Kalemegdan i crni biseri Beograda 1

Sa tugom i zgražavanjem prolazim centrom Zemuna.

Sigurno najlepša zgrada u samom centru, nekada „Vazduhoplovni dom“, dvadeset godina stoji razbijen i razvaljen NATO bombardovanjem, a mi tim povodom (pazite, povodom početka bombardovanja) organizujemo svečane parade (krstim se dok ovo pišem) koje sigurno više koštaju nego što bi koštalo renoviranje ove prelepe zgrade (pa razvaljuju ceo bulevar u Nišu zbog te parade). Sa tog tužnog mesta u Zemunu pogledajte okolo po trgu. Dokle vam oči vide, sve zgrade, bez izuzetka išarane su sprejovima i „umetničkim“ grafitima i porukama. Nisam siguran da li je i Opština Zemun, kao što je to činila Opština Savski venac, organizovala kurseve ove „ulične (pardon, ULIČARSKE) umetnosti“ za učenike, ali svaki normalan čovek ostaje zgađen prizorom, turiste nisam primetio.

Posebna priča su ostala „uređenja“ grada Beograda:

1. Muzička fontana na Slaviji do koje niko ne može da priđe, a „odgovorni zamenik“ lepo reče kako Rim toliko prihoduje, od novca ubačenog u njihovu fontanu, da sa njim onda grade druge fontane.

2. „Cvetni trg“ koji sav „cveta“ u kamenu i betonu.

3. Betonska stena za slobodno penjanje u Košutnjaku koja košta milione.

4. Najskuplja novogodišnja jelka na svetu (kao trosoban stan u Beogradu), to su samo neki od „crnih bisera Beograda“ koji su već izgrađeni, istina neki se već rekonstruišu. Ali ne mogu da verujem da neko može toliko da MRZI Beograd da totalno uništava najsvetiji simbol grada, Kalemegdan. Nije u pitanju samo gondola, najavljen je tu i jarbol od stotinak metara pa uz njega i panoramski točak, kao onaj u bečkom Prateru. Seča drveća već je u veliko u toku. Građani su revoltirano ustali u odbranu Beograda („Aman bre, pa za 50-60 godina ova stabla što ih sada sadimo biće isto tolika, ali mnogo lepša“ reče i ostade živ)) ali postavljam pitanje: Gde su tu razna udruženja arhitekata i instituti, fakulteti, akademije, Zavod za zaštitu spomenika kulture, istoričari, akademici? Hoće li reagovati ako sutra počne izgradnja heliodroma za helikoptere pored spomenika „Pobednik“? Zar je moguće da svi oni ćute dok se sve ovo dešava? Obični građani su ustali u odbranu totalnog devastiranja Beograda i pogleda sa tvrđave Kalemegdan za koji su mnogi svetski velikani kazali da je jedinstven u svetu. Hoćemo li zbog toga uskoro lobirati po svetu da Srbija ostane član UNESCO?

Ali, ako se sve to radi zbog privlačenja turista, onda predlažem sledeće: Od „Milenijumske kule“ na Gardošu preko Ratnog ostrva do Kalemegdana napraviti tobogan za rolere i bicikliste sa jednim krakom prema Muzeju savremene umetnosti i drugim krakom preko Dunava ka Borči (tamo se planira naučno industrijski park, baš bi bilo zgodno. Ma kakav metro, njega u Makiš, ionako su tamo samo izvori vode). Iznad tobogana, preko Ratnog ostrva obavezno slavoluk koji bi svetleo i noću osvetljavao tobogan tako da se vidi i od Novog Sada i od Smedereva. Zimi bi se tobogan koristio za skijanje i sankanje u oba smera (bar 20 metara širine) i bio bi idealan za postavljanje novogodišnje rasvete (septembar-mart). Ovu genijalnu ideju besplatno ustupam čelnicima Beograda, a Beograđanima, ako je baš toliko stalo do pogleda, omogućite da na TV ekranu gledaju snimke Kalemegdana sa dronova, besplatno.

Autor je jedan običan građanin rođen u Beogradu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari