljen i bez ritma.

Švajcarska je zapretila u 81. minutu iz slobodnog udarca, a potom i u 89. imala izglednu priliku za gol, ali je Vanja Milinković Savić uspeo da odbrani.

I to je bilo to za Srbiju na Mundijalu u Kataru.