Kuću cveća pretvoriti u Muzej totalitarizma i kulta ličnosti

  1. ja sam za ali mnogo je njegovih unuka i praunuka još uvek uhlebljeno u ovoj zemlji ako je nekom deda ili pradeda bio sa Dražom taj ni danas neće dobiti posao u miliciji ili bia

  2. može to što autor teksta traži, ali da prethodno – i on i njegovi vrate stanove ili stambene kredite koje su dobili od titove države, i da, prema svom osećaju i mogućnostima, u neki humanitarni fond uplate svotu novca koju su uštedeli besplatnim školovanjem i, takođe besplatnim, zdravstvenim uslugama.
    umesto kompenzacije za, skoro, džaba letovanja – neka, naravno samo iz protesta, kupe kartu za muzej tog zlotvora koji ih je kaznio gore navedenim nepočinstvima.
    kako duševni i svaki drugi mir nemaju cenu – tih su plaćanja oslobođeni…

  3. Samo to da uradimo i ima da procvetamo? Večito recikliranje jednih te istih tema. Realno je da će nekima uvek biti zločinac, za druge heroj, za treće… Vreme je da se konačno okrenemo budućnosti!

  4. Kult ličnosti me je nekako mimoišao, iako sam 66 godište.
    U kuči cveca sam prvi i jedini put bila pre par godina, i sve pozitivne zapise u knjizi gostiju doživela sam kao odavanje počasti zemlji koja je takvo poštovanje u XX veku zašlužila
    Ova država koja ju je na ovom prostoru nasledila radi sve da takvo poštovanje nikad ne može da zaradi

  5. Muzej totalitarizma i kulta licnosti imate u Ruskom domu. Sta ce vam dva takva?

  6. Рођен сам 1964. Расплакао сам се 04.05. увече када су на ТВ приказали уплаканог Албанца у Студентском граду у Београду како кроз сузе каже „чуваћемо братсво-јединство“. Као средњошколац сам ударио друга јер је вређао Тита. Нисам био у праву што се тиче Тита. Сигуран сам сада у то, ако човек уопште може бити сигуран у нешто. Велико ХВАЛА аутору на тексту!

  7. Imao sam 17 kada si otišao i nisam ništa znao…. Danas sve sam video j znam… DRUŽE TITO HVALA TI. DRUŽE TITO DANAS SI VEĆI NEGO IKAD. DRUŽE TITO VRATI SE I OSLOBODI IZ ZLA I ROPSTVA OVE RASKUĆENE I ZAGROBLJENE NARODE… DRUŽE TITO…!!!!!!

  8. Ја бих да се Павелић , Ванчо Михајлов , Леон Рупник ( ако му се зна гроб ) , ханџаревац Хусеин Ђозо ( амнестиран у време Тита ) , Секула Дрљевић и ђенерал Драгољуб Михаиловић ( ако се такође зна где је сахрањен ) изместе из садашњих гробних места и сахране крај Тита у тој истој ,, кући цвећа „. Нека буде музеј и комунистичке Југославије , и Павелићеве Хрватске , Велике Бугарске и Велике Србије .
    П. С. Не поменух арбанашког сарадника немачког окупатора током Другог Светског рата Џафера Деву . Идеја ,, Велике Хрватске “ и ,, Велике Албаније се не разликује од комунистичког виђења Србије .

  9. Zao i loš čovek, kome Petrović daje previše prostora u Danasu!!! Koalicija za Ravnu goru?

  10. Ne računajući Kalemegdan, Kuća cveća je najposećeniji istorijski objekat u Beogradu što se tiče stranih turista. Prema tome to treba koristiti kao nešto što donosi novac gradu, i u skladu sa tim ne mrsiti sa izmenama imena, nekakvoj prenameni, premeštanju i sličnim glupostima.

  11. Sta si uradio ti, Nenade Petrovicu ?
    Man’se toga. Tebi smetaju Djindjic, Tadic, kamoli Broz. Prva dvojica, po tebi nisu bili dovoljno prljavi, Broz, pak malo blazi i cisci.
    Jugoslavija na Balkanu isuvise je velika ideja da je morala biti unistena po drugi put. Po treci, ubijaju je luzeri, ne umeju da se bore za ideale i pobede kao monarh (Aleksandar), komunista (Broz) ili demokrata (Djindjic).
    Man’se toga.

  12. Od Moskve se odvojili i sto je Staljin trazio da se roba proizvedena u nasoj YU, preusmerava njima. Do tada su se dobijale tzv. „tackice“ za raznu robu, kao u vreme sankcija bonovi i za kafu, ulje, benzin…To je samo deo. A otvarale su se fabrike, dobijali su stanove, naselja sa svim pratecim objektima, skolama, domovima zdravlja, Moji su bili radnici, pa penzioneri, mama u invalidsku, ali sam imala sve, bicikle, klizaljke, rolsue, gomilu kvalitetnih igracaka, koje su jos u upotrebi, isli na more svake godine, po 2-3 nedelje, na zimski raspust, obilazili skoro celu zemlju, pa i van nje. Za razliku od onih u Varsavskom, putovali smo slobodno, nas pasos je bio cenjen. U Londonu su se cudili kako sam izasla iz zemlje… Ima nas jos koji pamtimo!!!

  13. Свака част!
    Одавно ништа паметније нисам чуо.
    Волео бих да се укључим у промовисање идеје, ако аутор нема ништа против.

  14. Neka danas novokomponovane zrtve Titovog rezima uporede kakav je rejting u Evropi i svetu imala Srbija u veme J B Tita a kakav ima danas. Mesto i ugled savremena Srbije na Balkanu je jedna posebna prica.

  15. knjizevnik? ma hajde……! drugo.ime postoji za ovako nesto. za ovako tuzan kraj i najdublji moralni pad koji smo postigli!!!

  16. Ako je bio tako Nikakav, kako kazes, kako je to bilo lepo tih 60,70 i dalje? Lupas ko maksim po diviziji, skontaj se malo

  17. Ne treba vam muzej, vi zivite totalirizam sa izuzetkom par godina Djindjica. Uz to bilo je vise pozitivnih stvari u tom vremenu.

  18. Zbilja nam samo jos OVO nedostaje! SVI vladari od kada je nastala „moderna“ (pod navodnicima jer moderna nije bila, vec zadrta i zaostala, sto doticni potvrdjuje), Srbija su bili manji ili veci diktatori. Strasno bih volela da znam iz kog malog prsta je ovaj izvukao: „Međutim, ljudi bi trebalo da znaju stvarnu ulogu Josipa Broza u prošlosti naših naroda i države SFRJ. Prema svemu što se do danas otkrilo (GDE?), Tito je bio jedan beskrupulozan tip spreman na sve, na gaženje preko leševa, na izdajstvo i opanjkavanje najbližih drugova i saradnika, na ulizištvo prema moćnijima, on nije prezao ni od čega što bi mu omogućilo uspon u karijeri.“ Uspon u „karijeri“ mu nije bio pootreban, jer je bio na vrhu vlasti, jos od pocetka rata. Koje je to leseve pregazio? Evo vec skoro 40 godina slusamo o zlocinima partizana i masovnuim grobnicama, ali osim onih koje je napravio Milosevic, jos ni jednu nisu pronasli! Zato sto ih NEMA! Tito jeste bio autokrata, ali je za vreme socilaizma SVE bilo nase, postojali su zakoni koje smo svi postovali, osmogodisnja skola je bila obavezna i pohadjali su je svi (i Romi, naprimer), nisu gradjene promotivne kule vec fabrike, hidrocentrale, pruge, domovi kulture… Bili smo sigurni i bezbedni. I na kraju, spomenici se NE RUSE. Zato sto unistavanjem spomenika unistavas i svoju istoriju. To sto ti se nesto ne svidja, ne znaci da nije postojalo. Ljudi ne zale za Titom, zale za bezbriznim zivotom koji je ovaj kapitalizam unistio.

  19. Nije Tito stvarao „kult licnosti“ Stvarali su ga idolateri koji su bili kao hijene oko njega i koji su na tom kultu licnosti licno profitirali u svim mogucim sferama i koji im je odlicno sluzio kao paravan za sticanje licne koristi. Kao mladi gastarbajter u Nemackoj (1969) prvo sto sam naucio bilo je vazno pravilo – Nikada ne kritikuj Tita, partiju i Jugoslaviju pred Srbinom, jer ako te ne zgrabi odmah za gusu, onda ce sigurno otrcati da te prijavi pravo „tamo gde treba“

  20. Mi, jugosloveni smo lepo, solidarno, druželjubivo živeli u vreme Tita. Nije nbilo mnogo, ali se podjednako delilo. Poneki funkcioner bi sazidao kuću, i to je u ono vreme bio skandal.
    Ne znam šta je to bolje danas. Srozali smo se u svim segmentima. Kapitalisti piju krv. Već ne možeš da kupiš stan, uskoro ćeš i automobil morati na kredit. Pa plaćaj kredite i lamate kapitalisti-kriminalvu do kraja života. O, vratite nam Tita, ja ću rado da kultiram i dalje.

  21. Ma TITI je za sve politiĉare vlasti i opozicije intelektualna i moralna gromada. Jednostavno….znao je sa budalama

  22. Veoma lepo napisano i prepuno argumenata. Moram da pohvalim argument, da je Jugoslavija bila fasisticka kao i Spanija, to sto ju je Nikson posetio odmah posle Spanije. Da li to znaci, ukoliko, recim, Tramp poseti Severnu Koreju, a nakon toga Srbiju da smo sada na tom nivou demokratije (mada i nismo daleko). Jos jedan dobar argument da smo bili fasisticka zemlja je to da smo imali zatvor na ostrvu. Da li je i SAD bila i jos uvek je fasisticka zemlja jer je, da podsetim autora, imala zatvor na nekoliko ostrva (a i sada ga ima).

  23. Podržavam predlog, ali da se on planira na nekom drugom mestu, jer se tzv. „Kuća cveća“ nalazi na privatnoj imovini porodice Savčić, a možda i Acović. To će se verovatno i desiti nakon nove restitucije jednog dana i otvaranja svih arhiva UDBE i BIE, nakon čega bi trebalo dotičnog sahraniti na groblju ili u Kumrovcu. Mi smo pored Rusije praktično među poslednjim državama koje slave kult nekrofilije i obožavanja diktatorskih sarkofaga, fanatizovanih hodočašća i još uvek dovoljno indoktriniranih pojedinaca koji obilaze takva mesta. Strašno!

  24. Nikada nismo živeli tako dobro i spokojno kao tada, mi „obični“ ljudi.

  25. Takav muzej već postoji u Beogradu.
    Nalazi se u Pionirskom parku.
    TITO DRUGI tvrdi da je bolji i više radi i više stvara nego TITO PRVI.

  26. Mučan tekst, površan i Meša babe i žabe, vratiti autora na osnovnu školu, jer je nešto propustio, kao i većina tekstova u vašom nekada prestižnom dnevnom listu, a sada splačini od pisanije, čast izuzecima

  27. Заиста, чему та идолатрија са такозваном „кућом цвећа“, да би „доживотни председник“ – остао председник свакоме до краја њихових живота?
    Каква је то ‘народна демократија’ у којој се, нешто што би требало (често) да се проверава и (не)бира – проглашава доживотним?

  28. Režim koji vlada danas ima još gore ponašanje od režima u vreme Tita.
    A da ne pominjemo kvalitet ekonomije, prosvete i uopšte života u Titovo vreme, koji je za ove danas misaona imenica.

  29. Evo jednog primera, kako se Srbija i dalje ne odriče komunističke ideologije. Za takozvani dan bezbednosti, i dan danas vlast polaže vence na grob jednih od najvećih komunističkih zločinaca nad srpskim narodom, a to su Krcun i Aleksandar Leka Ranković. Pametnom dosta. A slažem se da austrougarskog podnarednika treba preseliti u lijepu njihovu.

  30. Nije losa ideja, samo bi ja tog zlotvora, mrtvog, zapalio I odnio u Kumrovec ako se, a nije go..o tamo rodilo. Ili ga spremiti u Zagreb njima je uradio mnogo.

  31. Само идиот може у исту раван да стрпа Франка и Тита! Може да буде неко професор, академик… али истовремено да је и будала а овај је очигледан пример!

  32. Odlična ideja. Bio bi to interesantan muzej a postavki bi bilo veoma mnogo.
    Kad se setim Žurnala koji je idealizovano izveštavao gde je Maršal bio,koje je uspehe postigao, oduševljenje i ushićenost radnika i pregalaca kada ga vide iz daljine a on mahne….
    Propaganda na TV, u školama,novinama…proslavama praznika…ispisane parole koje se nikada ne prekreće….
    Teško su neki bili bolesni!

  33. najgori su oni koji pisu o onom vremenu, u kom nisi bili ni rodjeni, da ne kazem ni planirani, samo savremenici mogu da pisu, o sigurnosti, bezviznom putovanju, stanovima, sigurnim platama, lecenju, ucenju, letovanje se podrazumeva i jos mnogo toga, cega danas nemaaaa…

  34. Vrlo ostrašćen tekst nedostojan Danasa. To što se redakcija ograđuje da on ne odražava njene stavove nema mnogo smisla, jer u praksi znači da neko može objavljivati neonacističke stavove u Danasu. Istorijski je potpuno netačno da je Titova diktatura bila u nekim segmentima gora od desničarski i levičarskih diktatura svog doba. Posmatrani Tita bez istorijskog konteksta je nemoguće, a davati ocene da se „šićardžijski“ odvojio od Staljina je uvreda inteligencije.

  35. Mnoge zemlje u vremenskom periodu posle drugog svetskog rata nisu postale demokratije, to je malo nerealno.

    Ne slažem se sa ni jednim oblikom represije ali porediti Jugoslaviju sa fašističkim državama nije sasvim umesno
    Komunizam nije oblik vladavine za preporuku ali bar vam kažu šta je zabranjeno a šta nije, pa je moguće u takvom sistemu živeti pristojno.

    Mnoge demokratije u 21 veku vrše represiju a da čak i ne znate zašto.

  36. Sram Vas bilo! Imam 57 godina i gadi mi se tekst. Pljujte, ali pošten svet je tada ŔADIO i od rada živeo i bili smo SREĆNI za razliku od ovog danas. Ne možete nam zacrniti divne uspomene na prelepu mladost, iako se ničim iz tog sistema nismo okoristili. Napominjem da imam poreklo iz 5 generacija stare građanske porodice, toliko!

  37. Превидели сте пар „детаља“ у вези особе која се овде представљала као Јосип Броз.
    Први, он је, говирећи сам о себи, навео четрнаест датума рођења и петнаест датума доласка на чело тзв. КПЈ.
    Други, умро је 8. Фебруара а не 4 маја 1980.
    Трећи, није сахрањен ту него у Ватикану као и други припадници Завода светог Јеронима.
    Питање за крај, зашто непознату особу, која је побила толико људи на овим просторима, држати у маузолеју?
    Музеј тоталитаризма и култа личности треба основати али на на начин ширења и подржавања лажи о тој особи!

  38. Neki od komentara su najbolji dokaz da sistem može od ljudi da stvori šta hoće. Uprkos moru dokaza koji su isplivali,tako vidljivo, i dalje neki brane totalitarizam…ma koje boje bio. Polaze od svojih lepih uspomena,kao da je to merodavno.

  39. Autor je knjizevnik, pise na kraju ove gluposti napisane 2026. godine

  40. Skoro nisam procitao besmisleniji tekst. Zasto uopste objavljujete ovakve ideoloski obojene gluposti.

  41. Боже, који смо ми народ без мозга, а држиш нас на овој земљи

  42. Neću mnogo da tupim i drvim jer se plašim ispašću subjektivan,Jugonostalgičar i slep pored očiju!
    Postoje mnoge pesme iz tog vremena,o tom vremenu i aktetima
    S vremena na vreme-Moj Svet,DJordje Balašević-U ime svih nas,Ivo Lola…
    Da ne navodim sve šta i kako je tada bilo u odnosu na Danas mislim da nema potrebe jer Onaj ili Ona iz tog doba zna i sam/sama
    Jedino što mogu dodati je da sam imao bezbrižno detinjstvo,ničim neoptetećenim,miran razvoj duha,mnoge aktivnosti na raspolaganjuu smisluškolovanja ličnog intetesovanja ija imoji drugovi idrugarice
    A groblje možemo posvetiti svim onim
    Pudlucama,pulinima i džukcima koji su se motali okoTitove ruke ili nogu akasnije bili prvi inajvećinacionalusti iz svih Republika i pokrajna
    Ne želim da nastavim s’pričom ni o fobrim ni o lošim dogadjajima jer pokvariću samo sliku lepih sečanja
    Polemisanje pre puštam dokonim

  43. Ovo je književnik u rangu „knjževnika Gorana Vesića“. U školu sam pošla 1945-e, nikada nisam ušla u partiju, 1956-e.sam turistički putovala u Italiju i posle svake godine uneku drugu zemlju Evrope. Toliko je bio težak život tada. Sada imam 88 godina, mogu da procenim razliku a pamtim i njegovu sahranu i ko i koliko je svetskh vladara bilo da mu oda počast. Ne znam gde je ovaj čovek ( sa ovakvim “ književničkim“ rečnikom“ živeo !

  44. Kuću cveća pretvoriti u kuću bezbrižnog, lepog i mirnog života dostojnog svakom ljudskom biću.

  45. Upravo tako su uradili u Albaniji sa svojim tiraninom Everom Hodžom. Medjutim, mi nikad nismo umeli da tako nesto da uradimo. Ili prosto, mi to iz nekog razloga ne možemo. Mi ćemo i Broza, i Miloševića, i sutra ćemo u Vučića, da slavimo doveka. Kao što slavimo i sve one istorijske dogadjaje koji su nam naneli ogromne štete. Dovljno je setiti se majskog prevrata, sarajevskog atentata, ili dvadeset sedmog marta. I zato smo tu gde jesmo. Jer mi živimo danas u gradjevini čiji su temelji napravljeni od laži. Laž je filozofija života ljudi na ovim prostorima.

  46. Ta članek je sramota. Tito je velik človek, ki nas je osvobodil škornja fašizma. Našim babicam in dedkom je omogočil, da so si sami izgradili lepa dostojna življenja. Pravi totalitarizem je to kar imamo danes. Rasizem, ksenofobija, pohlep in izkoriščanje dela. Socializem je našim staršem odprl pot v lepo življenje. Na njegovih temeljih stojimo tudi mi.

  47. Ovaj istoričar samo bljuje mržnju.Piše kao da nezna istorijske činjenice.Treba da odvoji svoja politička opredeljenja od stvarne istorije.

  48. Poštovani gospodine Petroviću,
    vi ste genije. Trebalo mi je par rečenica da shvatim da vi ovo pišete ozbiljno, iako izgleda kao prvo aprilska šala.
    Dakle mi ne znamo u kakvoj smo državi živeli pa je neophodno da nam Vi otvorite oči : Tito nije bio slikar naivac, već beskrupulozan tip; na golom otoku nisu zatvarani staljinisti, već humanitarci. Itd itd

    Ponavljam : Vi ste genije. Ni Rodni i Del boja Vam nisu ravni

  49. Još jedan članak u niski gluposti manjka intelegencije. Kako se kaže, dok neko ne progovori ne shvatiš kolika je glup. Teško je, sigurno, nositi toliku frustriranost. Da nisam rođen i školovao se u tim vreme možda bi mogao da me zbuni.
    Vi ste se , izgleda, pretplatili na članke ljudi koje je istorija šutnula u kanal

Ostavite komentar


Lični stavovi

Naslovna strana

Naslovna strana za 22. jun 2026
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.