Posle januarske izjave predsednika Tadića da Srbija nikada ne bi podržala referendum koji bi vodio cepanju Bosne i Hercegovine, unapređenje odnosa dveju država dobilo je dodatni impuls. Posle gotovo tri godine BiH je dobila novog ambasadora u Srbiji.

 O „proboju“ u diplomatskim vezama, kako se izrazio šef diplomatije Srbije, javnost je zvanično obaveštena posle njegovog sastanka sa bosanskim i turskim kolegom u utorak u Ankari, kada je saopštio da je Boriša Arnaut dobio agreman i da može brzo da stupi na dužnost.

Dok su diplomate u Ankari proslavljale proboj, u Banjaluci su poslanici Skupštine RS počeli raspravu o Zakonu o referendumu. Premijer Dodik isticao je da nije reč o zakonu o otcepljenju, već o „odrazu prava“ RS da pravno uređuje oblast referenduma, a poslanici SDA su insistirali da je takav zakon antidejtonski. SDA je prethodno od visokog predstavnika tražila da „reaguje“, što se, bar za sada, nije dogodilo. Desničarska SDS kritikovala je Dodika zbog toga što je zakonom predviđeno da rezultati izjašnjavanja građana nisu obavezujući.

Krajem prošle nedelje zvaničnik SAD za Evropu i Evroaziju Stjuart Džons rekao je u Vašingtonu predsedniku Skupštine RS da je američka administracija „ozbiljno zabrinuta“ u vezi sa donošenjem zakona. Pre dva dana ambasada SAD u BiH je, reagujući na izjavu Nikole Špirića da „referendum nije sporan za SAD ako ne ugrožava BiH“, saopštila da savetuje oprez pri svakom razgovoru o referendumu. „Iako referendum može biti legitimno sredstvo u odgovarajućim okolnostima, isti može biti kontraproduktivan ili čak provokativan kada se koristi za ostvarivanje uskih političkih ciljeva“, saopšteno je iz ambasade.

Utisak je, međutim, da reakcije SAD nisu onakve kakvim ih priželjkuju Dodikovi protivnici u Sarajevu. Džon Mekejn koji je u petak predvodio grupu američkih senatora u poseti Sarajevu, rekao je da SAD neće imenovati specijalnog američkog izaslanika za BiH (čemu se Dodikovi protivnici već dugo nadaju) dok o tome konsenzus ne postignu članovi Predsedništva BiH.

Ni EU nema jasan stav o BiH zbog čega je evroposlanik Jelko Kacin u utorak kritikovao visoku predstavnicu za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton i zatražio brže pripreme „evropsko-američke strategije prema BiH“.

Jedan od razloga iz kojih Zapad ne ispunjava očekivanja Sarajeva prema Dodiku svakako je i taj što bi mu se alternativa premijera RS verovatno manje dopala. Dodik, u međuvremenu, osnažuje svoju međunarodnu poziciju posetom Italiji, gde se sastao sa šefom diplomatije Vatikana, te italijanskim ministrom spoljnih poslova Fratinijem i ministrom ekonomije Klaudijom Skajolom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari