Lažni i mali državni udari 1Foto: FreeImages/ Bartek Ambrozik

Skoro će biti godinu dana, oko 20. novembra, kako je omiljeni premijerov novinar Dragan Vučićević najavio državni udar, napravio medijsku pompu na veoma gledanom TV Pinku, čak zamolio premijera da odloži put u Kinu.

Naravno da tako prezentovano sve je imalo dramatičan prizvuk, kao „neko“ će preuzeti vlast. Premijer je otputovao u Kinu, a ispostavilo se da niko nije posegao da zauzme državnu vlast. Ali, ostalo je pitanje šta su to nadležni organi učinili kada je bilo reči o izazivanju panike, jer nije mala stvar, u bilo kojoj zemlji, da se vlast preuzme mimo izbora. No, dolaze izbori 2016, noć 25. aprila, kada dvadesetak-tridesetak za sada neidentifikovanih lica, usred prestonice, primoravaju građane da im ustupe mobilne telefone, da gledaju suprotno od Savamale, jednom rečju, mimo rušenja nekoliko baraka. U tom su učestvovale velike građevinske mašine bez vidljivih oznaka, što je samo po sebi protivzakonito. Elem, najveća uzurpacija bila je što policija nije izašla na lice mesta, iako je bila po Ustavu dužna da to učini.

To je, uostalom, potvrdio zaštitnik građana, pa se radilo i o prebacivanju nadležnosti na komunalnu policiju, a posle, zvanična policija, koja štiti poredak i građane, nije praktično postojala na teritoriji Republike Srbije, odnosno prestonice. To bi, barem po Ustavu, bio primer mini državnog udara kad jedna državna služba ne funkcioniše u okviru svoga domena. S druge strane, premijer države je jedini do sada izjavio da su vinovnici ovoga slučaja u vrhu gradske vlasti, dakle vlast Beograda. Naravno, sa svim omalovažavajućim konstatacijama, ne samo za gradsku vlast, nego da se radi o minornim objektima koje je trebalo srušiti. Ali, kao da je zaboravio da je policija državna služba, da lokalne samouprave nemaju ingerencije, jer je to tako ustanovio i režim Slobodana Miloševića.

Ova zamena teze nije novina za premijera, ali za pravnike i te kako znači. Čudno kada se, kako je već rečeno, radi o najboljem studentu Pravnog fakulteta u svojoj generaciji, naravno sadašnjem premijeru. I to nije jedini primer. Slučajno, u NIN-u, „omiljenom nedeljniku“ premijerovom, objavljen je i izveštaj o izborima u Beloj Palanci, i tamo se konstatuje da je nekih 14 „lada niva“ sa tamnim staklima krstarilo ovom palankom, bez registarskih tablica, i da nadležna policija nije reagovala. Naravno, da nije bilo problema jer je došao premijer u predizbornu kampanju, i sa njime nekih punih pedesetak autobusa.

Ne tako davno i u prigradskom šabačkom naselju Majur za izbore u savet MZ desila se slična situacija, i tamo neki automobili sa zatamnjenim staklima i neki momci sa majicama gde je pisalo „Vučići iz Majura“ štrapacirali naseljem i tako slučajno su izbušene gume na automobilu jedne građanke. Zvana je policija, ali naravno, oni se ne pojavljuju. Čudo jedno, ako ima nekih teorija zavere, to može za Ameriku da se kaže, tamo neka NSA ili neka slična agencija da to režira. Ova malena Srbija dovoljno je velika da se sve ovo zna, ali je nedovoljna da pokrije sve bedastoće nekih službi.

Autor je novinar iz Šapca

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari