Privremeno ukopani 1

I Beograd i Priština su i dalje ukopani na istim pozicijama, ali je samo pitanje trenutka kada će to da se promeni. Aljbin Kurti, novi kosovski premijer, pokušava da nastavi politiku svog prethodnika Ramuša Haradinaja.

On i dalje ističe da je uslov za ukidanje drakonskih taksi za robu iz Srbije, uvedenih krajem 2018. to da Beograd obustavi svoju kampanju „otpriznavanja“ Kosova.

Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova, stalno uzvraća da je njegovo lobiranje da zemlje koje su priznale Kosovo, to priznanje povuku, u istoj ravni sa težnjama Prištine da dobije što više međunarodnih priznanja. Po Dačiću to nije u vezi sa taksama, a kako Priština ima pravo da vodi kampanju priznavanja, ništa manje nije pravo Beograda ni da ima politiku otpriznavanja.

Predstavnike obe strane, i srpske i albanske, međutim, ume da postroji američki specijalni izaslanik Ričard Grenel, te da za širu javnost nenadano, potpišu neki sporazum, šta god da rade i izjavljuju. To je bio slučaj nedavno u Berlinu i u Minhenu sa dogovorima o avio, drumskom i železničkom saobraćaju.

Očekivalo se nakon toga da će takse biti ukinute, međutim Kurti je na zadat rok – o tome je Grenel izvestio na društvenim mrežama – odgovorio novim rokom i izbegavanjem da ukidanje budu u celosti.

Usledio je Dačićev odgovor iz Fritauna, da je Sijera Leone povukla priznanje Kosova, fotografija sa zvaničnicom ove afričke države, kao i uobičajen statistički izveštaj: od 193 članice UN-a, trenutno 92 zemlje priznaju nezavisno Kosovo, 96 zemalja ne priznaje, dok se pet zemalja nalazi u fluidnom stavu, odnosno uglavnom priznaju ali više ne glasaju za Kosovo.

Dačić je izračunao da Kosovo više nema većinu u UN-u, a možemo uočiti da je nešto slično rekao i kada je objavljeno da nije tačna vest da je Jamajka priznala Kosovo, te da će se Antigva i Barbuda o tome izjasniti uvažavajući rezultat pregovora Beograda i Prištine.

Ne treba se međutim, zavaravati ni u Beogradu ni u Prištini.

Kosovsko „odolevanje“ pritiscima da se ukinu takse, svejedno kao i Dačićevo uspešno „otpriznavanje“, mogu predstavljati samo dobru i jaku uvertiru za trenutnog šefa svih američkih tajnih službi i glavnog pregovarača Grenela.

Obe strane će, kada Grenel stupi na scenu, imati odstupnicu da su dale sve od sebe da svoju poziciju odbrane. I na tome moći da grade budući politički kapital, neopterećen putovanjima u Vašington, posetama Beloj kući i svemu što najšira i srpska i albanska javnost doživljava kao zakulisni dil.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari