Moskva je pronašla originalan način da podrži Beograd u borbi za teritorijalnu celovitost zemlje i pri tom nastavi realizaciju svoje gasne strategije. Sticajem okolnosti, spoljnopolitička akcija Kremlja pretočila se u pravu i ozbiljnu samostalnu diplomatsku misiju Dmitrija Medvedeva, kome kroz nekoliko dana predstoji pobeda na predsedničkim izborima u Rusiji.

Moskva je pronašla originalan način da podrži Beograd u borbi za teritorijalnu celovitost zemlje i pri tom nastavi realizaciju svoje gasne strategije. Sticajem okolnosti, spoljnopolitička akcija Kremlja pretočila se u pravu i ozbiljnu samostalnu diplomatsku misiju Dmitrija Medvedeva, kome kroz nekoliko dana predstoji pobeda na predsedničkim izborima u Rusiji. Ta njegova poseta pala je u najnepovoljnijem trenutku za Moskvu.
Vicepremijer Rusije je u toku svoje posete Beogradu pružio rukovodstvu Srbije moralno-pravnu podršku oko kosovskog problema i obećao ekonomsku pomoć u vidu zajedničkih investicija, pored ostalog, u okvirima nedavno potpisanog paketa dokumenata u sferi naftno-gasne saradnje…
Poseta Srbiji bila je uključena u veoma zgusnuti predizborni raspored rada Dmitrija Medvedeva tek u petak, 22. februara… „Mi ćemo se boriti zajedno sa Rusijom i zalagati se za ukidanje tih protivpravnih odluka (o nezavisnosti Kosova), izjavio je premijer Srbije Vojislav Koštunica posle susreta sa moskovskim gostom. „Sve odluke proglašenja lažne države treba da budu anulirane“, dodao je on.
Prvi vicepremijer Rusije je bio suzdržaniji i pragmatičniji, shvatajući ograničenost mogućnosti Moskve da utiče na tok događaja oko Kosova. „Mi smo se dogovorili da i dalje koordiniramo naše zajedničke napore za izlazak iz te veoma složene situacije, usmerene u pravcu da se reguliše problem Kosova“ – izjavio je Medvedev i dodao da će se „koordinacija takve vrste realizovati po liniji svih zainteresovanih resora“.
Pitanje Kosova, po rečima Medvedeva, stvara problem za čitavu Evropu. „Mi zajednički polazimo od toga da taj akt (samoproglašenja nezavisnosti Kosova) apsolutno ne odgovara međunarodnom pravu. On narušava suverenitet i teritorijalnu celovitost država, urušava teritorijalnu celovitost srpske države – istakao je Medvedev, ne želeći da potvrdi tezu o borbi do pobedonosnog kraja. „U suštini, akcije koje su preduzete ruše međunarodni sistem bezbednosti, sistem međunarodnog prava, koji je čovečanstvo formiralo duže od sto godina“ – kazao je Medvedev i podsetio da odluka Prištine ne odgovara principima međunarodnog prava, Povelji OUN, Helsinškom aktu, rezoluciji 1244 SB OUN i drugim međunarodnim dokumentima…
Sem političke podrške, Dmitrij Medvedev je doneo u Beograd obećanja o ekonomskoj podršci. „Podrška takve vrste, naročito u sadašnjim uslovima, neophodna je Srbiji. Ta podrška mora da ima ne samo moralni i pravni karakter nego i da se zasniva na onim međunarodnim sporazumima koje smo mi danas potpisali, na konkretnim dogovorima koji će doprinositi produbljivanju naših uzajamnih veza, poboljšanju socijalno-ekonomskih standarda života u našim zemljama“ – istakao je Medvedev.
Saglasno juče potpisanom sporazumuu između šefa Gasproma Alekseja Milera i rukovodioca Srbijagasa Saše Ilića, u toku naredna tri meseca biće stvoreno zajedničko preduzeće za projektovanje srpskog dela gasovoda „Južni tok“, u kome će ruski koncern imati 51 procenat. Nakon registracije, zajedničko preduzeće će imati 18 meseci za pripremu tehničko-ekonomske fundiranosti i dve godine za pripremu polaganja cevi. Na taj način, neposredna izgradnja treba da počne najkasnije u januaru 2012. godine, da bi gas po „Južnom toku“ potekao 2013. godine. U moskovskim dokumentima je još utanačeno da će obim godišnjeg tranzita ruskog gasa preko Srbije izneti najmanje 10 milijardi kubika, uz projektovani kapacitet „Južnog toka“ od 30 milijardi kubika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari