"Vlasnik Pinka sam potvrdio da krši medijske zakone" 1Foto: Beta/Branislav Božić

„Što se tiče uređivanja programa televizije Pink, to ne može biti tema jer program najgledanije televizije u Srbiji uređujem ja, a ne Đilas, Aleksić i Ćuta, ali ni ulica“, napisao je, između ostalog, Željko Mitrović, vlasnik i direktor Pink Media Group, na Tviteru, 28. juna 2023. godine, a preneli mediji.

Povod za Mitrovićevo obraćanje bila je najava organizatora protesta „Srbija protiv nasilja“ da će se u subotu, 1. jula, ove godine održati protest ispred zgrade TV Pinka.

Na ovaj način Mitrović je javno priznao da u ovoj medijskoj kući uređivanje programa nije nezavisno od vlasničke strukture, i na taj način dao potpuni legitimitet zahtevima sa ovih protestnih okupljanja a, između ostalog, za tvrdnju da je TV Pink jedan od „izvora“ problema protiv kojih protestuju od početka maja, da joj zbog toga treba ukinuti nacionalnu frekvenciju i rijaliti program u kojima se širi nasilje.

Ova Mitrovićeva tvrdnja nema uporište ni u jednom medijskom zakonu, kao ni u Kodeksu novinara Srbije. Nezavisnost uređivačke politike definisana je članom 4 Zakona o javnom informisanju i medijima, u kome se navodi da se „ne sme ugrožavati slobodan protok informacija putem medija, kao ni uređivačka autonomija medija, a naročito vršenjem pritiska, pretnjom, odnosno ucenom urednika, novinara ili izvora informacija“, kao i da „sloboda javnog informisanja ne sme se povređivati zloupotrebom službenog položaja i javnih ovlašćenja, svojinskih i drugih prava“…

I u Kodeksu novinara Srbije, u poglavlju „Nezavisnost od pritisaka“, ističe se da „novinar zadatke prima samo od nadležnih urednika“, da „treba da se suprotstavi svakom pritisku na slobodno obavljanje profesije, kao i svakom vidu cenzure“… i da „ekonomski i politički interesi izdavača ne smeju da utiču na uređivačku politiku, na način koji bi imao za posledicu netačno, neobjektivno, nepotpuno i neblagovremeno informisanje javnosti“.

Kodeks utvrđuje i odgovornost novinara u Poglavlju tri, da „je, pre svega, odgovoran svojim čitaocima, slušaocima i gledaocima. Tu odgovornost ne sme da podredi interesima drugih, a posebno interesima izdavača, vlade i drugih državnih organa. Novinar se mora suprotstaviti svima koji krše ljudska prava ili se zalažu za bilo koju vrstu diskriminacije, govor mržnje i podsticanje nasilja“. Iako se u članu 5 Zakona o javnom informisanju i medijima ističe da „svako ima pravo da istinito, potpuno i blagovremeno bude obavešten o pitanjima od javnog značaja i sredstva javnog obaveštavanja su dužna da to pravo poštuju“, a u članu 47, stav 1 , tačka 1, 4 i 5 Zakona o elektronskim medijima da „pružalac medijske usluge, u odnosu na svoj programski sadržaj, u skladu sa svojom programskom koncepcijom, dužan je da: 1) obezbedi slobodno, istinito, objektivno, potpuno i blagovremeno informisanje; 4) ne pruža programske sadržaje koji ističu i podržavaju narkomaniju, nasilje, kriminalno ili drugo nedozvoljeno ponašanje, kao i sadržaje koji zloupotrebljavaju lakovernost gledalaca i slušalaca; 5) poštuje zabranu političkog oglašavanja van predizborne kampanje, a u toku predizborne kampanje da registrovanim političkim strankama, koalicijama i kandidatima obezbedi zastupljenost bez diskriminacije“, TV Pink, kao medij sa nacionalnom frekvencijom, prema mišljenju stručne javnosti, medijskih udruženja, građana i dela opozicije na ovim protestima to do sada, ne samo da nije ispoštovao, već je sve ono što je zabranjeno afirmisao kao dozvoljeno, prihvatljivo i poželjno i tako na direktan način uticao na formiranje javnog mnjenja.

Međutim, tako ne misli i Željko Mitrović, koji je na svom Tviter nalogu, na kraju obraćanja organizatorima protesta pred TV Pinkom, poručio: „Ako je bilo šta sporno programski, Republika Srbija ima institucije koje bi me svakako upozorile na bilo koju nepravilnost koja je u sukobu sa postojećim zakonima i propisima“, misleći upravo na Regulatorno telo za elektronske medije (REM), čiju su smenu Saveta zatražili protestanti zbog oglušavanja na sva argumentovane tvrdnje iznete u javnosti, kao i gašenje štampanih medija i tabloida koji promovišu mržnju i nasilje.

Inače, Mitrović je 25. maja ove godine na Tviteru izjavio da će na preporuku Aleksandra Vučića, predsednika Republike Srbije, u narednih deset dana ukinuti rijaliti program „Zadruga“: „Verujem da je jedinstvo Srbije i procena Predsednika Republike, važnija od svake vrste interesa Pinka i mog ličnog interesa!“

Međutim, samo mesec dana kasnije najavio je novu sezonu ovog programa, gde su scene nasilja i govora mržnje skoro svakodnevne.

Autor je diplomirani politikolog-novinar

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari