Nikad dalje od faze normalnog života 1Nebojša Novaković Foto: www.ds.org.rs

Zakone o rehabilitaciji koji su doneseni za vreme vlasti Demokratske stranke Srbije 2006. i Demokratske stranke 2011. godine, neko ili nije razumeo, ili želi krivo da ih razume kako bi sudske presude poput poslednje koja se odnosi na rehabilitaciju Nikole Kalabića bile moguće.

Ovim se nedvosmisleno dodatno razara društveno tkivo, koje je na razne načine već dramatično izloženo razaranju kroz čitavu poslednju deceniju. Sledeći dobru praksu razvijenih demokratija, gde su se ovakvi zakoni koristili upravo za sputavanje radikalnijih revizija istorije i ispravljanje nepravdi načinjenih tokom i nakon Drugog svetskog rata na prostoru Evrope, i u Srbiji su načinjeni ovi pravni koraci od strane pomenutih Vlada.

Međutim, od 2012-te sud i sudska praksa se neupitno svrstala na stranu režima čija je ideološka konstanta utemeljena na prepravljanju istorijskih događaja i novom tumačenju istorije na srpskom i jugoslovenskom prostoru.

Politiku eksploatacije i postavke istorijskog revizionizma nedvosmisleno hrani rehabilitacija ratnih zločinaca iz Drugog svetskog rata, koju režim Aleksandra Vučića koristi za kreiranje užih nacionalnih i političkih ciljeva, koji su bazirani na bestidnom izvrtanju istine, čemu smo i inače izloženi u našoj svakodnevnici preko medija pod njegovom direktnom kontrolom.

Sa tom praksom vlast SNS-a neumoljivo nastavlja da radi jednako predano i na relativizaciji zločina u građanskom ratu 90-ih godina prošlog veka na prostoru nekadašnje SFRJ. Na taj način Vučićev režim šalje jasan signal kakvu političku kulturu i vrednost želi u srpskom društvu. Društvo koje poriče zločine pojedinaca načinjene u jednom od najužasnijih ratova i od njih kreira viktimizirane i tragične ličnosti, a sve pod plaštom nacionalne homogenizacije, nikada ne može preći u fazu normalnog života.

To je upravo politički cilj, ali i politička vrednost koju Vučićev režim nastavlja da instalira u Srbiji kako bi jačao karakter svoje autokratske vlasti i slabio potencijale građanskog društva. Gde je on bio i šta je zastupao 90ih znamo i svedočili smo, gde bi bio i sa kim bi drugovao 40ih ne želim da insinuiram, ali jesam vrlo zabrinut ako je za suditi po razvoju događaja danas, na čiji tok on ima najviše uticaja. Gde god bio u tom kontinuiranom uništavanju građanskog društva imaće Demokratsku stranku nasuprot sebe.

Autor je narodni poslanik, Demokratska stranka

Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari