Okolina osnovne škole u beogradskom naselju Kotež izlepljena je plakatima kojima se roditelji učenika pozivaju na otpor protiv postavljanja antene za mobilnu telefoniju na školsku zgradu. Inicijatori ove akcije optužuju upravu škole da obmanjuje roditelje tvrdnjama kako ta antena nije štetna po zdravlje i najavljuju da decu neće slati u školu sve dok se ne odustane od takvog nauma.


Ova komšijska inicijativa u beogradskom predgrađu korenspondira sa protestima građana u više sredina centralne Srbije koji se bune protiv istraživanja potencijalnih nalazišta nikla, jer su takođe zabrinuti za zdravlje i narušavanje životne sredine. Mediji su s pažnjom pratili i višemesečno natezanje lokalnih vlasti Smedereva sa američko-holandskim investitorom koji želi da izgradi rafineriju za preradu nafte u blizini tog grada.

U skladu sa osnovnom devizom ekološkog pokreta „misli globalno, deluj lokalno” građani Srbije kao da pokazuju visoku ekološku svest. Ipak, njihovi motivi ne proizilaze iz osnovnih načela ekologije koja apeluje na očuvanje ozonskog omotača, sprečavanje globalnog zagrevanja, smanjenje aero i hidro-zagađivanja i slično, već, prevashodno, iz neverice u ovdašnju državu i njene institucije da će odoleti ponudama investitora sumnjivih fela zarad očuvanja životne sredine.

Svi znamo da naši zakonodavci umeju da usvoje propise koji su po „najvišim evropskim i svetskim standardima”, ali koje, nažalost, niko ozbiljno ne shvata jer su mrtvo slovo na papiru. Zato onima kojima se u komšiluk prišunja nekakva prljava industrija, ne preostaje ništa drugo nego da se samoorganizuju i da pokažu mišiće. U tom smislu, akcije poput „Očistimo Srbiju” nisu ništa osim trošenje budžetskih para, jer građani znaju šta treba raditi u pet do dvanaest.

Ipak, treba pohvaliti one lokalne samouprave koje se u ovakvim situacijama opredeljuju za „bazu”, odnosno za sugrađane koji su ih doveli na vlast.

Sasvim je svejedno da li je takvima ekološka svest zaista na visokom nivou, sve dok ovakav vid otpora funkcioniše. A da bismo državni vrh ozbiljno shvatili i da bismo mu verovali, on prethodno treba da kaže šta je strateški pravac Srbije: poljoprivreda i proizvodnja zdrave hrane, (re)industrijalizacija sa prljavim tehnologijama ili nešto treće.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari