Vučićev imaginarijum 1

Samo dva dana pošto je prvi čovek TV Pink Željko Mitrović ostvario životni san – „Zadrugu“ smestio u lični „imaginarijum“ u Šimanovcima, pod „zaštitom“ statue svog idola Kozima Medičija…

… dvostruko više od firentinskog originala, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je prošlog vikenda posetom severu KiM pokazao da nema tog rijalitija koji može da konkuriše političkom životu u Srbiji, ma gde bile njene granice. Ovaj, prema javnosti predočavanom indeksu, pravnik sa visokim prosekom na studijama, ali bez dana radnog staža u struci, objavio je u svom „istorijskom govoru“ u severnom delu Kosovske Mitrovice da ne zna gde su granice države kojom vlada, mada je predsedničku zakletvu položio na Ustavu Srbije. NJegovo obraćanje pokazalo je da mu nije pomogla ni kopija Miroslavljevog jevanđelja na zakletvi, jer je u Mitrovici, uprkos čestom citiranju vladike Nikolaja (Velimirovića), pokazao da uopšte ne razume vezu između „Zemaljske“ i „Nebeske“ Srbije, u kojoj su sve kosovske dileme razrešene još 1389. godine.

Na stranu paralele sa Stefanom Nemanjom i pokojnim Slobodanom Miloševićem, od Vučića se u severnom delu Mitrovice još čulo da „Srbija ne želi u NATO“ – uoči njegovog puta Beograd je, navodno, otkazao saradnju sa Kforom i KPS, kao i da ne postoji nacrt kosovskog rešenja u Briselu, niti je ono blizu. Ipak, prećutao je o čemu pregovara u Briselu sa kosovskim „kolegom“ Hašimom Tačijem, za kog reče da se uzajamno ne vole. Podelu i razgraničenje, koje je nedavno otkrio kao svoje favorit- rešenje „za koji se godinama zalaže“, nije ni pomenuo, bar ne dok je TV Pink njegov boravak na severu KiM prenosio uživo.

Iako je još početkom avgusta pompezno najavio istorijsku posetu KiM, „AV“ se pred put dvoumio do poslednjeg trenutka. Uz iznuđene garancije Zapada i jako obezbeđenje najpre je obišao Centar za ekologiju i razvoj sporta. To je mesto u koje, prema tvrdnjama Srba iz Ibarskog Kolašina, običan svet ne zalazi, jer se tu, navodno, okupljaju razni biznismeni i vlasnici besnih džipova, ali i deca visokih državnih funkcionera Srbije zbog čije je „bezbednosti“ doveden u pitanje i rad Centra za kampovanje na drugoj strani jezera Gazivode.

Predsednik je došao na sever KiM sa obećanjima o novim državnim ulaganjima iz „budžetskog suficita“ Srbije, ali i „teškim rečima“ za sve domaće neistomišljenike i kritičare, čije tvrdnje nijednog trenutka nije zvanično i direktno negirao ni na Gazivodama, ni u obraćanju u Zvečanu samo kadrovima naprednjačke Srpske liste koje je ostavio na „čekanju“ zbog, kako se pohvalio, podužeg telefonskog razgovora sa turskim predsednikom Tajipom Erdoganom. Vučićeve ponude, ma kako se to na prvi pogled činilo, nisu upućene samo Srbima na KiM. Na ulaganja će moći da računa i Kombinat Trepča, iako je registrovan i posluje u sistemu samoproglašene kosovske države i porezom puni budžet Vlade Kosova.

Mada pomoć nema granica, Vučićeva poseta „zapela“ je na prilazima selu Banje, kome predsednik nije ni pokušao da se približi zbog barikada malobrojnih kosovskih Albanaca u severnom delu Pokrajine. Za svakog ko i malo poznaje KiM, cela situacija delovala je više blesavo nego dramatično kako su to izveštavali „AV“ beogradski mediji. Šta god da je to bilo – poruka o neophodnosti budućeg razgraničenja, prištinsko kućno prepucavanje između Tačija i Haradinaja u kome je baš Vučić bio „kolateralna šteta“ ili zajednička režija, tek do sada ovakav blam Priština nije priredila nijednom srpskom zvaničniku od uvođenja protektorata UN pre više od 19 godina, računajući i hapšenje šefa Kancelarije za KIM Vlade Srbije Marka Đurića pre pola godine u severnom delu Mitrovice, kad su pripadnici Rose tukli i Tačijeve i Haradinajve koalicione partnere – kosovske ministre iz Srpske liste.

„AV“ se Srbima sa KiM, ali i onima dovezenim iz centrale Srbije obratio sa bine oko koje je sa svih strana bila poveća čistina čak i do prvog reda SNS „pretorijanaca“ u kojoj su bili ministri Vlade Srbije i Vlade Kosova iz redova Srpske liste, koja uprkos pomenutim batinama čvrsto drži „zamrznuti“ status u aktuelnoj „OVK koaliciji“ na vlasti u Prištini. TV kamere zabeležile su da mnogi Srbi nisu imali dovoljno strpljenja za Vučićevo 50-minutno „istorijsko“ obraćanje u kome je, po ko zna koji put kao krunski argument za svoju kosovsku politiku, naveo pravno neobavezujuće mišljenje Međunarodnog suda pravde o oceni deklaracije o proglašenju kosovske nezavisnosti, na koje se niko, pa čak ni Priština više ne poziva.

Zbog svega što se prošlog vikenda videlo i čulo na severu KiM svaki građanin Srbije koji se nađe na biračkom spisku na sledećim izborima treba da razmisli:

– da li želi za predsednika pravnika koji ne zna gde su međunarodno priznate granice Srbije, ali zato o njima neovlašćeno pregovara u ime države koja je po ustavnom uređenju parlamentarna republika;

– državnog zvaničnika koji je potpisom na Briselskim sporazumima u pravni sistem samoproglašene kosovske države integrisao sever KiM, a sad priziva „istorijski kompromis“ u vidu razgraničenja i razmene stanovništva;

– predsednika koji o budućnosti KiM razgovara samo sa Srpskom listom – politički anonimnom i marginalnom, ali zato njemu poslušnom SNS ekspoziturom u vladajućoj kosovskoj OVK koaliciji, dok je sve koji drugačije misle, uključujući i SPC, proglasio državnim neprijateljima, izdajnicima i stranim plaćenicima;

– političara spremnog da posle medijskog linča na poslednjim kosovskim izborima ubijenog Olivera Ivanovića „izmesti“ sa KiM u Aleju zaslužnih građana beogradskog Novog groblja, da bi mu nedavno „dodelio“ ulicu u problematičnom delu severne Mitrovice, čiji je centar u nedelju obišao sa Ivanovićevom udovicom Milenom Popović, odnedavno službenicom Vlade Srbije, koja ga je dopratila do bine.

Kad i ako sledeći put izađete na izbore, mislite o svemu tome.

Autorka je novinarka Danasa

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari