Stabla pucaju pod težinom snega, ne odoleva ni praznična rasveta 1Foto: Fonet / Nenad Đorđević (Arhiva)

Iako RHMZ najavljuje da narednih dana neće biti padavina, te da je moguća kiša tek u četvrtak i petak, sneg koji je ovih noći i dana napadao i dalje nije očišćen, pa stvara i velike probleme ne samo vozačima već i pešacima.

Sudeći prema temperaturama najavljenim za naredne dane, koje će se kretati od petog do drugog podeoka ispod nule, dok će maksimalne dnevne iz minusa izaći tek u sredu i četvrtak, velika količina snega koja je još na ulicama i trotoarima samo može da se pretvori u led, a klizavica dodatno oteža funkcionisanje Beograđana.

Predstavnici Grada tvrde da su komunalne službe od kada je počeo da pada sneg, na ulicama u punom sastavu. Kako je juče naveo zamenik gradonačelnika Goran Vesić, „ulice prvog prioriteta su čiste“, dok se komunalne službe još od petka nalaze u četvrtom stepenu „pripravnosti“.

„Na ulicama imamo 103 kamiona i 224 ljudi. Podsetiću da ulice prvog prioriteta u Beogradu čine 1.800 kilometara, da se njima kreću vozila javnog gradskog prevoza i dok je padao sneg, ekipe su stalno morale da se vraćaju i iznova čiste te trase. Danas ćemo ući u ulice drugog i trećeg prioriteta, može se dogoditi da u manjim ulicama naiđemo na nepropisno parkirana vozila i zato apelujem na sugrađane da uklone vozila kako bismo mogli da očistimo te ulice“, rekao je juče Vesić.

Ipak, čitaoci iz svih delova grada, ali i građani na društvenim mrežama, javljaju da su kolovozi iako očišćeni, klizavi, da je saobraćaj usporen, kao i da se stvaraju velike gužve na najprometnijim mestima u gradu. Neočišćeni trotoari, po kojima je gotovo nemoguće kretati se normalno, opet su veliki problem, posebno za starije sugrađane. U vezi s tim,

Kako je temperatura juče bila u blagom porastu, a sneg počeo da se otapa, problem su počele da stvaraju i ledenice koje klize sa krovova, pa se oprez preporučuje pešacima koji prolaze pored viših zgrada, ali se pozivaju i stanari da zaštite i obeleže mesta na kojima može da dođe do odranjanja snega i leda sa krova.

Iz novobeogradskih blokova građani juče javljaju da, iako nema padavina, „ovog jutra gradski prevoz otežano funkcioniše“. “ Tramvajska i autobuska stajališta su prepuna, a i kada sporadično naiđe neki autobus ne mogu svi zainteresovani putnici da uđu“, javljaju sugrađani iz tog dela grada, ali sa sličnim vestima ne zaostaju ni Beograđani iz samog centra grada.

Velike količine padavina i leda uticali su na to i da je veliki broj stabala u gradskim parkovima i duž ulica popucao pod težinom snega. Iako su gradske službe zadužene za uklanjanje polomljenih stabala mogle da se vide u pojedinim delovima grada, uglavnom su se pojavljivale tek u popodnevnim časovima, dok na pozive građana tokom celog jutra uglavnom nisu reagovale. Prema rečima gradonačelnika Zorana Radojičića, ekipe JKP „Zelenilo Beograd“ su na terenu i bave se granama i banderama koje je sneg oborio. „Od 2014. godine, za vreme katastrofalnih nepogoda i poplava nismo imali ovako veliki broj stabala i grana koje su oborene. Ekipe „Zelenila“ su na terenu i prioritet su ulice gde je drveće zaustavilo saobraćaj ili kretanje pešaka. Tokom naredna 24 sata, svo drveće koje je na javnim površinama i u nadležnosti grada biće uklonjeno“, najavio je juče gradonačelnik.

Usled težine snega i leda nije stradalo samo drveće, padala je i novogodišnja rasveta. u Tašmajdanskom parku, polomljen i su gotovo svi zlatni lukovi sa lampicama, koji su postavljeni duž šetačke staze u tom parku, jer očigledno nisu mogli da izdrže teret snega koji se nekoliko dana taložio na vrhu ukrasa.

Sugrađani su na društvenim mrežama javljali i da su velike količine snega i leda oborile i električne kablove između blokova 44 i 45. Slična situacija dogodila se prekjuče i u Ulici Stevana Đurđevića Trošarinca na Čukaričkoj padini zbog čega su morali da intervenišu i vatrogasci.

Prihvatilišta rade 24 sata

Zbog najavljenog hladnog talasa Sekretarijat za socijalnu zaštitu zatražio je juče od svih ustanova da hitno stave u punu funkciju kapacitete kojima raspolažu, kako bi se odgovorilo na potrebe ugroženog stanovništa tokom nepovoljnih vremenskih prilika i najavljenog hladnog talasa. Ustanove će uvesti pojačanu pripravnost zaposlenih, po potrebi i dežurstva, a prihvataće korisnike 24 sata. U Prihvatilištu za decu trenutno boravi 20 dece, a u Prihvatilištu za odrasla i stara lica trenutno je 117 korisnika, mada se, zbog nepovoljnih vremenskih uslova, očekuje veći broj korisnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari