Pacijenti primorani da se leče kod kuće 1Foto: Privatna arhiva

Hiljade pacijenata sa upalom pluća na bolničkom i vanbolničkom lečenju zbog kovida, kako u svetu, tako i u Srbiji, primaju kiseoničnu terapiju.

Potrošnja kiseonika u lečenju pacijenata obolelih od kovida 19 je ekstremno uvećana. U ovom periodu količina kiseonika koja se u redovnom režimu rada trošila za šest meseci sada se potroši za samo jedan dan.

Vazduh sadrži oko 21 odsto kiseonika i kod zdravih osoba to je dovoljno za normalno funkcionisanje. Kiseonik se vezuje za hemoglobin u crvenim krvnim zrncima te se preko cirkulacije krvi doprema u ćelije tkiva u našem organizmu.

Svaki prekid u sistemu snabdevanja prouzrokuje privremeno ili trajno oštećenje vitalnih organa. Takođe, ćelije mozga su najosetljivije na nedostatak kiseonika i bez kiseonika umiru za nekoliko minuta.

U više različitih oboljenja dolazi do sniženja nivoa kiseonika. Najčešće se radi o hroničnoj opstruktivnoj bolesti pluća, plućnoj fibrozi, edemu pluća, cističnoj fibrozi, astmi, poremećaju disanja u spavanju (sleep apnea), plućnoj emboliji, srčanoj slabosti i drugo. Sada su, naravno, najaktuelnije kovid pneumonije.

Da bi se utvrdilo dobija li organizam dovoljnu količinu kiseonika koriste se specifični testovi. Direktno, količina kiseonika, ugljen dioksida, parcijalni pritisci i saturacija mere se preko uzorka arterijske krvi. Neinvazivni indirektni metod je pulsnim oksimetrom – malim uređajem koji se postavlja na prst. Saturacija kod zdravih osoba iznosi oko 97 – 98 odsto, a toleriše se do 94 odsto.

Kiseonična terapija je često neophodna kod pacijenata sa težom upalom pluća koja je posledica kovida 19. U hitnim stanjima, lečenje kiseonikom, može biti primenjeno i u vanbolničkim uslovima.

Terapija kiseonikom u kućnim uslovima se u Srbiji primenjuje više od 30 godina i to za bolesnike koji boluju od hronične respiracijske insuficijencije i nekih drugih bolesti. Ova terapija se propisivala po posebnoj proceduri i pacijenti su koncentratore kiseonika dobijali preko RFZO. Lečenje ovih pacijenata je bilo strogo kontrolisano od strane lekara specijalista za plućne bolesti.

Sa druge strane, kod kovid pacijenata to nije slučaj. Zbog velikog broja obolelih dešava se da u bolnicama nema mesta, tako da su pacijenti primorani da lečenje sprovode u kućnim uslovima, ili se otpuštaju na kućno lečenje nedovoljno izlečeni.

U sveopštem haosu, pacijenti i članovi porodice obolelog su prepušteni sami sebi i nemaju dovoljno informacija kako da primenjuju propisanu terapiju, pogotovu ako je potrebna i kiseonična terapija. Uz to, porodica je izložena i velikim materijalnim troškovima, jer je ovakav vid lečenja jako skup i vezan za nabavku koncentratora za kućnu upotrebu.

Radi se o aparatima čija se cena kreće od 80.000 dinara pa naviše (za nove aparate) i nešto niže za polovne. Koristeći ovakvu situaciju, neke firme i pojedinci su razvili veoma unosan biznis iznajmljivanjem ovih aparata po ceni od oko 100 evra na mesečnom nivou, i uz istu toliku kauciju prilikom preuzimanja. Koncentratora za kiseonik nema dovoljno, pa je potražnja mnogo veća od ponude, tako da se i za ove aparate čeka na red.

Kod pneumonija izazvanih virusnom infekcijom kovid 19 dolazi do pada saturacije hemoglobina kiseonikom iz više razloga. Zbog toga je važno merenje saturacije. Stanje u kome je saturacija ispod 90 odsto naziva se hipoksemija. Simptomi hipoksemije su: plitah dah, osećaj gušenja i nedostatka vazduha, lupanje srca, kašalj i zamaranje pri najmanjem fizičkom naporu. U tom slučaju neophodno je uključiti terapiju kiseonikom.

Koncentrator kiseonika koncentriše kiseonik iz sobnog vazduha. U njemu se nalazi specijalni (zeolitni) filter za uklanjanje azota što omogućava da koncentrator isporučuje skoro čist kiseonik, 85-95 odsto koncentracije. Ovaj filter, ovlaživač kiseonika, kao i nosnu kanilu (ili masku) treba pažljivo održavati.

Uvek treba imati na umu da primena dodatnog kiseonika ne leči osnovno oboljenje, to jest uzrok koji je doveo do snižene vrednosti kiseonika u arterijskoj krvi. Svrha oksigenoterapije (terapije kisonikom) je popravljanje stanja – omogućavanje organizmu da premosti fazu opasnosti po život dok se ne otkloni njen osnovni uzrok. Lekar podešava protok i dužinu primene za svakog bolesnika individualno kako bi se održala adekvatna saturacija kiseonika u krvi.

Pravilnim i dovoljno dugim lečenjem kompletnom terapijom možemo izlečiti kovid pneumonije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari