Kazna za Šešelja 1

Za Šešelja je to veća kazna od haške – u sudnici u Hagu je mogao da izigrava heroja i da pripoveda svoju veliku šovinističku bajku.

Mogao je i u pritvoru da se stavlja u poziciju političkog velikomučenika, obolelog i izloženog svetskoj nepravdi.

Sve je to, međutim, svakako u njegovoj glavi, ali i u bližoj okolini, pa i u delu srpske javnosti, predstavljalo neku veličinu, makar i naopaku.

Prava kazna, međutim, Šešelja je počela da snalazi kada ga je Tribunal poslao nazad u Srbiju, zvanično iz humanitarnih razloga zbog metastaze tumora.

Prve dve godine, od 2014. do 2016. kada je i najveću štetu mogao da nanese Vučiću, i nije izgledalo da je kažnjen, već nagrađen.

Međutim, na izborima 2016. Šešelj se nije odlepio od cenzusa, što je za njegovu nekad veliku stranku već bio ozbiljan poraz.

Tada se još očekivalo i da napravi neki rezultat budući da merenja u trodecenijskom postojanju SRS nikad nisu bila dovoljno precizna.

Za radikale je uvek glasalo više nego što se izjašnjvalo po anketama. Ta vremena zazora su prošla, kao i nepreciznost anketa.

Šešelj je na predsedničkim izborima 2017. teško poražen ne samo time što je opet osvojio manje od cenzusa 4,48 odsto ili 163.802 glasova već i zato što je ostao daleko iza Luke Maksimovića, šaljivog kandidata iz Mladenovca.

Na beogradskim izborima 2018. radikali nisu mogli da sakupe ni 20.000 glasova.

Sada u junu za cenzus od tri odsto nedostajalo im je i više od 20.000, nisu bili ni blizu, osvojivši oko 2,2 odsto.

Šešelj je sveden na svoju pravu meru – rijaliti zvezde. Jeste da se omladina fotografiše sa njim na Sajmu knjiga, ali ukoliko izlazi na izbore, glasa za „Danilovog ćaleta“, odnosno za Aleksandra Vučića.

Tu više Šešelju ne može da pomogne ni verno jezgro radikala koji ga nisu ostavili ni kad ih je Tomislav Nikolić zvao da postanu naprednjaci.

Gde bi im uostalom danas bio kraj?

Iz tog jezgra se izdvojio najjači potpredsednik, a ko bi drugi, nego Nemanja Šarović, dugogodišnji poslanik, koji će pokušati da napravi nove stare radikale.

Ili će pokušati da se nagodi da odustane od tog pravljenja, budući da bi jedna takva stranka bila veća pretnja po Vučićevu SNS ali i Dačićevo biračko telo, nego po vaskoliku opoziciju.

Šešelj ima jedini otvoren put – da prenese stranku na svog prvog sina Aleksandra kao Žan Lepen na Marin. I sigurno neće krenuti njime, birajući potpuni raspad.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari