Građani imaju pravo na povraćaj novca preplaćenog za daljinsko grejanje 1

Analiza pokreta Ne davimo Beograd je pokazala da vlasnici stanova, priključeni na sistem daljinskog grejanja u Beogradu, imaju pravo na povraćaj nezakonito naplaćenih 435 evra na svakih 60 m2 grejne površine za period od 2016. do 2020. godine.

Na osnovu informacija dobijenih od JKP „Beogradske elektrane“ utvrđeno je da cena grejanja nijednom od 2016. godine nije određena u skladu sa zakonom i da je po tom osnovu ovo preduzeće steklo nezakonitu dobit od preko 138 miliona evra. Sve je to urađeno sa znanjem i odobravanjem Gradske uprave pošto je 85% tog iznosa uplaćivano u gradski budžet.

Prosto je neverovatno da su uprave „Elektrana“ i Grada Beograda mislile da građanima mogu pričiniti toliku materijalnu štetu a da to nikada niko neće otkriti i da za to nikada neće odgovarati.

Godinama unazad se od Gradske uprave i uprave JKP „Beogradske elektrane“ može čuti da se „od 1. oktobra 2015. godine cena grejanja nije menjala“. Ono što se međutim ne može čuti (ali stoji u finansijskom izveštaju) je da su samo u 2016. godini „Elektrane“ ostvarile poslovnu dobit od skoro 6 milijardi dinara a da je, na osnovu poslovnih podataka, ta dobit smela bila samo 700 miliona. Dakle, samo te godine ovo javno komunalno preduzeće ostvarilo je više od 5 milijardi dinara nezakonite dobiti.

Ne može se čuti ni da uprava „Elektrana“, uz znanje i saglasnost Gradske uprave, od 2016. godine nijednom nije podnosila zahteve za odobrenje cena pred početak naredne grejne sezone. Ne može se čuti (ali piše u Zakonu o energetici) ni da je to zakonska obaveza koju su zaobilazili u širokom luku. Zašto su kršili zakon?

U tim zahtevima, da su podnošeni po zakonu, figurisali bi umanjeni planirani prihodi za narednu grejnu sezonu i to upravo za iznos neopravdano stečene dobiti iz prethodne. Sa tako umanjenim planiranim prihodima bila bi osetno umanjena i cena toplotne energije a dobit snabdevača bi se vratila u zakonske okvire.

Umesto toga, računica pokazuje da su cene daljinskog grejanja u Beogradu od 2016. do 2020. godine bile više redom za 23,0%, 18,9%, 16,6%, 7,3% i 5,5% (u proseku 13,9%) od onih koje bi po zakonu bile odobravane. Dakle, mehanizam za sticanje nezakonite dobiti na štetu građana bio je upravo to nepodnošenje zahteva za odobravanje cena snabdevanja toplotnom energijom i zato se „od 1. oktobra 2015. godine cena grejanja nije menjala“.

Iako ih ništa ne može osloboditi političke i zakonske odgovornosti, Gradska uprava i uprava JKP „Beogradske elektrane“ bi morali odmah da počnu sa poštovanjem zakona. „Elektrane“ bi morale podneti zahtev Gradskoj upravi za odobravanje cena snabdevanja toplotnom energijom na osnovu Zakona o energetici a popunjene tabele iz tog zahteva učiniti javno dostupnim.

Gradska uprava morala bi da najavi i napravi program vraćanja nezakonito naplaćenih troškova grejanja tako da se ne ugrozi funkcionisanje gradskog budžeta. JKP „Infostan tehnologije“ i „Elektrane“ bi morali na proverljiv način da obračunaju iznos nezakonito naplaćenog dela troškova grejanja između 2016. i 2020. godine svim vlasnicima objekata priključenih na sistem daljinskog grejanja u tom periodu. Na kraju, Gradska uprava bi morala da pozove vlasnike da se prijave za povraćaj novca putem portala Gradske uprave.

Ukoliko se Gradska uprava odluči na ove korake sprečiće značajne dodatne rashode budžeta grada na plaćanja sudskih troškova stotina hiljada pojedinačnih tužbi građana kojima udruženja za zaštitu potrošača a među njima naročito udruženje „Zaštita potrošača“ već nude svoju pomoć. Građani koji žele da tuže JKP „Infostan tehnologije“ i JKP „Beogradske elektrane“ oslobođeni su plaćanja sudskih taksi, a udruženje Zaštita potrošača obezbeđuje besplatno zastupanje na sudu tj. advokata i stručnu pomoć.

Građani koji žele da podnesu tužbu mogu da se jave udruženju elektronskom poštom na [email protected] ili putem telefona na 011/ 2415-485.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari