Bolji (predizborni) dani za nauku 1foto Medija centar

Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vlade Srbije predstavilo je Zajednici instituta Srbije rezultate dosadašnjeg rada na predlogu reforme sistema plata u nauci koji treba sistemski rešiti kako kažu nakon 11 godina stagnacije.

Šta konkretno znači tih 11 godina stagnacije. Poslednji veliki nacionalni konkurs za projektno finansiranje istraživanja iz Ministarstva bio je 2011, gde su se plate istraživača rangirale po dva kriterijuma: kvalitetu istraživanja i zvanju. Kvalitet istraživanja se vrednovao naučnim publikacijama i rangirao u kategorije od A1 do A6, dok se zvanje periodično sticalo na osnovu normiranih kvantitativnih i kvalitativnih kriterijuma. Istraživači su 2011. potpisali ugovor sa Ministarstvom u kojem su prisutne kategorije, ali je navedena i rekategorizacija istraživača na dve godine, pa je prva trebala da bude 2013. Svrha rekategorizacije je da se prati kvalitet daljeg rada istraživača kroz publikacije.

Međutim do kraja produženog projektnog perioda (2011-19) nije izvršena nijedna rekategorizacija istraživača, čime su sa platama oštećeni mnogi uspešni istraživači jer su njihove plate vrednovane samo po zvanjima, ali ne i po kvalitetu istraživanja odnosno publikacija. U međuvremenu, tokom 2017, dva puta je opterećivana naučna zajednica sa administrativnim poslom pravljenja baze podataka sa publikacijama istraživača: jedna je bila informacioni sistem „Dositej”, a druga Registar istraživača Srbije.

Ni jedna ni druga nije doprinela rekategorizaciji istraživača, kao ni prekid projektnog finansiranja 2019. i uvođenje institucionalnog finansiranja sa ciljem da se više ne vrednuje kvalitet istraživanja (da se zanemari rangiranje po kvalitetu publikacija) već da se samo uvažava zvanje istraživača. Institucionalno finansiranje treba da garantuje osnovnu platu istraživačima uz minimalno finansiranje istraživanja od Minsitarstva nauke, dok dodatni projekti Fonda za nauku, sa povremenim i manjim konkursima (osam započetih od 2020), obezbeđuju potrebna sredstva za istraživanje, i 30 odsto veću platu istraživačima, sa dugoročnim ciljem da se projektima pokrije šira, ako ne i celokupna naučna zajednica u Srbiji.

Sada je iz Ministarstva nauke konačno najavljena definitivna rang lista plata istraživača po zvanjima, pri čemu je najniža plata iz sadašnje kategorije A4, a najviša iz kategorije A2 u skladu sa zvanjima. Zamrznuće se plata onima iz kategorije A1 dok ih u narednim godinama ne sustignu istraživači iz niže kategorije. Još jedna uravnilovka iz Ministarstva, kojom se opet potcenjuje najkvalitetniji rad, iako se pominje utešnih 10 odsto povećanja plate za 10 odsto najkvalitetnije rangiranih istraživača po najnovijoj bazi publikacija „e-nauka“.

Ali naravno mi smo u nauci zbog entuzijazma, a ne iz materijalnih razloga koje ostavljamo političarima koji nam kroje kapu. Na žalost najviše SU oštećeni istraživači koji 10 godina unazad nisu rekategorisani i država im je ostala dužna isplatu razlika plata. S druge strane istraživačima u Srbiji su otvorena vrata paralelnih evropskih i međunarodnih projekata, koji su mnogo više kompetitivni ali i vredniji po sredstvima. Ostaje pitanje kada će biti usvojen i zaživeti najnoviji predlog Ministarstva nauke, a blizu su i izbori…

Autor je naučni savetnik Instituta za medicinska istraživanja BU

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari