KOšarka

Reuters

Želeli su ljubitelji košarke u Srbiji da Italiji naplate stare dugove – posle dva teška poraza u poslednjih nekoliko godina – ali će za to morati da traže neku novu priliku.

Srbija je ispustila prednost od 16 poena i posle velike drame poražena je od Italije 78:76, što joj znatno komplikuje sudbinu na Svetskom prvenstvu čiji su domaćini Filipini, Indonezija i Japan.

Stefan Jović je u poslednjem napadu iz velike udaljenosti šutirao za pobedu, ali je pokušaj bio kratak.

Za prolaz u četvrtfinale biće potrebna pobeda nad Dominikanskom Republikom i u tom slučaju se – zbog ovog poraza – najverovatnije ide na moćnu Ameriku, najvećeg favorita za zlato.

Najbolji u redovima „azura“ bio je Simone Fontekio sa 30 poena, dok je u redovima Srbije Bogdan Bogdanović ima 16 poena, ali uz katastrofalan šut za tri poena – tek 1/13, dok je Nikola Milutinov imao 14 poena i 12 skokova.

Meč protiv Italije došao je usred vesti o teškoj povredi reprezentativca Srbije Boriše Simanića, koji je posle operacije morao da završi turnir.

Italija je u proteklih nekoliko godina Srbiji nanela dva teška poraza.

Prvo usred Beograda u kvalifikacijama za Olimpijske igre, zbog čega se „orlovi“ nisu našli na spisku putnika za Tokio, a potom i prošle godine u osmini finala Evropskog prvenstva.

Srbija će naredni meč na turniru igrati u nedelju, 3. septembra od 14 sati protiv Dominikanske Republike.

Dominikaska Republika je, protiv Srbije, u prvoj grupnoj fazi zabeležila sve tri pobede, između ostalih i nad Italijanima.

Košarka

Reuters

Tok meča

Meč nije počeo dobro za Srbiju.

Otvorio ga je kapiten Bogdanović promašajem za tri poena, nastavio je Nikola Jović u istom ritmu i nervoza se uvukla pod kožu.

To u prasi znači 0/6 za tri poena – tek je sedmi pokušaj uspeo da ubaci Ognjen Dobrić i to uz faul – a na kraju četvrtine Srbija je imala 2/10.

Za to vreme Italijani su pogodili pet trojki iz šest pokušaja, što im je u jednom trenutku donelo i prednost od deset poena.

Srbija je uspela da se koliko-toliko vrati sa linije penala i prva četvrtina završena je rezultatom 23:19.

Na početku drugih 10 minuta reprezentativci Srbije pojačali su odbranu, krenuo im je i šut, a Italijanima stao i eto preokreta.

Trojkama Dejana Davidovca, Alekse Avramovića i Vanje Marinkovića Srbija je stigla na pet poena razlike.

Međutim, „azuri“ su se posle dve sumnjive odluke sudija vratili u meč, a ponovo su počeli da pogađaju za tri poena, što u praksi znači velikih sedam pogodaka iz deset pokušaja.

Srbija je imala tek 5/17 za tri (29 odsto), ali je bila daleko bolja za dva poena – 64 odsto uspešnosti (9/14) naspram tek 26 odsto Italijana (5/19).

„Igraj, igraj“, snimile su kamere kapitena Bogdanovića kako, posle faula koji su mu dosudili, pokazuje rukom saigračima.

Pred kraj prvog poluvremena Italijani su imali pet poena prednosti, ali je Srbija topila i tu prednost, da bi Bogdanović trojkom u poslednjoj sekundi doneo preokret – 42:40.

To mu je bila prva trojka iz petog pokušaja.

U drugom poluvremenu situacija je bila potpuno suprotna u odnosu na početak meča.

Srbija je pogađala, džeparila protivnike i lupala im blokade, Italijani su bili bez rešenja u napadu i prednost „orlova“ je rasla iz minuta u minut.

Trojkom Nikole Jovića – prvom iz četiri pokušaja – iznosila je maksimalnih +16.

Međutim, šut je onda stao, Bogdanović je imao samo 1/8 za tri, a Italijani su počeli da pogađaju i potpuno se vratili u meč.

Fontekio

Reuters
Simone Fontekio je bio najbolji igrač utakmice

Pred početak poslednje četvrtine spustili su na samo tri razlike – 62:59.

Četvrta četvrtina nastavljena je promašajima i to pre svega Bogdanovića za tri poena.

Simone Fontekio, najbolji igrač Italije, nastavio je da zatrpava koš Srbije i „azuri“ su se ponovo stekli pet poena prednosti.

Držala je Srbija priključak, ali nikako nije uspela da poravna.

Upravo je Fontekio u poslednjem napadu Italijana promašio, zbog čega je Srbija imala priliku za izjednačenje i pobedu, ali je Stefan Jović bio neprecizan.

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]