Srpski Herioteri kao putokaz za saradnju 1Foto: CorD/Zoran Petrović

Istorija odnosa Velike Britanije i Srbije je veoma duga i sadržajna. Njen najfiniji deo su pojedinačne priče o takozvanim običnim ljudima, koji su svojim inspirativnim delima približavali naša društva.

Posebno mesto u enciklopediji britansko-srpskih odnosa pripada Srpskim Herioterima. Ova sto godina stara priča najviše liči na kvalitetan scenario za neki igrani film.

Grupa od 27 dečaka, starosti između 12 i 17 godina, posle tragičnog povlačenja preko Albanije i savezničke evakuacije, kao izbeglice iz ratnog područja, doputovala je u Britaniju. Poznata škola Džordž Heriots i grad Edinburg su im pružili gostoprimstvo, sa željom da pomognu njihov oporavak od trauma rata. U ovoj školi su savladali strani jezik, sticali akademska znanja i nove veštine.

Jedna od tih novih veština bio je i za njih ranije nepoznat sport – ragbi. Talentovani dečaci su napredovali fascinantnom brzinom, neki od njih su nastupali za reprezentaciju škole, a već u aprilu 1918. su postali legendarna ekipa, koja je po prvi put ponela ime „Srbija“ na jednom međunarodnom sportskom takmičenjuu. Po završetku rata, gotovo svi momci su se vratili u Srbiju, gde su postali cenjeni intelektualci i poslovni ljudi, ali su zadržali snažnu emotivnu vezu sa školom Džordž Heriots, Edinburgom, Škotskom i Velikom Britanijom.

Imao sam privilegiju da u junu 2016. godine prisustvujem svečanoj akademiji, kojom su na sportskim terenima škole Džordž Heriots i u Nacionalnoj biblioteci u Edinburgu, istovremeno obeleženi jubilej 350 godina škole i stogodišnjica od dolaska srpskih đaka u ovu eminentnu obrazovnu instituciju. Ovom izuzetno emotivnom događaju su prisustvovali svi aktueli đaci, brojni alumnisti, zvanice, kao i 17 potomaka „Srpskih Heriotera“.

Škola Džordž Heriots je odala počast svim svojim srpskim alumnistima, a jedan od njih Dimitrije Dulkanović, „desetka“ tima škole i osnivač prvog ragbi kluba u Beogradu, dobio je posebnu čast. Škola je, uz puno simbolike, ustanovila stipendiju „Dimitrija Dulkanovića“, namenjenu izbeglicama iz ratnog područja u Siriji, i izrazila želju da i posle završetka ovog konflikta, njihovi bivši učenici daju doprinos obnovi svoje matične zemlje.

Džordž Heriots je samo jedna britanska obrazovna institucija koja je deci iz Srbija pružila utočište i šansu da razvijaju svoje talente i da oblikuju budućnost sebe i svoje zemlje. Smatram da je to izuzetan putokaz kako, na temelju zajedničkih vrednosti, možemo da sarađujemo i sto godina kasnije…

Predstavnici škole Džordž Heriots uskoro dolaze u još jednu posetu Srbiji, a u planu je i uzvratna ragbi utakmica!

Autor je ambasador Velike Britanije u Beogradu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari