Leteći automobili i septičke jame 1

Pola godine pre lokalnih izbora, 19. aprila 2016. godine gradonačelnik Siniša Mali prisustvovao je početku radova na izgradnji kanalizacione mreže u Kaluđerici, svedoče novinski izveštaji.

On je tom prilikom izjavio da će radovi trajati tri godine, ali će posle svaki meštanin najvećeg divljeg naselja na Balkanu imati priključak na kanalizacionu mrežu.

Ne samo to, nego će biti rešen i problem potoka koji protiče kroz Kaluđericu, a u koji se izlivaju fekalije više od 27.000 stanovnika (26.904 prema popisu iz 2011. godine) i to do kraja 2017. godine. Ovo se stručno inače zove otvoreni fekalni kolektor, mada podozrevam da ga Kaluđerčani drugačije i živopisnije nazivaju kada krene da se preliva po ulicama.

Brzo premotavanje unapred i stižemo u mart 2019. godine. Ne, vest nije da je kanalizacija završena i sprovedena u veliki Bolečki kolektor, kao što je Mali obećao, već da su tek stigle dve prijave na konkurs za idejno rešenje za izgradnju 12 kilometara primarne i 105 kilometara sekundarne mreže. Kakvom tačno početku radova je tri godine ranije prisustvovao Mali nije baš najjasnije.

Nakon vesti da su rešenja pristigla više nema vesti na ovu temu iako su po projektu rokovi za izgradnju 270 dana, odnosno do sada bi već trebalo da ovo naselje ima kanalizaciju.

Brzo premotavamo još nekoliko meseci, do septembra, i o slučajnosti, opet pola godine pre izbora (ovog puta parlamentarnih), dobijamo izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će za pet godina svako domaćinstvo u Srbiji imati vodu i kanalizaciju i da će za to biti izdvojeno čak tri milijarde evra.

Na kraju, dva dana pred kraj godine, predstavljen je program „Srbija 2025“, po kome će za vodovod i kanalizaciju u Srbiji biti izdvojeno milijardu evra.

Političarima je jasno da je jedna od najvećih potreba stanovništva u Srbiji da imaju ispravnu vodu za piće i kanalizaciju. Uostalom gde god da se pojave među narodom, a to je pred izbore, čuju molbe da im se uvede kanalizacija.

Više od tri miliona ljudi ima septičku jamu ispred kuće.

I to možda i jeste kompleksan posao zbog nelegalne gradnje i divljih kanalizacionih mreža, ali ako država to ne može, a decenijama već vidimo da ne može, da uradi, kako verovati u priče o plati od 900 evra za pet godina, o liderstvu u novim tehnologijama, veštačkoj inteligenciji i digitalnoj revoluciji? Da ne pominjemo fabrike čipova i letećih automobila.

Koliko će još građani trpeti šarade i prazna obećanja dok im se po ulicama izlivaju fekalije čim padne veća kiša?

Uostalom, dokle će nas trpeti susedi niz Dunav pošto im šaljemo sve otpadne vode iz Novog Sada i Beograda i ostalih podunavskih gradova od kojih nijedan nema postrojenje za prečišćavanje vode?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari