Odbrana bez napadača 1

Ispunili smo zadatak, sačuvali Skupštinu i pokazali kako se na miran, demokratski, civilizovan i dostojanstven način ponašaju poslanici vladajuće koalicije i kako se mirnim i demokratskim sredstvima mogu odbraniti institucije od onih…

… koji bi hteli nasiljem, psovkama i vređanjem da ponište izbornu volju građana, poručio je šef poslaničke grupe SNS Aleksandar Martinović na konferenciji za novinare u republičkom parlamentu, nakon protesta opozicionog Saveza za Srbiju. Mada su tvrdili da ih protest opozicije ne brine, vladajuća SNS je, uoči mitinga održanog u subotu u Beogradu, povukla nekoliko, najblaže rečeno, neobičnih poteza. Od najavljenog štrajka glađu brzo su odustali, ali su zato poslanici SNS, pojačani delom koalicionih partnera ušli u Skupštinu Srbije da je „brane“. Isto su učinili odbornici SNS u nizu lokalnih sredina, gradskih i opštinskih skupština. I njih su „branili“. I uspešno odbranili.

„Kvaka“ je u tome što, na sreću, niko nije napao ni Skupštinu Srbije ni lokalne uprave i parlamente. Čemu odbrana institucija koje niko ne napada? Čelnici Saveza za Srbiju uporno su pozivali na mirno okupljanje i poručivali da ne žele incidente, te nije jasno zašto su „naprednjaci“ povlačili ovakve poteze. Da li zbog dizanja tenzija ili su možda još sveža sećanja na 5. oktobar 2000. godine? Poznato je da „ko se na čaj opekao, taj i u jogurt duva“, te i „7.500“ demonstranata može da predstavlja opasnost.

Protest je, na sreću, prošao bez incidenata, a o načinu rada najvišeg zakonodavnog tela Srbije, danas bi, na konsultacijama sa predsednicom Skupštine Majom Gojković trebalo da razgovaraju predstavnici poslaničkih grupa. Poslanici čije su stranke deo Saveza za Srbiju najavljuju da neće doći na konsultacije, te se od sastanka ne može išta očekivati.

Čini se da bi ipak obe strane trebalo da načine koji korak. Naravno, uvek je veća odgovornost na vlastima koje bi, ukoliko žele normalizaciju političke scene, morali da prestanu sa etiketiranjem i blaćenjem opozicije, koja bi, s druge strane, trebalo da „preseče“. Ako žele demokratske promene, do njih se ne dolazi revolucionarnim metodama. To znači da moraju da razgovaraju sa SNS.

Beogradska grupa „Idoli“ je 1982. objavila čuveni album „Odbrana i poslednji dani“, koji su kritičari rok magazina DŽuboks 1985. izabrali za najbolji album jugoslovenskog roka u 20. veku. Republička i lokalne skupštine su „odbranjene“, ali „poslednji dani“ SNS se ne naziru, a bliža budućnost Srbije zavisi i od odluke „naprednjaka“ čiji stranački organi danas treba da zasedaju.

Onda sledi miting SNS u petak u Beogradu, pa odgovor opozicije u subotu. Ako zatreba, poslanici će, najavio je Martinović, opet braniti Skupštinu. Od fašista, ponavlja. Za početak bi mogli da prestanu da koriste tako „teške reči“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari