Dačićeva tajna 1

Srbi moraju očuvati ono što su krvlju stekli tokom rata u BiH, a ni Srbija neće sedeti skrštenih ruku ukoliko primeti da je srpski narod ugrožen u Bosni, poručio je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić na otvaranju deonice auto-puta „Deveti januar“, od mesta Drugovići do Prnjavora.

Može ovo da se posmatra kao deo predizborne kampanje u BiH, ali i kao strano mešanje u unutrašnje stvari te države, čija je Republika Srpska integralni deo. To nije smetalo srpskim zvaničnicima da trube o stranim pritiscima na RS. Dačić ima drugačije objašnjenje.

„Ovde sam u ime predsednika Srbije i cele Srbije. Iako sam ministar inostranih poslova, ovde nisam u tom svojstvu jer je dolazak u RS naše unutrašnje pitanje“, rekao je Dačić. Jednostavnije rečeno, unutrašnja politika BiH je pitanje politike Republike Srbije. Verovatno će posle ovoga da uslede protestne note iz BiH i novo prepucavanje na relaciji Beograd – Sarajevo, ali to ćemo svakako ubrzo videti.

Naizgled bezazlena Dačićeva poruka o odbrani srpskog naroda ima sloj više. Odnosi se na učešće srpske vojske u ratu u Bosni, što je Srbija oduvek negirala, jer bi onda izgubila sporove pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu. Srbija, odnosno tadašnja SR Jugoslavija, u vreme Slobodana Miloševića je preko 30. kadrovskog centra, sve do marta 2001. godine plaćala oficire VRS, ali je i obilato naoružavala. Sve te činjenice je utvrdio i Međunarodni sud pravde, ali i da Srbija nije vojno učestvovala u ratu u Bosni i Hercegovini, ali da ga je finansirala dok je država bila pod međunarodnim sankcijama. Srpski narod je devedesetih „uživao“ blagodeti Miloševićeve zlikovačke politike živeći u bedi, dok se tadašnja Miloševićeva elita baškarila po državnim vilama i skupim hotelima, negirajući bedu i siromaštvo u Srbiji, a pritom plaćajući težak rat u BiH. To što je bila javna tajna da su oficiri Vojske Jugoslavije dobijali obeležja VRS i tako učestvovali u borbenim dejstvima i naravno plate iz Beograda, zvanična Srbija nikad nije htela da prizna. Što zbog tužbe pred Međunarodnim sudom pravde, što zbog toga da žrtve ratnih zločina, ali i ljudi koji su u BiH izgubili imovinu, ne bi mogle da traže nadoknadu štete od Srbije.

Sad vidimo da je Dačić bio jako dobro upoznat s onim što mu je šef i idol Slobodan Milošević radio i u čemu je sve učestvovao tokom raspada bivše Jugoslavije i zbog čega je branio njegovu „mirotvoračku“ politiku ratova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari