Komesarijat pomaže i useljava 1ilustracija Foto: pixabay / jackmac34

Povodom teksta „Komesarijat ponovo radi protiv izbeglica (Danas, 23. jul 2019) na strani 24 autora I. N., izražavamo žaljenje što je, mimo profesionalnih normi, objavljen napad na Komesarijat, bez ograde u naslovu, i bez poziva druge strane da na ovakve neistine odgovori.

Komesarijat za izbeglice i migracije ne bavi se preuzimanjem stanova, već naprotiv dodelom stambenih rešenja i svake druge vrste pomoći ugroženim izbegličkim porodicama, i to svakodnevno. Samo kroz Regionalni stambeni program poslednjih nekoliko godina stambeno smo zbrinuli više od 3.500 najugroženijih izbegličkih porodica.

Stanovi se grade u više od 40 opština i gradova širom Srbije, dok se istovremeno izbegličkim porodicama kupuju seoska domaćinstva (poslednju odluku za 84 kupljene kuće možete da pogledate na sajtu Komesarijata, www.kirs.gov.rs ) grade montažne kuće, dodeljuju paketi građevinskog materijala vredni do 9.000 evra (u sredu, 24. jula, uručićemo ugovore u Staroj Pazovi za 38 porodica koje su dobile ove pakete da završe svoje započete kuće); u toku je javni poziv za izbor korisnika za dodelu 250 stanova koji će se graditi u Ovči (5. marta 2018. završili smo i uselili 235 porodica na istoj lokaciji). Za Svetski dan izbeglica useljeno je 270 porodica u zemunskom naselju Kamendin, nakon toga uselili smo 20 porodica u novu zgradu u Ubu, pa 20 u Vršcu… a uskoro useljavamo korisnike u Vrnjačkoj Banji, Temerinu, Paraćinu…

Što se konkretnih stanova u Rakovici tiče, Komesarijat čini sve da korisnici tih stanova postanu i njihovi vlasnici (što je ugovorom sa UNHCR-om predviđeno da se uradi uz primenu važećeg zakona), tako što je pokrenuo postupak legalizacije. Dakle, Komesarijat nikog ne iseljava, Komesarijat pomaže i useljava. Korisnicima su izgrađene stambene jedinice predate na korišćenje kao polugotova gradnja 2004. godine.

Konkretno, na zahtev Komesarijata za izbeglice i migracije, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture 18. 12. 2018. godine donelo je rešenje kojim su navedene stambene jedinice, posle više 15 godina, ozakonjene. U skladu sa navedenim rešenjem pokrenut je postupak upisa navedenih stambenih jedinica u Katastar nepokretnosti Rakovica, nakon čega se stiču uslovi da se sa korisnicima navedenih stambenih jedinica zaključe prvo ugovori o zakupu na određeno vreme od šest meseci, a nakon toga za one porodice koje to žele i da se zaključe ugovori o kupoprodaji stambenih jedinica, u celosti ili u više godišnjih rata bez kamate na maksimum 25 godina (rata bi u tom slučaju bila oko 4.500 dinara mesečno, što je približno i ceni mesečnog zakupa).

Prema Zakonu o izbeglicama, kupoprodajna cena navedenih stambenih jedinica utvrđuje se tako što se cena dobijena od strane nadležne poreske uprave umanji za 50 odsto, a tako umanjena cena umanjuje se za još 40 odsto, što je korisnicima navedenih stambenih jedinica vrlo jasno naznačeno na sastancima koji su tim povodom na lokaciji gde se stambene jedinice nalaze održani.

Takođe im je objašnjeno da ne samo u Rakovici, već i na svim drugim lokacijama u Republici Srbiji gde se nalaze stambene jedinice izgrađene od donatorskih sredstava Komesarijat u obavezi da primenjuje odredbe Zakona o izbeglicama, to znači da korisnici prvo uđu u zakup, a posle, ako žele, u otkup po povlašćenim cenama (ko ne želi ostaje u zakupu). Finansijska sredstva prikupljena na ovaj način namenski se koriste za rešavanje stambenih potreba izbeglica koji do sada nisu dobili nikakav vid stambenog rešenja, a takvih je mnogo. Iz ovoga je jasno da besmisleni navodi o „milijardama evra donatorskih sredstava“ ne zaslužuju komentar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari