Srbiju zapljusnuo talas ostavki posle izbora 1Foto: A. L./Danas

Do poslednjih izbora u Srbiji političar i ostavka bili su kao voda i ulje – nikako da se sjedine. Međutim, kao obrt u sapunici, a nakon izbora 17. decembra, ostavke su se pojavile kao epidemija, šireći se brže od vesti o novim skandalima, fantomskim glasačima, ucenama, pretnjama i protestima.

Kao što je Marinika Tepić prva počela štrajk glađu, u ponedeljak 18. decembra, prvu ostavku među političarima i povlačenje iz političkog života, najavila je Sanda Rašković – Ivić, potpredsednica Narodne stranke u sredu 20. decembra. U jednom i drugom slučaju vidimo da je reč o ženama.

Postavlja se pitanje da li žene bolje od mušaraca shvataju šta je odgovornost, ili su žene u Srbiji hrabrije?

Sanda Rašković – Ivić je izjavila da zbog neuspeha desnice da se ujedini, Narodna stranka je surovo kažnjena, i da se zbog loših rezultata povlači iz politike.

Nakon Sande, ostavku je dan kasnije, 21. decembra podneo i potpredsednik Narodne stranke, pisac Siniša Kovačević, a nakon njega, 22. decembra i Ivana Parlić, potpredsednica Narodne stranke i dosadašnja poslanica, koja je najavila i povlačenje iz politike.

Neopozivu ostavku je najavio, a 23. decembra to je i učinio, i predsednik Narodne stranke, Vuk Jeremić, zbog, kako je kazao, lošeg izbornog rezultata, ali je dodao da će novo rukovodstvo koje bude bila izbrano imati njegovu podršku. Pored njega ostavke su podneli i svi članovi predsedništva.

U subotu 23. decembra ostavku je podneo i predsednik pokreta “Dveri”, Boško Obradović, ali je saopštio da ostaje u pokretu. Kako je naveo razlog ostavke je loš izborni rezultat.

Srbiju zapljusnuo talas ostavki posle izbora 2
Miljko Stojanović, Foto: Danas

Izgleda da su iz Narodne stranke ozbiljno shvatili izborni neuspeh, ali ostaje večno pitanje, zašto nisu razumeli poruke građana pre izbora, kada su svi govorili da su daleko ispod cenzusa.

Da podsetimo, u izbornoj noći Ivica Dačić je najavio potencijalnu ostavku, ali su ubrzo socijalisti počeli da mu pružaju podršku da ostane. Izgleda da od pesme “Oj drugovi je l` vam žao”, nastaviće sa onom njihovom “Ivice (Slobo) mi te volimo”.

Čekaju se još rekacije nekih političara. Nismo zaboravili ni Radulovića i Tadića. Izgleda da su ton i sliku izgubili i Zavetnici.

Reći da će političar podneti ostavku bilo je jednako verovatno kao i izjava da sutra ulazimo u EU, ili da će nam plate od 1. januara biti 3.000 evra.

Ali izgleda da su poslednji izbori bili dovoljan podstrek da političari pronađu svoje ostavke u fioci i izvade ih kao poslednju reč u svojim karijerama.

Ostavke od pre par dana postale su toliko učestale da se već govori o novom standardu za merenje političkog neuspeha. Bojim se da će uskoro početi da mašu svojim ostavkama kao trofejima, a možda će uskoro biti i takmičenje u tome čiji tekst ostavke je bolji.

Građani su, naravno, zbunjeni ovim novim trendom. Pitaju se da li su ostavke postale nova forma političkog performansa ili su političari napokon shvatili da nisu neprikosnoveni. Lično mislim da je ovo drugo ipak tačnije.

Bilo kako bilo, nakon izbora može se reći da je žena zakon. Žena se bori da dokaže izbornu krađu, a od žene su počele i ostavke zbog loših izbornih rezultata.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari